Куп непредизвикани грешки лишиха Григор Димитров от финал в Бостад

Първата ракета на България при мъжете Григор Димитров не успя да поднесе изненадата на турнира в Бостад (Швеция) и в полуфинален двубой допусна загуба 0:2 (3:6, 5:7) от №5 в световната ранглиста Давид Ферер.

Димитров показа много добра игра, особено във втория сет, когато имаше многобройни шансове за пробив (дори 2 сетпойнта при 5:4 в негова полза), но показа непостоянство в изявите си, а и допусна многобройни грешки от бекхенд.

По този начин Давид Ферер записа трета поредна победа над българския талант в досегашните им срещи, като Гришо няма победа над този съперник. Испанецът беше и големият фаворит в този мач, тъй като турнирът се провежда на любимата му настилка - клей.

За Димитров ще остане утехата, че стигна втори полуфинал в ATP, въпреки че днес единствено опитът го лиши от трети сет и дори победата. Той си заработи
18,460 евро от наградния фонд и 90 точки, които най-вероятно ще го качат в топ 60 в световната ранглиста.

На финала пък испанският тенисист ще спори с победителя от срещата Алмагро-Хайек.

Ферер започна срещата с бърз гейм на 0, а след това имаше цели три възможности за пробив при подаването на Димитров, но българският №1 се справи с тежката ситуация и изравни в геймовете. На свой ред той можеше да притисне №5 в световната ранглиста, но след 0:30 за хасковлията Ферер показа агресия и успя да защити подаването си - 1:2.

Григор отново имаше големи проблеми в своя сервис гейм, което доведе до 15:40 в полза на испанеца. Българинът спаси първата, но за съжаление прати топката в мрежата при 30:40 и изостана с 2 гейма - 1:3. Втората ракета на Испания обаче допусна много грешки, Димитров поведе с 15:40, а трагичният гейм за Ферер приключи с двойна грешка - 2:3.

Ракета №1 на България беше пред изравняване в геймовете, но пропусна да реализира точка за 3:3, а това доведе и до брейкпойнт в полза на испанеца. Димитров направи непредизвикана грешка и за втори път беше пробит - 2:4.

Подобно на предния път и в седмия гейм хасковлията поведе с 15:40 след слаба игра на Ферер, но той успя да изравни след хубав минаващ удар и силен сервис. Гришо получи и трета възможност за бързо връщане на пробива, но неговият съперник отново я отрази, а след това и завърши за 2:5. Димитров успя да вземе сервис гейма си без особени затруднения, но №5 в света спечели сета с 3:6, след като би на 0 Григор при своето подаване.

Димитров започна по-убедително втората част, като липсваха неубедителните сервис геймове на българина от първия сет. Той взе и двете си подавания бързо и без особени затруднения, но и Ферер отговори със същото - 2:2.

Определено серисът на хасковлията вървеше във втория сет на двубоя, като процентът на вкаран първи такъв се вдигна значително и той спечели отново безпроблемно спечели своите геймове до 5:4, а при 3:2 и 4:3 в своя полза стигна два пъти до точка за пробив, но допусна непредизвикани грешки и в двата случая и сетът продължи без пробив.

При 5:4 и сервис за Ферер Димитров получи шанс да спечели сета при 15:40, но нервите на българския състезател не издържаха и при следващите два сервиса на испанеца той изпрати и двата си ретура в аут, а след това Ферер изравни за 5:5.

Това разстрои играта на Гришо и той започна колебливо фейм №11 - 0:30 за испанеца. Той вкара два поредни силни сервиса, но вместо да изравни при 30:30, той допусна поредната си непредизвикана грешка от бекхенд и изостана с 15:40, а впоследствие Феред проби - 5:6 и №5 сервираше за мача.

Димитров не успя да се противопостави, като допусна 3 непредизвикани грешки, което в крайна сметка доведе до гейм на 0 за Ферер и той се поздрави с победата - 3:6, 5:7 и той ще спори за титлата в Бостад.