Крепостта "Сан Мамес" не падна през есента

снимка: athletic-club.net

Атлетик Билбао победи закъсалия Райо Вайекано на "Сан Мамес" с 2:1 в мач от 17-ия кръг на испанското футболно първенство.

Така баските завършиха есенния дял от шампионата без поражение като домакин, записвайки седем успеха и две равенства.

Възпитаниците на Ернесто Валверде ще зимуват на четвъртото място в класирането с 33 точки. Лидери в Примера дивисион са Барселона и Атлетико Мадрид с по 46 точки, а Реал Мадрид е трети с 38 точки и мач по-малко, уточнява БТА.

Райо Валекано направи изключително слаб полусезон, като тимът е допуснал най-много загуби - 12 в 17 мача, с което остана на предпоследната позиция с 13 точки. Домакините доминираха през цялата среща. Още в петата минута Микел Сан Хосе можеше да открие, но засече в напречната греда центриране от корнер от ляво след неубедителна изява на вратаря Рубен.

Малко по-късно Гайска Токеро получи пас в пеналта от Икер Мунянин, но стреля право в стража на гостите. Баските заслужено поведоха в 32-ата минута, когато след подаване от корнер от дясно защитниците на Райо Валекано не успяха да изчистят добре и Сан Хосе отблизо прати топката в мрежата.

Атлетик доминираше, но след час игра гостите изравниха с първото си по-сериозно положение. Ласане Бангура центрира от дясно, Адриан продължи с глава към задната греда, откъдето Джонатан Виера също с глава подаде към Алберто Буено, който със задна ножица от 2-3 метра вкара за 1:1.

Радостта на Райо Валекано не беше дълга и пет минути по-късно Атлетико възстанови аванса си. Ибай Гомес центрира по тревата от ляво на границата на малкото наказателно поле, Ариц Адурис гардира и върна към непокрития Микел Рико, който от 15 метра преодоля Рубен за 2:1.

Четвърт час преди края домакините пропуснаха да решат всичко. Първо Алехандро Галвес блокира от голлинията удар на Адурис, топката отскочи към Маркел Сусаета, който нацели гредата, а след рикошета Ибай опита добавка отблизо, но право в тялото на Йохан Мохиса.

Малко преди края Ибай проби от ляво, навлезе в наказателното поле, но Рубен отби удара му с крак.