Левски прекърши Рилецо и ще играе финал

Отборът на Левски достигна финала за Купата на България по баскетбол, след като днес "сините" се наложиха със 76:71 в интригуващ 1/2-финален двубой срещу Рилски спортист в препълнената зала "Универсиада".

Снощи Рилецо поднесе голямата сензация, елиминирайки от надпреварата Лукойл Академик, което и коства глава на гръцкия наставник на "студентите" Димитрис Галанис. Днес обаче момчетата на Росен Барчовски преклониха глава пред Левски, който отново се ползваше и от подкрепата на великолепната си публика.

За Левски това е шесто поредно класиране на финал за Купата на България, като съперник на "сините" в битката за трофея ще бъде победителят от мача между Черно море и Балкан.

Най-резултатен за победителите, а и в мача изобщо бе Лайънъл Чалмърс с 23 точки, докато Джумейн Джоунс се отличи с "дабъл-дабъл" от 17 точки и 14 борби. 12 точки за крайния успех добави друг легионер на Константин Папазов - Майк Уилкинсън.

Най-ефективен за Рилски спортист бе Върнън Тейлър с 22 точки, като той записа още 10 борби и 5 асистенции. Еван Равънел се отчете с 18 точки, а 16 вкара Шон Барнет.

Рилецо стартира по-добре срещата и дори дръпна с 18-11, но Левски постепенно успя да понамали пасива си.

През втората част "сините" дори успяха да дръпнат в резултата, но в крайна сметка Рилски спортист се оттегли на полувремето с преднина от три точки.

След паузата Рилецо продължи да води, но серия от 9-0 изведе Левски напред в резултата. Третата четвърт завърши с минимална преднина в полза на софийския тим.

Истинската битка пък настана в решаващата четвърта част на сблъсъка. При 63 секунди до края Джумейн Джоунс вкара един наказателен удар, с който изведе Левски напред. След това самоковци имаха три шанса да отбележат, но не успяха и това ги принуди да фаулират. При оставащи 17.6 секунди Брандън Хийт бе точен два пъти от наказателната линия за аванс от 3 точки, след което от аута Тейлър подаде грешен пас към Дарин Иванов. Последваха нови два успешни наказателни удара за Джоунс, които на практика решиха и двубоя.