Левски загуби финала след драма и продължения в Израел

снимка: SPORTA.BG

Израелският тим Галил Гилбоа е новият шампион в Балканската лига по баскетбол за мъже. На финала на турнира в Ган Нер домакините победиха Левски с 89:84 точки след продължение, въпреки че губеха с 13 точки разлика в началото на последната четвърт.

Редовното време завърши 75:75, а в допълнителните пет минути играчите на Галил спечелиха с 14:9. Левски не успя да спечели втора титла в турнира след 2010-та година.

След равностойни първи минути "сините" поведоха с 4 точки след първата част - 21:17. След изключителна стрелба от далечно разстояние и общо шест тройки играчите на Левски успяха да поведат с 9 точки - 37:28 в средата на втората четвърт.

На почивката възпитаниците на Константин Папазов водеха с три точки - 41:38. Отборът на Левски продължи да води в резултата и в третата част, а в 27-та минута преднината им достигна 12 точки при 59:47.

В началото на последната част с кош на Стефан Георгиев "сините" поведоха с 13 точки - 66:53. Драмата настъпи в последните минути, когато имаше и спад в играта на Левски. Домакините постепенно намаляваха пасива си и четири минути преди края те изоставаха само с 4 точки - 66:70.

Играчите на Галил Гилбоа получиха голяма подкрепа и от съдиите в решителните моменти. 1:49 минути преди края Джарет Хауел вкара важна тройка за 75:68 точки за Левски. Последваха пропуски на Тишман и Джоунс за израелския отбор, а Тишман вкара два наказателни удара 66 секунди преди края.

В последните секунди на редовното време за по пет лични нарушения играта за Левски напуснаха Стефан Георгиев и Димитър Ангелов, а в продължението пети фаул бе отсъден и на Васил Евтимов.

Ромео Травис бе точен три пъти от наказателната линия и домакините стопиха пасива си на две точки - 73:75 преди финалните 34 секунди. 3.4 секунди преди края Арън Харпър извърши нарушение срещу Кортни Фелс, който изравни резултата. В последното нападение Левски не успя да отбележи кош и след 75:75 се стигна до продължение. Домакините спечелиха последната част с 22:11 и стигнаха до успеха.

В допълнителните пет минути с кош и фаул на Травис домакините поведоха с 85:82, а Фелс вкара последния кош в мача. За Левски се отличиха Маркъс Хол с 20 точки и Арън Харпър с 18 точки. За домакините най-полезни бяха Ромео Травис и Джоузеф Джоунс, които вкараха по 22 точки.

"Случва се. Сигурно и ние имаме вина. Извинявам се на сините фенове, които бяха с нас", каза след мача старши треньорът на Левски Константин Папазов.