Кръв, сълзи и кошмари в двореца на краля - Реал обезглави Байерн

Реал Мадрид се доближи до Десетата, след като стри на прах миналогодишния крал на футбола Байерн (Мюнхен) и след 4:0 на реванша на „Алианц Арена“ се класира по безапелационен начин на финала в Шампионската лига.

Действащ европейски шампион не е бил унижаван толкова на собствен стадион от 2011-та година, когато Шалке разпиля Интер с 5:2 в осминафиналите. Отборът на Хосеп Гуардиола изглеждаше бледа сянка на мощната Баварска машина от миналия сезон, като още до 34-ата минута всякаква надежда бе забравена.

Серхио Рамос в 16-ата и 20-ата минута се възползва от центрирания на Лука Модрич от корнер и Анхел ди Мария от фаул, за да отбележи два гола в един мач от Шампионската лига за първи път в кариерата си и да даде ключово предимство на „кралския клуб“.

„Дубълът“ на испанския бранител идва само година след като с пропуска си от дузпа закопа Реал и позволи на Байерн да елиминира "кралския клуб" на полуфиналите.

4083028

В 34-ата минута убийствена контраатака, изградена с два паса между Ди Мария и Карим Бензема, позволи на Гарет Бейл да нахлуе в наказателното поле и да подаде на Кристиано Роналдо, който с лекота матира Мануел Нойер за 0:3.

В 89-ата португалската суперзвезда с ювелирно изпълнение на пряк свободен удар от дъгата на пеналтерията се разписа за крайното 0:4. С точния си изстрел Роналдо оформи най-тежката домакинска загуба на Байерн в евротурнирите – досега тя бе с 1:4 от Динамо (Загреб) през 1963-та.

4083029

Така кавалерът на Златната топка за 2013-та година реализира рекордните 15-ти и 16-ти гол през този сезон в Шампионската лига, с което изпревари Лионел Меси (2011/12) и Жозе Алфатини (1962/63). Роналдо отбеляза юбилейното 50-то и 51-то си попадение в 50-ия си мач за „белия балет“ в ШЛ, като също така вече е едноличен лидер по брой голове в елиминациите – 33, което е с 2 повече от актива на Меси. Също така CR7 изигра 14-ия си полуфинален мач в Лигата и се изравни на първо място по този показател с Виктор Валдес, Шави Ернандес и Едвин ван дер Саар.

4083024

Вторият гол на Роналдо бе 37-ти за Реал Мадрид в ШЛ, което е рекорд за клуба в модерния формат на най-силния турнир, като 20 от попаденията са при гостувания, което също е безпрецедентно. Карло Анчелоти остана непобеден (6 победи и 2 равенства) и в осмия си мач в надпреварата срещу Байерн (Мюнхен), като „белия балет“ най-накрая превзе крепостта на баварците – досега в 10-те предишни мача домакините бяха побеждавали 9 пъти.

Единственият футболист на Мадрид, който не се наслади изцяло на фантастичния триумф, бе Шаби Алонсо. Испанският национал получи жълт картон в края на първото полувреме и ще пропусне финала в Лисабон.

4083030

След като миналата седмица загуби за първи път на „Сантяго Бернабеу“ в кариерата си, днес Хосеп Гуардиола претърпя първо домакинско поражение в елиминационен мач от Шампионската лига.

Под ръководството на Жозе Моуриньо Реал прекрати серия от отпадания на осминафиналите в турнира, но записа три поредни отпадания преди битката за трофея. Сега „белия балет“ прескочи полуфинала и феновете на поличбите имат основания за оптимизъм – при последните си два триумфа Мадрид елиминира Байерн.

4083015

Първо полувреме

В 8-ата минута се откри първата ситуация за гол и тя бе в актива на Реал, след като Мануел Нойер излезе извън наказателното си поле в опит да изчисти топката, но го направи неубедително и я подари на непокрития Бейл. Уелската звезда стреля от около 30 метра без подготовка, но прати кълбото над опразнената врата.

4083022

В първия четвърт час домакините играеха нервно и отново предимно с центрирания (въпреки 40-те безплодни изсипани топки в пеналтерията на Реал на "Бернабеу"), които не затрудняваха отбраната на "белия балет".

Хубава контраатака на гостите в 16-ата минута стигна до наказателното поле, където Данте изчисти в ъглов удар. От неговото изпълнение на Модрич Серхио Рамос се извиси над бранителите на Байерн и забоде с глава топката в мрежата - 0:1.

