Левски е новият баскетшампион при юношите

снимка: levskibasket.com

След като стана шампион за младежи до 20 годишна възраст, Левски има още един златен тим за сезона. Това са възпитаниците на Явор Аспарухов, които завършиха на първо място във Варна след като биха на финала домакините от Черно море с 88-81.

Варненци бяха фаворити в срещата след като до момента бяха спечелили всичките си срещи с убедителени резултати, но юношите на Левски проявиха невероятно мъжество и характер за да се изкачат на най-високото стъпало - шампиони на България за сезон 2011/12. Това е и втора титла за сезона и за старши треньора на тима Явор Аспарухов, който спечели и индивидуална награда за най-добър треньор на турнира.

Левски стартира срещата със серия от 10 последователни точки и даде знак, че може да стори нещо повече в този финал. Домакините отвърнаха със своя серия, но накрая на първата десетка резултатът бе 24-20 в полза на Левски. "Сините" продължиха да контролират мача през втората част и удвоиха преднината си до 8 точки, а на почивката водеха с 43-36.

През второто полувреме Левски продължи със силната си игра, по средата на третата четвърт имаше аванс от 12 точки, а в края на частта варненци съкратиха до 66-58.

Последната четвърт бе много интересна, достойна за финал на шампионата. Черно море направи серия от 8-0, Левски отвърна с кош на Кирил Кирилов, но точно 7 минути и половина преди края пък Денислав Вутев от съперника изравни за 70-70. Варненци дори поведоха с 2 точки, но Левски отговори с 6 поредни точки и оттук до края не изпусна водачеството.

Две изключителни тройки на Александър Тенев и Георги Кръстев попариха домакините, а Деян Карамфилов с точни пасове намираше Кирил Кирилов за лесни кошове отдолу. Така "сините" успяха да затворят срещата и не позволиха на съперника дори и да си позволи да мисли за някакъв обрат - краен резултат 88-81 и титла за младите "сини" лъвчета.

Най-добър за Левски бе Деян Карамфилов, който завърши с 31 точки, 8 асистенции и 5 борби. Той спечели три индивидуални награди - за най-полезен състезател, най-много асистенции и най-много откраднати топки на турнира. Кирил Кирилов добави 23 точки и 9 борби. За варненци Николай Стоянов вкара 28 точки.

Сега остават два шампионата за клуба в мъжко напраление - вдруги ден в Самоков стартират кадетите, а в края на месеца от 23 до 29 юни в Пловдив ще играят момчетата до 14-годишна възраст.