"Ла Фурия" оскуба "петлите" и си насрочи люто комшийско дерби с Португалия на 1/2-финалите (снимки)

Отборът на Испания надигра Франция с 2:0 в мач от четвъртфиналите на Евро 2012, игран на на стадион "Донбас Арена" в Донецк (виж галерия от мача>>).

Така Испания се класира за полуфиналите, където си насрочи люто иберийско дерби с Португалия, която се класира за тази фаза от надпреварата, след като елиминира Чехия (1:0).

Очакванията за оспорвано и люто дерби не се оправдаха, като още от началото на мача "Ла Фурия" наложи стила си на игра и до края рядко даваше възможност на французите да играят с топката, а от своя страна "петлите" с нищо не показаха, че искат победата.

И двете попадения в срещата бяха дело на Шаби Алонсо. За 1:0 той се разписа с глава, засичайки чудесно центриране на Жорди Алба в наказателното поле в 19-ата минута, а за крайното 2:0 бе точен в продължението на двубоя (90+1'), този път след точно изпълнена дузпа.

Двата отбора започнаха срещата предпазливо, но след първите няколко минути испанците наложиха стила си на игра с много подавания, като те владееха повече топката, а французите се задоволяваха да пресират съперника си в своята половина.

В 6-ата минута Сеск Фабрегас се строполи в наказателното поле на Франция след съприкосновение с Гаел Клиши. Испанецът поиска дузпа, но главният съдия Никола Рицоли остана безмълвен. Пет минути по-късно (11') пък Алваро Арбелоа пробва рефлекса Хуго Лорис с остро центриране, но вратарят на Франция се справи със ситуацията.

Възпитаниците на Висенте Дел Боске постепенно обсебиха владението на топката и това започна да ги приближава все повече до вратата на противника.

Така се стигна до 19-ата минута, когато Андрес Иниеста намери Жорди Алба отляво, той напредна и нахлу в наказателното поле, след което сложи топката на главата на Шаби Алонсо, който с майсторски удар откри резултата.

Десет минути по-късно (29') испанците организираха нова опасна атака, която завърши с изстрел на Иниеста, но Лорис изби в корнер.

Франция отговори с много коварен удар от пряк свободен удар на Йоан Кабай в 32-ата минута, но вратарят на "Ла Фурия" Икер Касияс бе на мястото си и с мъка изби в корнер. След неговото изпълнение Касияс изпусна топката и създаде предпоставка за меле в наказателното поле, но след това много бързо поправи грешката си, сигурно улавяйки топката.

Реакцията на "Ла Фурия" не закъсня и в 38-ата минута Пике бе изпуснат сам при едно центриране от корнер, но сякаш и той не очакваше топката и ударът му не се получи.

След почивката картината на терена не се промени особено, като Испания владееше повече топката, а "петлите" не успяваха да наложат желания от тях натиск, за да заличат изоставането си в резултата. В 51-та минута Шави отправи много силен изстрел от дистанция, но топката мина малко над вратата.

Малко по-късно (60') Рибери центрира в наказателното поле, където най-съобразителен бе Матийо Дебюши и с глава отправи много опасен удар, но за щастие на Касияс, топката профуча на сантиметри от напречната му греда.

Испанците реагираха мълниеносно и още в следващата си атака Иниеста изведе Фабрегас сам срещу Лорис и само навременната намеса на френския вратар предотврати почти сигурен гол във вратата му.

Лоран Блан най-накрая реши да прибегне до смените си, за да промени нещо в играта на своя отбор и направи двойна смяна след 65 минути игра - на терена се появиха Жереми Менес и Самир Насри, съответно на местата на Матийо Дебюши и Флоран Малуда.

Висенте Дел Боске също реши да освежи 11-десеторката си, вкарвайки двама нови футболисти. Педро Родригес и Фернандо Торес замениха Давид Силва и Сеск Фабрегас, като с това нападателната мощ на Испания значително се увеличи.

Смените почти мигновено дадоха резултат, но за Испания, а иберийците бяха много близо до втори гол. В 68-ата Педро напредна по дясното крило, след което нахлу в наказателното поле и се опита да намери връхлитащия Фернандо Торес, но Лоран Косиелни спаси "петлите", намесвайки се решително.

Още в следващата атака на французите, Рибери показа техника в наказателното поле и успя да отправи изстрел от малък ъгъл, но той нямаше как да изненада Касияс и стражът на "Ла Фурия" улови.

До края на мача темпото на игра спадна, като испанците сигурно владееха, а възпитаниците на Лоран Блан така и не успяха да създадат 100-процентово голово положение пред вратата на Икер Касияс.

В последната 90-ата минута Антони Ревилие извърши нарушение срещу Педро в наказателното поле и реферът отсъди дузпа. Зад топката застана авторът на първото попадение - Шаби Алонсо и с безпощаден удар оформи крайното 2:0.