Край на доминацията: Левски е новият баскетболен шампион

След 11 години на тотална доминация Лукойл Академик капитулира в Самоков, след като Левски успя да спечели решаващия мач №5 от финалната серия на българското баскетболно първенство.

„Сините“ изиграха изключителен мач и стигнаха до краен успех с 81:69, като поведоха в резултата 4 минути преди края на първата част и в нито един момент не изпуснаха водачеството.

Решаващите моменти дойдоха в края на последните 10 минути, като на два пъти „студентите“ намаляха разликата на 7 и 9 точки, но Уилкинсън и Чалмарс бетонираха успеха на „сините“ във вековния сезон.

Така Левски прекрати умопомрачителната серия на Лукойл от 11 поредни титли в родното първенство, точно една година след злощастния мач №5, в който новите шампиони загубиха с 86:81 от абсолютния титан в България през 21-и век.

Това е 18-а титлата за Левски в родния баскетбол, като единствено Академик има повече – 23. Също така „сините“ правят един от най-силните сезони в историята си, след като преди това отборът, воден от Константин Папазов спечели Купата на България и Балканската лига. Това е и първа титла за отбора от 2001 година насам, когато отново Тити водеше отбора.

За решаващия мач в игра за Лукойл се завърна и Чавдар Костов, но и той не успя да помогне да бъдат опазени американците в Левски. Хийт завърши с 18 точки и 6 асистенции, а Чалмарс беше най-резултатен със своите 20 пункта. Джоунс се отчете с дабъл-дабъл – 11 точки и 11 борби.

Лидерите на Лукойл Тъкър и Ууйдън разочароваха и вкараха общо 11 точки, а единствено Лалич (17 точки) и Божидар Аврамов (16 точки) бяха на ниво за вече бившите шампиони.

И двата отбора почнаха трудно в срещата, като в началото Лукойл Академик поведе с 5:0, а след това и с 11:5, но 5 минути преди края на първата част американците в Левски взеха нещата в свои ръце.

„Сините“ направиха серия от 14:0, с което поведоха с 19:11. Хийт дирижираше отлично нападението на носителите на Купата, а Чалмарс и Джоунс почнаха да вкарват от всяка позиция. Частта пък завърши при 24:15 в полза на Левски.

Николай Върбанов пък се разигра през втората част, вкара много важни точки, а разликата скочи на 18 точки с кош на Уилкинсън за 35:17. „Студентите“ успяха да свалят разликата до 10 точки, но стрелбата на Тъкър и Уийдън не вървяха, а след нова серия от 14:5 Левски поведе с 19 точки на почивката.

Основен фактор беше активната защита на „сините“, като Тъкър играеше далеч от коша. Символичните гости разчитаха основно на триото Хийт-Чалмарс-Джоунс, като и тримата бяха с над 10 точки до почивката. Топката в нападението на Левски също се движеше по-добре, което осигури няколко чисти и лесни стрелби на играчите на Тити Папазов.

Отличната игра на Левски продължи и в началото на втората част, но „сините“ почнаха да се отпускат, от което разликата падна до 14 точки след точни стрелби на Уийдън и Аврамов. Върбанов и Иванов успяха да задържат разликата двуцифрена, докато Левски затегна защитата – 67:52 преди старта на последната част.

Аврамов откри частта с отлична тройка в последната секунда, но Тъкър и Вергинис допуснаха рано ключови грешки и „сините“ поддържаха успешно аванс от 14 пункта. Лукойл обаче заигра отлично в защита, играчите на Везенков натиснаха здраво американците, а в нападение Аврамов и Тенчо Банев свалиха разликата само на 7 точки – таймаут за Тити Папазов.

След едноминутната пауза Левски разигра нападение, което остави Уилкинсън на тройката и той вкара – 72:62. Последва силна защита на отбора срещу Божидар Аврамов, което доведе до бърза атака и кош на Чалмарс – 74:62. Тези кошове се оказаха решаващи, тъй като Лукойл така и не успя да се върне в мача и да застраши победата за Левски – 81:69 и титла за Левски.