Левски най-накрая покори Пловдив с най-силното си полувреме през сезона

Отборът на Левски сложи край на черната си серия в Пловдив, след като в ранния следобед възпитаниците на Георги Иванов – Гонзо стигнаха до солидна победа с 2:0 срещу Ботев, слагайки край на поредицата си от 3 мача без победа като гост на „канарчетата”.

Двубоят ще се запомни с много спорни съдийски решения, като безспорно най-спорното положение беше червеният картон,  който Луис Педро получи в 52’ (едва 7 минути след появата си на терена). Той вдигна високо крака си срещу Стаховяк, но успя да прибере навреме крака си и нямаше контакт. Реферът обаче му показа директен червен картон.

Това изравни силите в мача, след като за два жълти картона Васев от състава на домакините беше изгонен в края на първата част. Това обаче откри двубоя, а Левски се оказа крайният победител.

Първо Прохазка в 63’ оползотвори отличен пас на Валери Домовчийкси, а след два пропуска и Сърмов се отчете с гол в 79’. Последният пирон в ковчега на „канарчетата” заби Бедоя, а в основата на гола отново беше Роман Прохазка, който проби отляво.

Това беше и едно от най-солидните полувремена за „сините” през целия сезон, като определено беше най-доброто след победата с 3:1 над Лудогорец. Велислав Вуцов, който през целия двубой разменяше тежки обиди с колегата си Георги Иванов – Гонзо, продължава да няма победа над Левски като треньор. В същото време Ботев записа едва втора загуба като домакин до момента през сезона.

Победата пък оставя Левски в топ 6, като отборът вече е с 27 точки и третата победа като гост праща 26-кратните шампиони на 4-о място.  С три по-малко Ботев остава на 7-о място.

4125580

Двубоят почна с изключително положение за "сините". Атака през центъра стигна до Сърмов, който си нагласи топката на удобния десен крак и с топовен удар едва не откри, но топката срещна страничния стълб в 3'.

Ботев обаче също стигна бързо до първото си положение, като Йордан Христов нахлу в наказателното поле и получи добър пас, но Илиев с веща намеса спаси своите.

В следващите минути двата отбора разиграваха предимно в центъра с леко превъзходство на домакините. В 23' пък пресата на "канарчетата" даде резултат и Цветков успя да отнеме, пускайки добър пас за Чунчуков. Излязъл сам срещу Илиев обаче, нападателят не успя да преодолее стража на Левски. Нападателят пък не видя абсолютно непокрития Цветков, останал сам срещу вратата.

4125578

Малко след това пък гол на Валери Домовчийски беше отменен заради спорна засада, като дори повторенията не показаха категорично дали нападателят на "сините" е зад защитниците на Ботев. Като цяло, на няколко пъти страничният рефер спря обещаващи атаки на гостите, за което от щаба на Левски имаха сериозни претенции.

Страстите в мача се нажежиха до червено в последната минута, когато Васев събори откъсващия се сам срещу Стаховяк Бедоя в центъра. Защитникът вече имаше жълт картон и логично беше изгонен - Ботев остана с 10 души за второто полувреме.

4125579

На почивката Георги Иванов - Гонзо реагира бързо и смени Пламен Димов с Луис Педро с ясната идея да натисне домакините и да стигне до 3-те точки. Иначе втората част почна със слаба намеса при центриране на Стаховяк, който пропусна да боксира, но "сините" не се възползваха. Минута по-късно главният рефер спести втори жълт картон на Минев за грубо нарушение срещу Цветанов.

Такъв обаче беше показан на Луис Педро в 52'. Крилото се опита да стигне до изсипана топка и вдигна високо крака си срещу Стаховяк. Той дръпна навреме крака си и дори не закачи вратаря, но Стоянов му вдигна директен червен картон.

Това изравни силите в двубоя, но Ботев не успя да се възползва от численото равенство. В 63' при центриране в наказателното поле се получи разбъркване. Домо отляво пробва диагонален удар, който обаче се получи в асистенция към Прохазка, който останал сам на далечната греда стреля и вкара - 0:1.

4125577

В 68' Прохазка можеше да реши двубоя, след като излезе на добра позиция в наказателното поле, мина покрай Росен Колев и пробва удар, но топката мина над вратата - пропуск и все още 0:1.

Домакините така и не успяваха да реагират адекватно на гола, а Велислав Вуцов пусна в игра и Алекс Колев в опит да стигне поне до равенството. В 75' пък Аниете също можеше да реши мача, но Колев успя да го блокира в последния момент. В ответната акция Гамаков стреля отдалеч, но топката мина над вратата.

По-добрите действия на Левски обаче продължиха и в 79' логично се стигна до втори гол. Атака на "сините" се разви отдясно, като Крумов и Прохазка комбинираха на двойно и защитникът нахлу в наказателното поле. Той пусна за Бедоя, чийто удар беше избит от Стаховяк, но при добавката Сърмов не сбърка - 0:2.

До края на срещата Колев на два пъти с глава пропусна, а в 90' Прохазка проби отлично отляво в наказателното поле и пусна за резервата Боби Краев. Той беше париран от Стаховяк, но Бедоя добави и не сбърка - 0:3 за "сините".