Левски взе своето в Каварна и вече е четвърти

Отборът на Левски записа първа победа от месец март насам и се изкачи на четвърта позиция във Виктория ФП, след като тази вечер "сините" надиграха с 4:1 Калиакра в среща от 25-ия кръг на първенството.

По два гола в Каварна реализираха Антонио Калво и Христо Йовов, докато за домакините точен бе Герасим Заков. Първата част завърши при равенство 1:1, но през второто полувреме Левски взе своето, нанизвайки три безответни попадения. По този начин "сините" изпревариха Литекс и Локомотив Пловдив във временното класиране и събраха актив от 50 точки, който им позволява да се изкачат четвърти. Литекс и Локомотив имат по 49, докато третият Черноморец е с 54.

Преди днешния мач Левски нямаше победа в пет последователни срещи, като последният успех на "сините" датираше от 21 март, когато бе победен отборът на Славия. Последваха обаче три загуби и две равенства, които не само отказаха Левски от титлата, но и застрашиха участието му в европейските клубни турнири на есен. Домакините от Калиакра също не се намираха в добра форма, като каварненци натрупаха три поредни поражения, последното от които с 1:7 от Черно море.

Наставникът на гостите Ясен Петров отново заложи на триото Кристовао Рамос - Жуниньо - Тони Калво в предни позиции, докато зад тях действаше Христо Йовов. Сред титулярите на Левски се завърна Владимир Гаджев, който зае позиция до Даниел Димов в халфовата линия. Дарко Тасевски и Иван Цветков останаха на пейката. За Калиакра в атака стартира юношата на ЦСКА Герасим Заков, докато кадърът на "сините" Иван Цачев остана на пейката. Сред титулярите за каварненци бе и синът на легендата Джордж Уеа - Джордж Уеа - младши.

Първото полувреме в Каварна не протече никак леко за "сините", макар и Левски да стартира вихрено. Гостите от София откриха след само две минути игра, когато Антонио Калво изведе своя тим напред. Испанецът нахлу в наказателното поле на Калиакра, финтира вратаря на домакините и от малък ъгъл вкара за 0:1.

Равенството обаче бе възстановено още в 15', когато Калиакра намери път към пазената от Пламен Илиев врата. Герасим Заков матира младия капитан на Левски, след като изстреля неспасяема топка в горния ляв ъгъл на вратата, който не остави шансове за реакция на стража.

До почивката нови попадения не последваха, но както Левски, така и Калиакра имаха шанс да реализират. В 20' Жуниньо Жуниор излезе очи в очи с Григоров, но бразилецът не успя да го преодолее. Две минути по-късно отново Калво стреля, но този път в аут.

Между 27' и 32' последваха силни минути за домакините от Калиакра. Първо Пламен Илиев отрази в корнер изстрел с глава на Заков, а в 32' и гредата помогна на "сините". Бившият футболист на Левски Джунейт Яшар стреля атрактивно със странична ножица, но топката срещна една от гредите зад Пламен Илиев. В самия край на полувремето Тони Калво стреля от изгодна позиция, но волето му излезе в аут.

На почивката промени в двата състава нямаше, а Левски стартира силно втората част. Още в 48' Христо Йовов се озова очи в очи с противниковия вратар, получавайки подаване от Гаджев, но ветеранът не успя да уцели вратата от няколко метра разстояние.

Бижутера все пак се реваншира шест минути по-късно, когато Левски отново излезе напред в резултата. Йовов получи подаване от Мюлдер на границата на наказателното поле и с хубав прехвърлящ удар отбеляза за 1:2. Скоро след това Ясен Петров извърши и първа смяна в своя състав, като Жуниньо отстъпи мястото си на Иван Цветков.

Последваха силни минути за "сините", които започнаха да търсят и трети гол, припомняйки си случилото се през първата част. В 64' добра атака на Левски завърши с неточен удар на Гаджев, а минута по-късно Рамос не се възползва от асистенция на Калво, стреляйки от воле в аут. В 67' и влезлият като резерва Иван Цветков можеше да се разпише, но този път Григоров се намеси добре и отрази.

Трети гол за Левски все пак се последва, а малко след това се стигна и до четвърти. В 74' Владимир Гаджев получи възможност да стреля, но Григоров отрази. Топката отново попадна в краката на халфа, който този път подаде на Йовов, а последният не сбърка - 1:3. Всичко в срещата свърши две минути по-късно, когато бе отсъдена и дузпа в полза на "сините". Тони Калво бе фаулиран от Яшар в наказателното поле на Калиакра, като сам застана зад бялата точка и реализира втория си гол в срещата за 1:4.

В 78' Ясен Петров даде шанс за изява на младия Антонио Вутов, който замени направилия добър мач Христо Йовов. Четири минути преди края Вутов дори можеше да се отчете с асистенция, но Иван Цветков не успя да се възползва от подаването на младока, стреляйки в аут.