Лице в лице - Зеедорф срещу Симеоне

снимка: Guliver/Getty Images

Кларънс Зеедорф и Диего Симеоне ще се изправят за пореден път един срещу друг. Този път обаче няма да е на терена. Двамата бивши футболисти ще изгледат сблъсъка на водените от тях отбори на осминафинал в тазгодишната Шампионската лига. Техните Милан и Атлетико Мадрид също ще преплетат шпаги за пръв път на евросцената.

Ето как е протекло съперничеството между Зеедорф и Симеоне в богатите им футболни кариери:

14 юни 1997 г.: Реал Мадрид - Атлетико Мадрид 3:1

Началото на "Зеедорф срещу Симеоне" бе дадено в предпоследния мач от сезон 1996/1997 на Ла Лига. Тогава Алтетико със Симеоне в състава си се опитваше да свали от върха градския съперник, който пък на свой ред искаше да запази крехкия си аванс пред Барселона. Зеедорф успя да допринесе с асистенция към Предраг Миятович за победата с 3:1. Тази победа запази челната позиция на "Кралския клуб" в Примера дивисион, а след последния мач за сезона, Реал завоюва 27-а титла в първенството, изпреварвайки с 2 точки вечния съперник Барселона.

19 септември 1998 г.: Реал Мадрид - Интер 2:0

Жребият за Шампионската лига събра в една група носителите на титлата Реал Мадрид и Интер. По това време Симеоне вече беше при "нерадзурите". Неформалният двубой между двамата отново завърши с победа за холандеца, който дори отбеляза късен гол в мача и осигури победата на своя Реал.

25 ноември 1998 г.: Интер - Реал Мардид 3:1

Кларънс Зеедорф продължи головата си форма срещу отбора от Милано, но "белия балет" загуби след два гола в края, дело на великия Роберто Баджо. Интер завърши на първото място в групата, а Реал също спечелиха място на 1/4-финалите, завършвайки сред двата най-добри втори отбора в груповата фаза. Симеоне ознаменува своеобразен първи успех в личния двубой с холандеца.

11 март 2000 г.: Лацио - Интер 2:2

В началото на новото хилядолетие двамата играчи можеха да станат съотборници, но Диего Симеоне смени Интер с Лацио преди началото на сезона и тази възможност отпадна. Кларънс пък се присъедини към "нерадзурите" и отвори последната глава в "Зеедорф срещу Симеоне". Холандецът записа асистенция срещу името си, докато аржентинецът бе заменен на почивката. В крайна сметка Лацио измъкна точка след 2 гола в заключителните минути.

12 април/18 май 2000 г.: Лацио - Интер 2:1 (общ резултат)

През същия сезон двата тима се срещнаха на финала за Купата на Италия. Всичките голове за крайното 2:1 бяха отбелязани в първия мач на "Стадио Олимпико" в Рим, а Симеоне вкара победното попадение в тази среща. Реваншът завърши без голове и Лацио спечели трофея.

8 септември 2000 г.: Лацио - Интер 4:3

Интер и Лацио си оспорваха Суперкупата на Италия в началото на сезон 2000/2001 и тя отново попадна в ръцете на Диего. Аржентинецът имаше страхотен шанс да отбележи попадение, но Марко Балота запази вратата си в този случай. Зеедорф пък дирижираше умело играта на Интер и помогна за връщането на изоставане с 1:3, но това се оказа напразно.

21 януари 2001 г.: Лацио - Интер 2:0

Доминацията на "римските орли" над "нерадзурите" продължаваше, поне докато в съставите им бяха Симеоне и Зеедорф. Аржентинецът влезе като смяна, за да опази холандския плеймейкър при 1:0 за "бианкоселестите". Той се справи със задачата и Лацио завърши комфортно двубоя. В крайна сметка столичани завършиха с бронзовите медали в първенството, а Интер останаха на 18 точки зад тях - на 5-о място.

5 май 2002 г.: Лацио - Интер 4:2

Зеедорф изгледа от пейката последния мач на драматичния сезон 2001/2002. Загубата от Лацио остави Интер на второ място, а Ювентус ги изпревари накрая и им открадна титлата. До почивката на дербито с Лацио резултатът бе 2:2, а Симеоне вкара в глава за 3:2 и попари амбициите на Интер за "Скудетото". Римляните спечелиха мача и се класираха за турнира за Купата на УЕФА, Юве открадна титлата от Интер в самия край, а "нерадзурите" отново завършиха първенството с горчив привкус. Това бе и краят на "Зеедорф срещу Симеоне".

Равносметката на противопоставянето на двамата велики играчи е: 9 мача, 2 победи за Зеедорф, 2 равенства, 5 победи за Симеоне.

В днешния ден, почти 12 години по-късно, холандецът и аржентинецът отново ще излязат лице в лице, но този път без топка в крака. Водените от тях отбори ще се борят за място на четвъртфиналите на Шампионската лига, а опитът, който играчите на Милан и Атлетико могат да получат от наставниците си, несъмнено е огромен.