Лацио се надигна след шока на "Васил Левски"

Лацио победи Фиорентина с 1:0 като гост на „Артемио Франки“ и показа, че се е отърсил от шока, който му нанесе Лудогорец на Националния стадион „Васил Левски“ в четвъртък.

Единственото попадение в срещата отбеляза Лорик Цана с красиво изпълнение още в 5-а минута, а до края на двубоя домакините не успяха да изравнят въпреки че бяха тимът, който диктуваше темпото.

Лацио пък дебнеше предимно за грешки на противника и беше близо до втори гол най-вече чрез Абдулай Конко през първата част и Ожени Онази през втората, но въпреки техните пропуски спечели трите точки.

Така лациалите се изкачиха на осмо място в класирането на Серия А с актив от 40 пункта, записвайки своята десета победа в шампионата. Фиорентина пък не успя да съкрати дистанцията до третия Наполи в битката за място в Шампионската лига. По-рано днес неаполитанци направиха 1:1 с Ливорно и дистанцията между двата тима се увеличи на седем точки.

Интересно бе, че наставникът на Лацио Едоардо Рея отново избра на вратата да застане грешника от мача с Лудогорец Федерико Маркети. За разлика от двубоя в Лига Еввропа сега като титуляри започнаха Сенад Лулич, Алваро Гонзалес и Лорик Цана. Извън групата пък остана звездата в атака Мирослав Клозе. Така в предни позиции започна Брайън Переа, който трябваше да бъде подпомаган от Антонио Кандрева и Сенад Лулич по крилата.

През седмицата Фиорентина също игра в Лига Европа, но „виолетовите“ имаха много по-лека задача от Лацио, тъй като бяха надвили Есберг с 1:3 като гост в първия мач. Това даде възможност на Винченцо Монтела да даде почивка на голяма част от своите титуляри.

Така за двубоя с Лацио в игра се завърнаха цели седем души, начело с Алесандро Матри, който поведе атаката. Давид Писаро и Модибо Диаките бяха наказани за двубоя с „римските орли“, докато Джузепе Роси е трайно контузен. На пейката пък седна Марио Гомес, който все още не е възвърнал оптималната си форма.

4070143

Началото на срещата бе белязано от протест на феновете на домакините, който влязоха с 10 минути закъснение, за да покажат недоволството си от четирите мача наказание, които отнесе Борха Валеро.

Двубоят започна повече от отлично за Лацио, след като още в 5-а минута Цана изведе римляните напред. Албанецът засече центриране от корнер със страхотно акробатично изпълнение за 1:0.

Ранният гол шокира домакините и малко по-късно нето с мъка изби удар на Кандрева. Все пак Фиорентина постепенно успя да се съвземе и създаде няколко добри положения пред Федерико Маркети, но Гуан Куадрдадо, Хоакин, Мануел Паскуал и Гонсало Родригес пропуснаха да изравнят до края на поливремето.

4070145

То можеше да завърши и с още по-внушителен аванс за Лацио, но в 43-а минута шут на Конко засече центриране на Кандрева в напречната греда – късмет за Фиорентина и само 1:0 в полза на „бианкочелестите“ на почивката.

Фиорентина започна по-активно и втората част, но играчите на Едоардо Рея се справяха добре в защита и не позволяваха на противника да стига до опасни положения пред Маркети. Гостите се стремяха да атакуват предимно на контраатаки и при една такава Кандрева изведе Переа очи в очи с Нето, но в последния момент бранител с шпагат успя да блокира шута на нападателя в синьо.

Безпомощността в атака принуди Монтела да вкара в игра Марио Гомес на мястото на Хоакин и Андерсон вместо Масимо Амброзини, но положението не се промени съществено.

4070149

В 73-а минута дойде едно от най-чистите положения за гол пред домакините. Ненад Томович получи топката от Матиас Фернандес в наказателното поле, но от 5-6 метра стреля в аут. Секунди по-късно и футболистите на Лацио върнаха жеста. Комбинация между Брайън Переа и влезлият като резерва Ожени Онази изведе последния сам срещу Нето, но вратарят предвидливо бе излязъл да скъси ъгъла и отрази.

За разлика от двубоя с Лудогорец пък Федерико Маркети днес на няколко пъти показа голяма класа. В 82-а минута той се разтегна максимално, за да избие удар на Акуилани с глава, с което отчая домакините.