Левски изпусна паметен обрат в Хърватия

Левски беше на път да направи чудо в третия си мач от  Адриатическата лига по баскетбол за мъже, след като стопи  огромен пасив в последните две четвъртини, но не успя да стигне  до пълен обрат срещу Задар.

Българските шампиони загубиха със 75:86 (18:29, 18:17, 19:12, 20:28) в Хърватия.

Мачът започна много лошо за Левски и българският тим  отстъпваше със седем точки в началото, след като Марко Рамляк  вкара от тройката, а в последствие спечели защитна борба и  асистира за втори кош, с което сложи начало на серията в полза  на Задар. Левски отговори подобаващо и записа първите си точки  от тройката, от която точен беше Павел Иванов, но следващите  минути бяха изцяло контролирани от хърватите.

Рамляк продължи да бъде най-добрият на полето и завърши частта с шест отбелязани  точки и две спечелени борби, а авансът на Задар до края на  четвъртината набъбна до 11 пункта.

Левски пое бавно по пътя към обрата след преполовяването на  втората четвъртина в зала "Крешимир Чосич". Открадната топка от  Брендън Хийт и борба в нападение на Алекс Симеонов доведоха до  ситуации за кошове, но Христо Захариев и Павлин Иванов  пропуснаха. Симеонов обаче спечели борбата в защита в  последвалата хърватска атака, след което отбеляза две  последователни хвърляния от бялата линия.

Играта на Захариев  обаче продължаваше да не върви и той пропусна от зоната за три  точки, след което беше заменен от Милян Пупович. Задар пък се  възползва от множеството грешки на Левски в стрелбата, като Иве  Иванов и Хенрик Ширко отбелязаха за разлика от 13 точки. Задар и Левски завършиха полувремето при резултат 46:36 в полза на домакините, които бяха улеснени от лошата стрелба на  съперниците си.

Българските шампиони се оттеглиха на почивка при едва 46 процента в стрелбата и 2/6 опита от зоната за три  точки. Играчите на Задар стреляха при 54 процента, включително  5/11 зад линията.

Левски получи чудесен подарък от защитата си и беше на път да  обърне резултата в третата част на мача. Задар пък не успя да  вкара кош цели шест минути, а в този период от време Брендън  Хийт, Христо Захариев и Димитър Димитров бяха точни от игра, за  да изравнят мача при 46:46.

До края на четвъртината хърватите не успяха да възстановят добрата си стрелба от първото полувреме,  но все пак чуха сирената при аванс от три точки. Последната четвъртина също донесе ранно изравняване при 60:60  след нова тройка на Хийт и асистенция на американеца за кош на  Димитров.

Задар възстановяваше периодично аванса си от три точки до преполовяването на последната четвъртина, когато Джеймс  Флорънс отбеляза три коша от наказателната линия и неговият тим  поведе с шест пункта. Деян Карамфилов обаче замени изморения  Хийт и моментално направи разликата между двата отбора, след  като първо асистира на Павлин Иванов, а след това открадна топка от Рамляк и отбеляза кош за пасив от две точки.

До края  оставаха три минути. Задар беше пълен господар на паркета в заключителните секунди  на мача, а нова серия от седем поредни точки донесе победата на  хърватите. Левски, който играе следващата неделя срещу Будучност като домакин, е с една победа и две загуби в Адриатическата  лига, докато хърватите са с баланс 2:1.

За Левски най-резултатен в мача в Хърватия беше Милян Пупович с 14 точки, докато за Задар цели 30 наниза Джеймс Флорънс.