Левски повали Литекс и е на върха в България

Левски постигна четвърта поредна победа в А група и спечели дербито с Литекс с 2:1, за да се изкачи на върха в класирането на българското първенство. След 12 кръга „сините“ имат 21 точки и изпреварват с една шампиона Лудогорец на върха, след като „орлите“ стигнаха само до 1:1 като домакин на Черно море, а Литекс има 19 на третата позиция.

Левски поведе в резултата в 28-ата минута с гол на Аймен Белаид, който бе оставен сам в малкото наказателно поле и с глава засече центриране от пряк свободен удар. Литекс отговори светкавично след невероятна акция на Данило Асприя и чудесен пас към Кристиян Малинов, който от около седем метра прониза мрежата на Боян Йоргачевич само три минути по-късно.

В 41-ата обаче Роман Прохазка след отлично изпълнено заучено положение от корнер успя с прекрасен изстрел да прониже мрежата на домакините за втори път, с което реално фиксира и крайният резултат – 1:2.

След почивката Литекс почти не застраши вратата на Левски, а „сините“ успяха да контролират мача достатъчно убедително, за да опазят преднината си.

В началните минута очаквано играта бе равностойна, без някой от двата тима да поема някакви рискове в предни позиции. Първата интересна ситуация бе създадена в наказателното поле на домакините, при което Георги Костадинов овладя и тръгна към средата на терена, при което Рафаел Перес направи шпагат и играчът на Левски падна на тревата. Сигнал за дузпа не последва, а и повторенията показаха, че макар да не играе с топката при интервенцията си, защитникът на Литекс не докосва противника и по-скоро става дума за симулация.

Литекс на два пъти след центрирания в наказателното поле в 23-ата и 24-ата минута застраши вратата на Левски, но в първия случай изстрелът на Бьорн Маарс се оказа неточен със сантиметри, а във втория Боян Йоргачевич се намеси авторитетно в пеналтерията си.

След сравнително спокойния половин час игра двата тима си размениха по едно попадение в рамките на 180 секунди. Първо Аймен Белаид бе оставен непокрит пред вратата и с глава засече центриране от пряк свободен удар на дясното крило - 0:1.

Радостта на Левски не трая дълго, защото фамозно изпълнение на Данило Асприя пред пеналтерията на гостите завърши с отлично подаване към Кристиян Малинов, който изпревари Карнер и с безпощаден шут от десетина метра изравни - 1:1.

В 38-ата минута Левски поведе отново, пак след статично положение, но изпълнено по великолепен начин. Късо подаване по трева от корнер бе посрещнато от Мигел Бедоя, който с едно докосване раздаде към непокрития Роман Прохазка, а той с техничен удар от около 10 метра не остави шансове на Баривиера - 1:2.

След почивката гостите продължиха да владеят повече топката и по-често да поглеждат към противниковата врата, но без да създават чисти положения. От своя страна Литекс по никакъв начин не показваше с играта си, че има намерение да гони дори равенство. Към Маарс се изсипваха постоянно дълги пасове, които не му позволяваха да организира особено добре акциите.

Едва в 70-ата минута с далечен изстрел на Кристиян Малинов, който излезе в аут на около метър встрани от гредата, Литекс застраши за първи път след почивката вратата на съперника.

След като през цялото второ полувреме Литекс почти не пробваше да изравни резултата, Данило Асприя имаше възможност да стигне до гол в 91-ата минута, когато му бе позволено да стреля от около седем метра, но Йоргачевич закова топката на земята пред голлинията.