Леверкузен "подхлъзна" Атлетико и завърза реванша на "Калдерон" (ВИДЕО)

Четвъртият в германското първенство за миналата година Байер (Леверкузен) поднесе една от изненадите в тазгодишните 1/8-финални двубои от Шампионска лига, печелейки с 1:0 първия двубой срещу финалиста в турнира Атлетико Мадрид на своя "БайАрена".

Единственият гол в срещата реализира Хакан Джалханоглу в 57', разписвайки се след красив удар, оставил безпомощен стража на "рохибланкос" Мигел Анхел Моя.

Така бившият клуб на Димитър Бербатов си осигури крехък, но ценен аванс преди тежкия реванш на "Висенте Калдерон" в Мадрид. За Атлетико пък не остава нищо друго, освен да търси голове и по възможност - "суха мрежа" пред собствена публика в испанската столица

Първото истински добро положение в мача се откри пред домакините след изпълнение на корнер. Центрирането в наказателното поле не бе изчистено по най-добрия начин и топката бе върната в невралгичната зона около точката за дузпа. Бразилският бранител Уендел я посрещна от въздуха и отправи опасен удар, който бе изчистен от аутлинията от Марио Манджукич.

Въпреки че не създаваше особено опасни положения и не внасяше достатъчно напрежение в противниковата пеналтерия, Леверкузен определено бе по-активният тим в първия половин час игра. Гостите от Мадрид приемаха играта в своята половина и позволяваха на съперника да владее повече топката, без да им дават възможности за гол.

В 26-ата минута Емир Спахич с далечен удар стигна близо до откриване на резултата, но топката се отби от сглобката на гредите, като вратарят Мигел Анхел Моя се разтегна максимално и щеше да я отрази при нужда.

Най-любопитната ситуация се случи извън очертанията на терена, когато двамата треньори Роджър Шмид и Диего Симеоне проведоха ожесточен спор на висок тон заради грубо нарушение на Хакан Джалханоглу.

В самия край на първата част Тиаго получи шанс да стреля от изгодна позиция в наказателното поле, но диагоналният му шут бе отразен майсторски от Бернд Лено.

След почивката Атлетико изравни играта и започна по-често да организира атаки, но активността на "дюшекчиите" се изчерпваше с неуспешни центрирания от статични положения. Леверкузен на няколко пъти "хвана" съперника на контраатака и при една от тях в 57-ата минута Карим Белараби нахлу в наказателното поле.

Той избра да не стреля, а да подаде с пета вдясно за Джахланоглу, което даде шанс на бранителите да се върнат. Точно когато изглеждаше, че акцията е притъпена, Джалханоглу с прекрасен шут разстреля Мигел Анхел Моя и взриви трибуните на "БайАрена".

До края на двубоя домакините задържаха крехкия си аванс в резултата, докато Атлетико така и не намери начин да се върне в срещата. Не помогна и вкарването в игра на Фернандо Торес, който замени Арда Туран, но също не успя да помогне на миналогодишния финалист в турнира.

Петнадесет минути преди края именно Торес отбеляза във вратата на Леверкузен, но попадението на тарана бе отменено поради засада. Малко след това пък халфът на Атлетико Тиаго Мендеш извърши нарушение за втори жълт картон и остави "рохибланкос" с човек по-малко на терена.

ПРЕДИ МАЧА:

„Аспирините“, които са финалисти в турнира от 2002-ра година (с Димитър Бербатов в състава те отстъпиха с 1:2 на Реал Мадрид), никога не са печелили среща от този етап, защото във въпросния сезон форматът беше с две групови фази.

Атлетико изостава в борбата за титлата в Испания от грандовете Реал Мадрид и Барселона, но ще направи всичко, за да направи втори пореден паметен пробив в Шампионска лига. „Дюшекчиите“ имат неприятни спомени от единствените два предишни мача срещу Леверкузен в евротурнирите – през сезон 2010/11 в Лига Европа.

Тогава защитаващият трофея си отбор от Мадрид завърши на два пъти 1:1 с днешния си съперник, но в последствие остана на трето място в групата и приключи безславно участието си в турнира.

През уикенда в Бундеслигата Леверкузен стана част от уникален двубой срещу Аугсбург, приключил крайно драматично 2:2 с изравнителен гол в предпоследната минута на добавеното време на вратаря на противника Марвин Хитц. Атлетико пък срази безпроблемно Алмерия с 3:0, за да скъси изоставането си от втория в класирането Барселона на три точки.

4134244

На вратата за домакините Леверкузен застава обичайният заподозрян Бернд Лено, докато пред него в защита от ляво надясно са подредени Уендел, Кириакос Пападопулос, Емир Спахич и Роберто Хилберт. В предишния мач на тима вместо Спахич в ариегарда започна Йомер Топрак.

Йосип Дръмич отново е предпочетен за партньор в атаката на Карим Белараби вместо Щефан Кислинг, точно както се случи и срещу Аугсбург. Те двамата ще бъдат активно подпомагани и от корейската звезда Сон Хюн-Мин, на когото копмания в халфовата линия правят още Хакан Джалханоглу, Гонсало Кастро и Ларс Бендер, последните двама от които бяха сред титулярите в последния кръг на Бундеслигата.

4134246

Атлетико (Мадрид) също излиза със схема 4-4-2, като на върха на атаката отново са Марио Манджукич и Антоан Гризман, които се разписаха за успеха над Алмерия в Ла Лига (французинът вкара два).

Зад тях действа квартетът Арда Туран, Габи Фернандес, Тиаго и Саул Нигес, а в защита от дясно наляво са наредени Франсиско Хуанфран, Миранда, Диего Годин и Гийерме Сикейра, докато на вратата отново е Мигел Анхел Моя.

Старши треньорът на Атлетико Диего Симеоне не е направил нито една смяна в състава спрямо успеха над Алмерия в първенството миналия уикенд.