Левски обърна ЦСКА и триумфира с Купата

Волейболистките на Левски (София) победиха ЦСКА-Демакс (София) с 3:2 (31:33, 19:25, 25:12, 25:20, 15:12) във финалния мач от турнира за Купата на България при жените, който се проведе в столичната зала Христо Ботев.

С този успех "сините" спечелиха купата на България за 26 път в своята история, като детронираха "червените", които бяха актуалният носител на купата. Така левскарките направиха завръщане на върха след 2009 година, когато за последен път триумфираха в турнира за Купата на България.

Мачът се превърна в истинска битка, напълно достойна за финал на надпреварата, като продължи два часа и 15 минути и донесе невероятни емоции. Зрителите в зала "Христо Ботев" станаха свидетели на невероятни обрати, като и двата отбора показаха, че се борят до край. В крайна сметка, след като постигнаха две победи досега над вечния съперник, в третата битка волейболистките на Левски показаха, че са по-добрият отбор, като обърнаха мача от 0:2, за да триумфират след 3:2 с купата след петгеймова битка.

За разлика от предишните мачове в предварителната група, този път волейболистките на ЦСКА излязоха пределно мотивирани на игрището и го показаха още от началото на мача, като направиха обрат в решителните минути на първия гейм.

След равностойна игра "сините" водеха с 23:20, но не успяха да затворят гейма в своя полза. "Червените" използваха моментното колебание на съперничките и изравниха играта. След равенството 24:24 и двата отбора имаха своите шансове да се поздравят с успех на няколко пъти, но в крайна сметка по-устойчиви психически се оказаха "армейките", които спечелиха с 33:31.

Това оказа изключително негативно въздействие на левскарките, които отбелязаха страхотен срив във втората част. Червените поведоха с 10:5, запазиха разлика и 24:13, като затвориха безпроблемно гейма и поведоха с 2:0.

В трета част настъпи обрат, като най-сетне волейболистките на Левски показаха своите възможности. Те отбелязаха ударно начало, като поведоха с 11:3 и се върнаха в играта, като спечелиха частта, оставяйки съперничките само на 12 точки.

Четвъртата част се превърна в истинска драма, след като "червените" взеха инициативата и имаха преднина от 6 точки на второто техническо прекъсване 16:10, но "сините" показаха, че се борят до край и направиха невероятен обрат. Те изравниха играта при 20:20 и на свой ред отбелязаха точкова серия и спечелиха с 25:20, а с това изравниха серията 2:2 гейма.

В тайбрека волейболистките на Левски продължиха на гребена на вълната и запазиха ентусиазма си, като стартираха с 3:0 и 7:4. Въпреки че отборът бе сполетян от неприятна контузия, при която опитната състезателка Таня Събкова напусна принудително терена, левскарките устояха на страхотното напрежение и удържаха фронта до край, като спечелиха тайбрека, а с това и крайната победа и триумфа в мача.