Левски се наложи над Лукойл Академик в контрола

снимка: SPORTA.BG

Левски победи шампиона Лукойл с 92:80 (19:16, 24:17, 19:30, 30:17) в контролна среща, която беше повторение на финала на държавното първенство по баскетбол за мъже от последните няколко сезона.

Левски доминираше през първото полувреме и се оттегли с аванс от 43:33. С по-добро начало на третата четвърт авансът на "сините" нарасна до 52:40, но постепенно Лукойл започна да стопява пасива си. 12 секунди преди края на частта старши треньорът на Левски Константин Папазов беше наказан с техническо нарушение заради бурно оспорване на съдийско решение. Това позволи на Лукойл обърне от 59:62 до 63:62 и да се оттегли с преднина преди четвъртата част.

В последните 10 минути обаче "сините" отново поеха инициативата. След серия от 16:4 точки те бързо стигнаха до обрат, а около минута и половина преди края се стигна и до най-голямата разлика от 15 точки при 89:74.

Най-голям принос за победата имаха новите попълнения Марко Маринович с 21 точки и националите Чавдар Костов с 16 и Николай Върбанов с 15. Павел Иванов добави 11 точки. За Лукойл с 20 точки се отличи Брендън Хийт, а 18 прибави Мохамед Абукар.

"Първо съм доволен, че тази контрола се игра, защото не беше планирана. Ние сме най-големите съперници в България и този мач показа, че над всичко поставяме баскетбола. Бях наказан заслужено, но Орлин Николов просто не става за съдия. Лукойл има невероятна класа. Те играха перфектно срещу Барселона и аз съм сигурен, че с тази загуба ние ще им помогнем да предстоящия мач с Канту (б.а. от квалификациите на Евролигата следващия вторник)", коментира след двубоя Папазов, цитиран от БТА.

Левски утре заминава за Ниш за участие в четиристранен приятелски турнир в сръбския град.