Левски подчини Ботев в дебюта на Топузаков

Отборът на Левски постигна първата си победа в "А" група за 2014 година, а случайно или не, това се случи под ръководството на новия старши-треньор на тима Елин Топузаков.

Броени дни след оставката на Антони Здравков, "сините" посрещнаха Ботев в мач от 28-ия кръг на първенството и постигнаха успех с 2:0. Точни за победителите бяха Даниел Димов и Димитър Макриев още в първия четвърт час на двубоя.

Начело на Ботев пък отново бе Станимир Стоилов, въпреки, че в сряда Мъри също подаде своята оставка. Тя обаче не бе приета от собственика на "канарите" Цветан Василев. Срещата на "Георги Аспарухов" премина и с многократни обиди и скандирания по адрес на Тодор Батков, като феновете на Левски бяха изготвили и плакати към собственика на клуба.

Левски доигра двубоя и с човек по-малко, като младият Борислав Цонев бе изгонен минути преди края.

Така Левски събра актив от 47 точки на сметката си, изкачвайки се поне временно на пета позиция в първата седмица на шампионата. Шестият и седмият в класирането Локомотив Пловдив и Черно море обаче са с мач по-малко от "сините". Ботев остава 4-и с 49 спечелени точки.

Елин Топузаков заложи на сензационен стартов състав, в който блестяха имената на трима юноши - братята Борислав и Радослав Цоневи, както и пълния дебютант Владислав Мисяк. Атаката бе водена от Димитър Макриев, а зад тримата младоци в средната линия действаха капитанът Владимир Гаджев и Даниел Димов. В центъра на отбраната пък се завърна Павел Чмовш, докато Кевин Бру и Рафаел Бастос останаха на пейката.

Станимир Стоилов също заложи на изненадващ стартов състав, а твърди титуляри като Силвард Спрокел, Веселин Минев, Александру Куртеан, Феребори Доре и Юнес Хамза седнаха на пейката. Иван Цветков, Луис Педро и Вандер Виейра започнаха в атака за Ботев, а Георги Сърмов, Томаш Иршак и Мариян Огнянов действаха в средната линия.

Двубоят на "Герена" започна с уникален пропуск от страна на домакините. Още в 3' се стигна до страхотно меле в пеналтерията на Ботев, което завърши с неуспешен опит на Владимир Гаджев да отбележи на сантиметри от голлинията. В последствие капитанът на Ботев Йордан Христов за малко не си отбеляза автогол, пращайки топката в една от гредите.

Домакините все пак откриха резултата в 11', когато Даниел Димов разпечата вратата на "канарите". Левски изпълни ъглов удар пред Адам Стаховяк, като отбраната на Ботев не успя да се намеси по най-добрия начин. Топката попадна в Даниел Димов, който с глава я насочи към мрежата за 1:0.

Резултатът в столицата бе удвоен само пет минути по-късно, когато се разписа и Димитър Макриев. Чудесна атака на "сините" изведе централния нападател на празна врата, като бившият национал нямаше как да сбърка, лесно вкарвайки за 2:0.

В 35' вратата на Левски бе застрашена, но "синята" отбрана се справи. Вандер Виейра получи хубав пас зад защитата, но капитанът на домакините Станислав Ангелов действа навременно и не позволи на бразилеца да стори нещо повече в ситуацията.

В добавеното време на първата част "канарите" отново опитаха да намалят изоставането си, но удар с глава на Бенга бе отразен в корнер.

Станимир Стоилов извърши една промяна на почивката, като бившият бранител на Левски Димитър Везалов напусна терена, а на негово място се появи Силвард Спрокел.

Още в 47' младият Борислав Цонев зарадва трибуните с нестандартно решение, опитвайки да прехвърли технично Адам Стаховяк. Халфът обаче не бе прецизен в изпълнението, пращайки топката в аут. Минута по-късно Даниел Димов стреля с глава, но право в тялото на полския страж.

В 64' Станимир Стоилов отново погледна към резервната си скамейка, пускайки в игра най-скъпото си зимно попълнение Юнес Хамза. Тунизиецът замени халфа Томаш Иршак, което и направи формацията на гостите далеч по-офанзивна.

В 71' публиката на Левски ахна, защото Даниел Димов сътвори най-красивия момент от началото на срещата. Полузащитникът намери топката от далечна дистанция и я запрати право под гредата на гостите, но Адам Стаховяк навременно протегна ръка и изби в корнер.

Малко по-късно Ботев осъществи опасна атака, но острото центриране на Луис Педро бе избито в корнер от Рикардо Нунеш. Скоро след това Бенга засече топката с глава, но извън очертанията.

Пет минути преди края резервата Кевин Бру открадна една топка в средата на терена и напредна, но вместо да комбинира с Димитър Макриев, стреля слабо в ръцете на Адам Стаховяк. Това и навлече на халфа поредна порция освирквания от трибуните на "Георги Аспарухов".

В заключителните минути "сините" останаха и с човек по-малко на терена. Борислав Цонев получи втори жълт картон от рефера Ивайло Стоянов и за втори път през сезона бе изгонен именно срещу отбора на Ботев.