Квалификант изпоти Федерер на старта в Базел

Петкратният шампион Роджър Федерер започна с неочаквано трудна победа защитата на титлата в домашния си турнир в Базел (Швейцария). Световният номер 1 се наложи в два сета - 7:5, 6:3 над намиращия се под номер 83 в света квалификант Бенямин Бекер от Германия.

Срещата се проведе на много високо ниво, като и двамата тенисисти се стараеха да играят максимално агресивно, с което може да бъде обяснен и големият брой непредизвикани грешки в мача. Все пак по-голямата класа на Федерер си каза думата и швейцарецът се поздрави с 44-ата си победа в надпреварата.

Първият гейм бе напълно равностоен, като дори Бекер имаше шанс за пробив, но не успя да се възползва от него. За разлика от своя опонент, Федерер не сбърка, когато той имаше своя шанс при 6:5 и след като германецът отрази един сетбол, при втория - допусна непредизвикана грешка и така Федерер поведе в сетовете след 7:5.

Втората част започна с размяна на геймове и при 2:2, Бекер съумя да пробие подаването на Федерер и поведе с 3:2. Отговорът на рекордьора по титли от Големия шлем не закъсня и до края на мача той буквално не даде въздух на съперника си. Първо швейцарецът веднага върна пробива и то на нула, последва сервис гейм също на нула, а след това нов пробив, последван от четвърти пореден гейм на сметката на Роджър за 6:3 и крайната победа в мача след 88 минути игра.

Следващият противник на Федерер в Базел ще бъде победителят от двубоя между Томаш Белучи (Бразилия) и Го Соеда (Япония).