Либия и Замбия със зрелищно реми в дъжда

Либия не успя да постигне първата си победа от 30 години в турнира за Купата на африканските нации, след като завърши 2:2 с един от фаворитите в Група А Замбия.

Двубоят започна със закъснение от цели 75 минути заради проливния дъжд, който се изсипа над Бата и затрудни организаторите. Въпреки че по-голямата част от терена беше много подгизнала, все пак беше решено мачът да започне.

Историята помни как в късното Средновековие изобретяването на барута промени изцяло войните и прекрати хегемонията на рицарите на бойното поле.

„Средиземноморските рицари", както са известни националите на Либия, обаче, не се дадоха на „медните куршуми" от Замбия и се бориха докрай за исторически успех за Купата на Африка, но до него не се стигна.

Ахмед Саад откри резултата в полза на либийците още в 5-ата минута, но красив гол на Емануел Маюка в 29-ата възстанови равенството преди почивката. Двубоят се развиваше динамично, независимо от изключително тежкия терен, който на моменти караше играчите да изглеждат комично в стремежа си да контролират топката.

В 47-ата минута отново Саад се оказа на правилното място, за да накаже колективна грешка в отбраната на Замбия и да изведе отново „рицарите" напред - 2:1. 8 минути по-късно обаче капитанът Кристофър Катонго се разписа за 2:2 и фиксира крайния резултат.

До края на срещата и двата отбора си размениха по едно добро положение, но равенството след последния съдийски сигнал беше заслужено.

Либия загуби изненадващо на старта на турнира от домакините Екваториална Гвинея и има само 1 точка в класирането на Група А. Замбия удари фаворита Сенегал с 2:1 и вече има 4 пункта, като запазва шансове за продължаване напред в турнира.