4 минути по-късно кошмарът за домакините се повтори, като този път центриране от пряк свободен удар на ди Мария затрудни отбраната. Пепе чукна топката назад и тя попадна на пътя на Рамос, който отново успя с глава да матира Нойер - 0:2!

Очаквано домакините бяха изпаднали в нокдаун, но започнаха да стрелят от всякакви позиции към Икер Касияс, макар трудно да намираха очертанията на вратата. Роналдо пропусна да вкара в 27-ата минута с диагонален изстрел от дъгата.

В 34-ата минута Бензема на центъра получи добра топка и веднага използва празното пространство в противниковата половина, за да даде перспективен пас на Бейл. Уелсецът нахлу в пеналтерията и подаде за непокрития Роналдо, за когото бе детска игра да се разпише за 0:3!

До края на полувремето изнервените играчи на Байерн така и не затрудниха Касияс, като Рибери можеше да получи червен картон за шамар срещу Даниел Карвахал, който обаче съдията Педро Проенса не видя.

Второ полувреме

4083037След почивката Байерн заигра с повече кураж и окупира пеналтерията на гостите, които очевидно вече празнуваха класирането си на финал. Първият опасен изстрел бе на Ариен Робен, който в типичния си стил стреля от 25 метра, но встрани от гредата.

Едва в 60-ата минута Касияс трябваше да се намесва за първи път в срещата, след като Франк Рибери направи хубав самостоятелен пробив и отправи удар по десния диагонал, който обаче не затрудни особено стража на "кралския клуб".

Роналдо и Фабио Коентрао изпуснаха да отбележат от добри позиции в наказателното поле, а резервата Марио Гьотце от четири метра не можа да намери очертанията на вратата на Касияс и стреля по диагонала над вратата.

В заключителния четвърт час на срещата бе видно, че и двата отбора са примирени с изхода от срещата. Домакините нямаха настроение да преследват дори почетното попадение, а на футболистите в бяло оставаше единствено да чакат последния съдийски сигнал.

В 89-ата минута обаче Роналдо не показа милост и прониза Нойер за втори път - от пряк свободен удар с технично изпълнение от дъгата на пеналтерията по тревата за крайното 0:4.

Преди мача

Достатъчно поличби и статистически показатели дават предимство на баварците и на „белия балет“, но случилото се в историята няма значение днес от 21:45 часа, когато започва титаничния дуел.

Досега двата колоса 10 пъти са се срещали в Мюнхен и домакините са побеждавали в 9 случая, а една среща е завършила наравно. От 5-те полуфинални битки в Шампионската лига само веднъж Реал е елиминирал съперника си, но през 2002-ра го направи на четвъртфинал – на практика при последните си два триумфа с титлата „белия балет“ е отстранявал баварците.

Кавалерът на Златната топка за 2013-та година Кристиано Роналдо излиза в юбилейния си мач номер 50 с екипа на „кралския клуб“ в Шампионската лига и евентуално попадение във вратата на Мануел Нойер ще бъде негово рекордно 15-то в турнира този сезон и 50-то общо за „белите“.

Партньори на Роналдо в атаката на Реал Мадрид ще бъдат Гарет Бейл, Анхел ди Мария и Карим Бензема, докато Лука Модрич и Шаби Алонсо намират място в средата на терена, като е възможно ди Мария да им помага най-често.

В защитата ще се разчита на Фабио Коентрао, Серхио Рамос, Даниел Карвахал и Пепе, а на вратата отново застава капитанът Икер Касияс. На пейката са Диего Лопес, Рафаел Варан, Марсело, Карлос Касемиро, Алваро Мората, Иско и Асиер Ияраменди.

Хосеп Гуардиола очаквано залага на Мануел Нойер на вратата и в защита на Давид Алаба, Джером Боатенг, Данте и капитанът Филип Лам. Този път Пеп ще използва Марио Манджукич като типичен таран, но той ще бъде подпомаган от по-задна позиция от Томас Мюлер, който има мачове като фалшива деветка под ръководството на Гуардиола.

В халфовата линия личат имената на Бастиан Швайнщайгер и Тони Кроос, като по крилата очаквано са чуждестранните звезди Франк Рибери и Ариен Робен. Резерви са Лукас Раедер, Даниел ван Буйтен, Хави Мартинес, Рафиня, Клаудио Писаро, Марио Гьотце и Пиер Хойберг.

От състава на Реал Мадрид Рамос, Ияраменди и Алонсо ще пропуснат евентуално участие на финал, ако получат жълт картон, а от Байерн – Швайнщайгер и Манджукич.