Левски се завърна! "Сините" превзеха Разград за първи път

Левски изигра най-силния си мач през сезона и зарадва Синя България със звучна победа с 1:0 на непревземаемия до днес „Лудогорец Арена“ над шампиона и лидер в А група Лудогорец.

Орлите“ капитулираха още във 2-ата минута на срещата, когато Ларсен Туре ги изненада с точен изстрел от голлинията за 0:1. Владимир Гаджев центрира от фаул на дясното крило, получи се рикошет в малкото наказателно поле, което заблуди вратаря Владислав Стоянов. Димитър Макриев не можа да стреля от упор, но Туре от самата голлинията се разписа, наказвайки колективната грешка в защита на домакините.

Сините“ съхраниха аванса си дори с човек по-малко в последния четвърт час от дербито – Станислав Ангелов получи втори жълт картон за глупава постъпка при спряна игра. Пелето изрита топката силно напред пред погледа на Върджил Мисиджан, след като вече бе отсъдено нарушение на Димитър Макриев срещу Марселиньо. Реферът Георги Йорданов може и да е показал пресилено втория жълт картон, но е факт, че капитанът на „сините“ нямаше нужда да провокира съдията с действието си.

Дори с десетима души обаче Левски удържа на хаотичния домакински натиск. Лудогорец може да се чувства ощетен, защото в 16-ата минута арбитърът не отсъди дузпа за нарушение на Даниел Димов срещу Роман Безяк.

4050346

Като цяло обаче „сините“ имаха повече чисти положения и могат да съжаляват, че поразиха мрежата на националния вратар Владислав Стоянов само веднъж. Гари Родригес, Димитър Макриев, Дъстли Мюлдер и Ларсен Туре имаха великолепни възможности да се разпишат, но не можаха да преодолеят стража на домакините.

Пламен Илиев също заслужава специални поздрави за страхотните си намеси, с които напълно отчая шампионите в търсенето им на изравнителен гол. В 85-ата пък Лудогорец отново нямаше късмет, когато удар с глава на Фабио Ешпиньо срещна страничната греда.

В 90-ата Жуниор Кайсара пък също при спряна игра си изкара глупав втори жълт картон и възстанови численото равенство на терена.

След първата си победа в Разград Левски събра 37 точки и се изравни по актив с Ботев (Пловдив) и Локомотив (Пловдив), които утре ще се изправят един срещу друг в дербито на Града под тепетата.

4050347

Лудогорец пък записа втори пореден мач без победа и остава с 47 пункта на върха, но вече само 1 точка аванс пред Литекс. „Оранжевите“ биха Славия с 2:1 по-рано днес.

Първо полувреме

Веднага след попадението във вратата на Стоянов домакините се втурнаха напред в търсене на изравителен гол. Центриране на Кайсара успоредно на голлинията бе пресечено от вратаря Пламен Илиев точно преди Роман Безяк да има възможност да играе с топката.

Владо Гаджев можеше да разпечата вратата на „орлите“ са втори път в 5-ата минута с красив далечен изстрел, който прати топката на сантиметри на горната греда. В първия четвърт час и двата тима играеха на контраатаки и халфовите линии почти не участваха в изграждането на играта.

4050349

В 15-ата минута Пламен Илиев за първи път отрази опасен удар към вратата си, дело на Безяк, който засече центриране на Марселиньо от фаул, но стражът на Левски с отличен рефлекс изби топката.

В 16-ата пък домакините имаха основателни претенции за дузпа, когато Даниел Димов ритна Безяк в крака отзад, но реферът Георги Йорданов не посочи бялата точка. В рамките на 120 секунди между 18-ата и 20-ата минута първо Михаил Александров с глава стреля право в ръцете на Пламен Илиев, а Мисиджан с диагонален изстрел от 10-ина метра прати кълбото встрани от сглобката.

Тъкмо когато изглеждаше, че устремът на шампионите е притъпен, в 80-ата минута добро изнасяне на топката от Кайсара завърши с подаване за Мисиджан, който изведе Безяк сам срещу вратаря. Словенският национал обаче стреля право в тялото на излезлия напред Пламен Илиев и изтърва 100-процентовото положение.

