Левски удари Рилецо и заслужи финал в Балканската лига

Левски ще спори за титлата в Балканската лига за втора поредна година срещу израелския Галил Гилбоа.

„Сините" стигнаха до финалния мач на надпреварата, след като очаквано сломиха съпротивата на домакините Рилски спортист с 84:74 пред екзалтираните фенове в „Арена Самоков".

Рилецо спечели правото да бъде домакин на заключителната фаза - Финалната четворка - на турнира, но нямаше достатъчно аргументи срещу класата на баскетболистите на Левски.

Така мечтата на Константин Папазов се сбъдна и за първи път в историята на турнира отборът домакин на Финалната 4-ка няма да триумфира с титлата.

Българското дерби предложи много емоции на феновете, които за 7-ми път през сезона се изправяха един срещу друг. „Сините" от София успяха да постигнат 5-ти успех над един от най-качествените отбори в България.

Още в първата четвърт стана ясно, че инициативата ще бъде изцяло в играчите на Левски, които поведоха с впечатляващите 15 точки при 24:9. Домакините се отпушиха и започнаха да бележат по-често, но въпреки това преднината на съперника им беше значителна и на полувремето - 43:31.

В третата третина Левски не позволи изненади и продължи да диктува темпото, за да набъбне авансът му на над 20 пункта в един момент. В крайна сметка при 64:45 започна последната част, а финалната сирена дойде при 84:74.

Павел Иванов беше най-резултатен от тима на Константин Папазов с 21 точки и 7 борби, а привлеченият само преди месец Младен Пантич отново се изяви на висота и наниза 18 пункта.

Марко Маринович също допринесе за успеха на „сините" със своите 16 точки, превръщайки се в третия баскетболист, завършил с двуцифрен актив дербито от Балканската лига.

Водещият реализатор в турнира до момента Тери Смит (средно по 19.6 точки на мач) този път не можа да демонстрира обичайната си висока форма и приключи с 13 пункта. Бранко Миркович наниза 20 точки и беше номер 1 за Рилецо, докато Станислав Ваклинов също се отчете с 13 пункта.

Левски ще се изправи срещу действащия шампион на Балканската лига Галил Гилбоа във финала утре, след като израелците победиха с 85:76 македонския Куманово 2009 по-рано днес.