Купата е в Разград! Лудогорец ликува след обрат на "Лазур" (СНИМКИ)

Отборът на Лудогорец Разград пренаписа скромната си до този момент история, след като тази вечер воденият от Ивайло Петев състав спечели за първи път Купата на България. "Орлите" осъществиха пълен обрат срещу пловдивския Локомотив и се наложиха с 2:1, като до почивката резултатът бе в полза на "смърфовете".

Даксон Да Силва откри за Локомотив през първото полувреме, но Марселиньо на два пъти матира Иван Караджов, носейки трофея на Лудогорец. И при двете попадения асистент на бразилеца бе Емил Гъргоров, който също бе с основна заслуга за успеха на своя тим. Локомотив завърши мача и с човек по-малко, след като Юнес Бенжелюн бе изгонен минути преди края.

Както Локомотив Пловдив, така и Лудогорец търсеха своя първи трофей от турнира до този момент. За разградчани това бе и дебютно участие на финал изобщо. Очаквано привържениците на "смърфовете" създадоха впечатляваща атмосфера на трибуните, като феновете на Локомотив значително превъзхождаха по численост тези на съперника. На стадиона присъстваха и куп важни персони, сред които кметът на Пловдив Иван Тотев, както и членовете на Изпълкома Наско Сираков и Йордан Лечков. На трибуните бе и националният селекционер Любослав Пенев.

Старши-треньорът на Локомотив Емил Велев отново можеше да разчита на своя бразилски ас Даксон Да Силва, който се размина с наказание след гръмналия допинг скандал около него. Базил Де Карвальо и капитанът Здравко Лазаров отново започнаха в предни позици, а Христо Златински, Даниел Георгиев и Сержиньо започнаха в средата.

Емил Гъргоров и Иван Стоянов отново блестяха в атаката на символичните гости, а Мирослав Иванов и Марселиньо трябваше да внасят допълнителна креативност в играта на "орлите". Станислав Генчев и Светослав Дяков заеха обичайните си позиции на вътрешни халфове.

Двубоят на ст. "Лазур" започна с предпазлива игра от страна и на двата отбора, като двете единайсеторки действаха по-спокойно, пазейки тила си. Шансовете за отбелязване на гол липсваха, а качеството на мача далеч не бе високо. Всичко това се промени в 18', когато черно-бялата част на трибуните изригна в един глас. Локомотив изпълни статично положение пред пазената от Голубович врата, а Станислав Генчев не успя да изчисти кълбото по най-добрия възможен начин. Топката попадна право у Даксон Да Силва, който стреля точно с десния крак и даде преднина на "смърфовете" - 1:0.

Играта на "Лазур" бе подновена след едва няколко минути, като причина за това станаха хвърлените на терена факли и димки от страна на пловдивските ултраси. Футболистите от Разград се опитаха да повишат темпото в предни позиции, но играчите на Ивайло Петев достигаха трудно до шансове за гол пред Иван Караджов. В 28' за малко не се стигна и до втори гол във вратата на Лудогорец, след като Здравко Лазаров изпълни коварно пряк-свободен удар от далечна дистанция, който бе решително париран от Голубович. Минута по-късно отново Лазаров се озова на добра позиция за изстрел, но ветеранът се препъна и загуби топката.

Между 37' и 40' на "Лазур" стана интересно, защото Лудогорец бе близо до гола. В 37' Станислав Генчев за малко не отбеляза един от най-красивите голове в турнира, след като халфът копна по изкусен начин топката от дъгата на наказателното поле, но сантиметри го разделиха от целта. Три минути по-късно вратата на Локомотив отново оцеля, след като Иван Стоянов бе изведен сам срещу Иван Караджов, но нападателят не успя да вкара от не особено удобен за стрелба ъгъл. В даденото продължение Мирослав Иванов се опита да си спечели дузпа, но вместо единадесетметров наказателен удар, получи жълт картон за симулация.

В началото на второто полувреме се стигна и до няколкоминутно прекъсване на срещата. Това се случи само секунди след подновяването на играта, когато феновете на Локомотив обсипаха терена с факли. Главният рефер Станислав Тодоров прибра двата тима в тунела, но скоро след това мачът отново бе подновен.

Минути по-късно се стигна и до неприятни новини за наставника на пловдивчани Емил Велев, който трябваше да извърши принудителна смяна. Танко Дяков нямаше възможност да продължи срещата, като снажният бранител бе заменен от Ангел Йошев. Три минути по-късно отбраната на "смърфовете" допусна пропукване, но Караджов улови изстрела на Марселиньо.

За съжаление на Емил Велев, кадровите проблеми в неговия състав продължиха да следват един след друг. В 60' и голмайсторът Даксон напусна принудително, като бразилецът бе заменен от Витанов. Смяна извърши и Ивайло Петев, който пусна Михаил Александров за сметка на Мирослав Иванов.

Времето на Лудогорец за отбелязване на изравнителен гол намаляваше, като "орлите" се стараеха да стеснят обръча пред вратата на Локомотив. В 61' Йордан Минев осъществи хубав пробив в половината на "смърфовете", но левият бранител бе блокиран навременно. "Орлите" атакуваха активно, но до стопроцентови шансове пред Иван Караджов не се стигаше. От своя страна отборът на Локомотив започна да приема играта, като футболистите на Емил Велев рядко атакуваха опасно в половината на своя съперник.

Oфанзивната игра на Лудогорец даде резултат в 71', когато резултатът на ст. "Лазур" бе изравнен. Капитанът на "орлите" Емил Гъргоров намери Марселиньо в наказателното поле на Локомотив, като последният направи добро движение на дясно, неспасяемо пращайки топката в мрежата зад Иван Караджов - 1:1. Минути по-късно отбраната на "смърфовете" допусна нова груба грешка, което позволи на Шоко да се озове очи в очи с Караджов. Бразилецът обаче стреля твърде леко, позволявайки на стража да улови.

Прошка обаче нямаше в  78', когато отново дуото Гъргоров - Марселиньо матира пловдивската защита. Капитанът на Лудогорец изведе по прекрасен начин бразилеца сам срещу Иван Караджов, а за разлика от своя сънародник Шоко, халфът не остави шансове на вратаря, бележейки технично в долния десен ъгъл на вратата - 1:2. Треньорът на Локомотив Емил Велев реагира светкавично, а в игра за "смърфовете" се появи опитният Йордан Тодоров.

В 83' резервата Михаил Александров пропусна да реши мача, като халфът на Лудогорец направи впечатляващ пропуск пред вратата на символичните домакини. Станислав Генчев намери по чудесен начин младия си съотборник на метър от голлинията, но вместо да вкара, Александров отигра неуверено топката със слабини, позволявайки на Караджов да улови.

В последните минути се стигна до напрежение между двата тима, което и доведе до изгонването на Юнес Бенжелюн. В 88' изгонен трябваше да бъде съотборникът на Бенжелюн Жереми Родригес, който удари с глава Светослав Дяков, но съдийско отсъждане не последва. До такова обаче се стигна секунди по-късно, когато Бенжелюн действа против правилата в наказателното поле и пое към душовете.

В самия край Марселиньо пропусна отличен шанс да запише хеттрик, пропускайки след поредна асистенция на Гъргоров, но това вече нямаше значение. Скоро след това прозвуча последният съдийски сигнал на Станислав Тодоров, което и означаваше Купата на България във витрината на Лудогорец Разград.