Левски разкова Литекс в най-силния си мач за сезона

Левски най-накрая показа лице на гранд, след като у дома записа най-убедителното си представяне до момента през сезона и разби Литекс с 4:1 в мач от 18-ия кръг на родното първенство.

Левски тръгна вихрено в мача и за 11 минути от две статични положения Димов и Старокин се възползваха за 2:0. До края на полувремето Литекс можеше и да изравни, но Джордан и Ваюши нацелиха гредите.

В 51' по всички изглеждаше, че мачът е решен, когато Бру вкара първия си гол с екипа на Левски. Джордан върна гостите в мача 10 минути по-късно, а дори контузи и Пламен Илиев, който трябваше да напусне терена. До края на мача обаче “оранжевите“ не успяха да обърнат, а Старокин с втория си гол в 74' вкара за крайното 4:1.

Френският ас на Левски, който дойде през лятото, най-накрая прекъсна черната си серия и вкара първия си гол. Преди този мач той нямаше нито попадение, нито асистенция за “сините“, а това го превърна и в резерва.

Левски пък продължи силното си представяне срещу Литекс и в последните 6 двубоя има 5 победи и равен срещу този съперник. Ловчанлии пък продължават само с две победи в София срещу 26-кратните шампиони.

Благодарение на победата си “сините“ вече са в топ 3 на класирането за първи път през сезона, като имат 31 точки. Те изпревариха Локомотив (Пд), но могат да се смъкнат надолу в класирането при победи на ЦСКА и “смърфовете“. Литекс остава втори с 37 точки, но Лудогорец може да се отделечи на цели 6.

Единствената изненада в състава на Левски беше включването на Кевин Брю, който застана начело на “ромба“ на Тони Здравков, който остави Вутов и Иванов резерви. Златомир Загорчич пък остави Ванжер на пейката за сметка на Момчил Цветанов.

Първата възможност в срещата дойде още във 2', когато Гари Родригес проби отляво, а след центрирането топката се озова в Ларсен Туре, чийто удар бе брилянтно париран от Александров. След това вратарят тръгна към нападателя и го фаулира малко извън наказателното поле.

Последва центриране от Владимир Гаджев, а вратарят отново парира удар на Туре. Там обаче беше Димов, който в 3' с третата ситуация за гол даде ранен аванс на "сините" - 1:0.

4046779

След попадението Литекс се опита да натисне и осъществи две интересни атаки, но Ваюши сбърка в решителната фаза и не успя да изведе Джордан и Цветанов на чисти позиции. В 11' пък при второто статично положение в мача за Левски Гари насочи топката към Гаджев, който центрира отлично към Старокин - удар от воле и 2:0.

В 17' Литекс можеха да намалят резултата, като след чудесна атака топката беше насочена към Джазула, чийто удар обаче беше париран от Илиев, а коженото кълбо кацна на горната греда. Малко по-късно напречната греда спаси Левски още един път, след като удар на Джордан рикошира в Димов.

4046780

Постепенно темпото спадна, а Левски прие играта в своята половина, но без да оставя празни пространства за офанзивните футболисти на Златомир Загорчич. Гари Родригес пък направи хубав пробив в 40', но вместо да подаде на свободния Генков, стреля слабо право във вратаря - 2:0 на почивката.

След паузата в 51' Александров излезе неразчетено, но Бру не пожела да опита да го прехвърли и продължи с разиграването. Топката стигна до Генков, който гардира и подаде на халфа, който стреля мощно и след рикошет отбеляза първия си гол за Левски - 3:0. Литекс можеше веднага да върне гола, но Илиев спаси удар на Джордан, останал сам срещу него.

4046778

Все пак в 60' "оранжевите" най-накрая прекъснаха серията от пропуски, като резервата Манолов успя да изведе отлично Джордан, а нападателят успя да излъже Илиев и прати топката в долния десен ъгъл - 3:1. При гола на Литекс обаче Джордан контузи лошо левия глезен на Илиев, който нямаше как да продължи мача и Блажевич се появи на негово място.

16 минути преди края на срещата всички в мача стана ясно. Гари Родригес стреля отлично от 34 метра, но Александров изби в корнер. Последва центриране, което беше засечено от Старокин, а вратарят не прецени добре топката и тя бавно влетя в мрежата му за 4:1.

4046781

Макриев се появи в заключителните минути и в 89' можеше да се разпише след брилянтна атака на "сините", но левият страничен стълб попречи на Левски да направи победата си още по-разгромна. В добавените 6 минути пък Ваюши можеше да отбележи, но реши да търси дузпа и си заслужи жълт картон за симулация.