Край с мечтата за "Непобедимите" - Челси загуби за първи път (ВИДЕО И СНИМКИ)

Лидерът в английската Висша лига Челси допусна първо поражение от началото на сезона, като по този начин воденият от Жозе Моуриньо отбор се прости с мечтата си да повтори постижението на Арсенал, превръщайки се в новите "Непобедими", печелейки титлата без допусната загуба.

Днес следобед Челси загуби с 1:2 гостуването си на Нюкасъл в среща от 15-ия кръг на първенството, допускайки първия си неуспех през кампанията.

И трите гола в срещата паднаха след почивката, като и двете попадения за северняците бяха дело на влезлия като резерва Папис Демба Сисе. Точен за Челси пък бе ветеранът Дидие Дрогба, а дори и червеният картон на Стивън Тейлър не помогна на "сините" да избегнат поражението.

Челси имаше видим превес по отношение на създадените шансове за гол - 22 срещу 6, като ударите към вратата бяха общо 26 на 9 в полза на "сините". Победата обаче бе за домакините.

За лондончани това е и първа загуба от 30 април насам, като серията без поражения за "сините" наброяваше вече 23 срещи.

Така Челси остава лидер в класирането с актив от 36 точки, но авансът на лондончани може да бъде скъсен на три пункта, ако шампионът Манчестър Сити спечели домакинството си на Евертън. Нюкасъл пък записа шеста победа през кампанията, като "свраките" се изкачиха поне временно на седмо място с 23 точки.

Жозе Моуриньо остави намиращия се в страхотна форма Дидие Дрогба на пейката, като Диего Коста отново оглави атаката на Челси. Вилиан, Оскар и Еден Азар подпомагаха испанския национал от втора позиция, а Сеск Фабрегас и Джон Оби Микел оформиха двойка вътрешни халфове в отсъствието на Неманя Матич. Аспиликуета, Кейхил, Тери и Иванович бяха наредени в отбрана пред Тибо Куртоа.

Айосе Перес оглави атаката на Нюкасъл, докато Сами Амеоби, Муса Сисоко и Реми Кабела започнаха в близост до испанския нападател в схемата 4-2-3-1 на Алън Пардю. Шейк Тиоте и Джак Колбак стартираха в средната линия на „свраките“.

Двубоят на „Сейнт Джеймсис Парк“ протече на високо темпо от началото до края, като трибуните определено не скучаеха. В 11' Челси разигра добра атака пред вратата на Нюкасъл, но Робърт Елиът отрази изстрела на Вилиан. В 15' Еден Азар също стреля, но белгиецът не бе точен.

4127069

В 20' Вилиан пропусна отличен шанс за Челси. Бразилският национал оползотвори подаване на Азар и стреля, но малко го раздели от точен удар в очертанията на вратата. Малко след това Оскар отправи чудесен удар, но след рикошет в тялото на Колбак, топката излезе в аут.

В 33' „свраките“ също показаха зъби в предни позиции. Айосе Перес отклони топката към Джак Колбак, а халфът на Нюкасъл стреля без колебание. Кълбото се насочи към мрежата, но отличната намеса на Тибо Куртоа лиши домакините от попадение.

Втората част не започна добре за лидера във временното класиране, който инкасира попадение дванадесет минути след почивката. Гари Кейхил не успя да се справи с центриране на Амеоби в наказателното поле на Челси, а топката се озова в току-що влезлия в игра Папис Демба Сисе. Чернокожият таран стреля от чиста позиция и нямаше проблем да вкара, откривайки резултата в полза на северняците – 1:0.

4127067

Жозе Моуриньо реагира на ситуацията и вкара в игра Андре Шюрле и Дидие Дрогба, като Челси започна да търси изравнителен гол във вратата на влезлия принудително Джак Алнуик.

В 73' центриране на Иванович за малко не намери Дрогба, като единствено намесата на Янмаат лиши Челси от изравняване на резултата. В 78' и късметът помогна на „свраките“, след като техничен изстрел на Еден Азар срещна дясната странична греда на вратата.

Мечтата на Челси за сезон без загуба сякаш отлетя напълно в 78', когато Папис Демба Сисе отбеляза и втория си гол в сблъсъка.

Атаките на „сините“ оставиха празни пространства в половината на гостите, от което Нюкасъл се възползва чрез фантастична контраатака. Акцията на домакините бе завършена от Сисе, който на празна врата чукна топката след асистенция на Сисоко за 2:0.

Много бързо обаче надеждите на Челси за нещо повече в двубоя бяха възродени, след като в 81' Стивън Тейлър получи втори жълт картон и бе изгонен от игра, а две минути по-късно Дидие Дрогба засече с глава центриране от статично положение и върна „сините“ в мача за 2:1. Защитата на Нюкасъл не се подреди добре при центриране на Сеск Фабрегас, а Дрогба с глава разстреля Джак Алнуик, връщайки шансовете на своя тим.

Отбелязаният гол мотивира гостите до краен предел, като футболистите на Моуриньо тръгнаха "ва банк" срещу останалия с десет души съперник. В 89' Диего Коста вече виждаше кълбото в мрежата на "свраките", но Алнуик блесна с прекрасна намеса, успявайки да спаси с една ръка изстрела на испанския национал. Минута по-късно Филипе Луис стреля бомбено, но Алнуик отново спаси. В добавеното време Джон Тери също се включи в атака и отправи удар с глава, но покрай гредата.

4127070

И до края на срещата Челси така и не успя да избегне поражението, въпреки даденото шестминутно продължение на мача. Нюкасъл успешно задържа аванса си и нанесе първа загуба на лидера във временното класиране, който до днес не познаваше вкуса на поражението.