4050350

В 40-ата пък Златински се ядоса на Безяк, защото нападателят открадна топката пред погледа на връхлитащия халф, който бе в идеална позиция от 10-ина метра да обстрелва вратата на Левски. В 41-ата минута страхотна контраатака на Левски завърши с пас на Родригес към Туре, който от отлична позиция в наказателното поле стреля разочароващо високо над гредата на Влади Стоянов.

В 43-ата минута пък Станислав Ангелов с великолепно подаване позволи на Макриев да излезе сам срещу вратаря, но нападателят на "сините" не можа да преодолее излезлия страж на Лудогорец, с което пропусна 100-процентов шанс да покачи резултата на 0:2.

Второ полувреме

Втората част започна с по един сериозен пропуск и за двата тима. Гари Родригес направи отличен пробив по лявото крило и подаде за непокрития Борислав Цонев, който от чиста позиция на 7-8 метра стреля анемично встрани от вратата.

4050351

Безяк пък записа поредния си неуспешен опит да изравни, след като с глава на първа греда посрещна центриране от корнер на Златински, но топката се заби в земята и прескочи вратата на Илиев.

В 60-ата минута страхотна контраатака на Левски позволи на Гари Родригес да демонстрира спринтьорските си качества, надбягвайки безкомпромисно Шоко. Холандецът излезе очи в очи с Владо Стоянов, но не можа да го преодолее с удара си с десния крак – поредно чисто положение, изтървано от „сините“.

След почивката "орлите" определено изпитваха трудности да организират атаките си и действаха припряно, като почти не затрудняваха противниковите бранители и вратаря Пламен Илиев.

4050352

В 75-ата минута интригата се върна, след като Станислав Ангелов си изкара глупав втори жълт картон за разкарване на топката. Пелето изрита силно кълбото пред погледа на Мисиджан при спряна игра за нарушение на Макриев срещу Марселиньо и съдията Георги Йорданов показа червен картон на капитана на Левски.

В 85-ата минута „сините“ успяха да се отскубнат от обсадата на съперника и чрез Гари Родгирес да организират нова опасна контраатака. Холадецът подаде на Дъстли Мюлдер, който бе необезпокояван сам срещу вратаря Стоянов, но националният страж се справи отлично с изстрела на холандеца.

В 88-ата пък Фабио Ешпиньо нацели лявата греда на вратата, пазена от Пламен Илиев. Това се случи секунди след като португалецът си получи жълт картон за грубо нарушение срещу Гаджев.

4050353В 90-ата минута пък Жуниор Кайсара си изкара втори жълт картон за груби действия срещу просналия се на тревата Антонио Вутов. Бранителят на домакините изпусна нервите си и заслужено бе изгонен, като постъпката му бе точно толкова глупава колкото и тази на Станислав Ангелов от малко по-рано.

В крайна сметка до промяна на резултата не се стигна и след 5-минутното продължение - Левски покори Разград за първи път в историята си.

Преди мача

Сините“ никога не са печелили гостуването си на „орлите“, като предишният сблъсък между двата тима през сезона завърши с победа 2:0 за възпитаниците на Стойчо Стоев на „Герена“.

Старши треньорът на Левски Антони Здравков е подготвил изненада за съперника си в титулярния състав – Димитър Макриев ще оглави атаката на гостите вместо очакваното включване на Цветан Генков. Гари Родригес ще подпомага аткивно нападателя.

Ларсен Туре и Орлин Старокин ще оперират по фланговете, а добрата новина е и завръщането в средата на терена на Владимир Гаджев, който отново ще изведе съотборниците си с капитанската лента.

Борислав Цонев ще заеме мястото на Мирослав Иванов зад нападателите, а в защита са подредени Дъстли Мюлдер, Станислав Ангелов, Даниел Димов и Нуно Пинто. На вратата е Пламен Илиев.

Старши треньорът на Лудогорец Стойчо Стоев залага на обичайните заподозрени – на вратата Владислав Стоянов, пред него в защита се нареждат Александър Барт, Йордан Минев, Козмин Моци и Жуниор Кайсара.

Михаил Александров ще застане на дясното крило, а отляво – Върджил Мисиджан. В средата на халфовата линия са Светослав Дяков и Христо Златински, а Марселиньо ще действа зад единствения чист нападател Роман Безяк.