Красив гол на Шави избави Барса от мъките срещу Гранада (ВИДЕО)

Великолепен гол от дъгата на наказателното поле на капитана Шави Ернандес позволи на Барселона да поведе в резултата срещу Гранада едва в 87-ата минута. В последствие масивният натиск на каталунците принуди Борха Гомес да си вкара автогол в 92-ата и да фиксира крайното 2:0 за носителите на Купата на краля.

Барселона изнерви до краен предел феновете си на „Камп Ноу", след като не успяваше да разпечата вратата на скромните си гости почти цял мач. Вратарят на Гранада Антонио Родригес Мартинес - Тоньо заслужи прозвището играч на двубоя с изключителните си спасявания през второто полувреме, които съхраниха надеждите на отбора му за равенство живи чак до 87-ата минута.

Изумителни пропуски направиха Лео Меси и Алексис Санчес, като особено аржентинецът на няколко пъти не можеше да преодолее въздесъщия страж на Гранада. Сеск Фабрегас и Шави Ернандес изпуснаха най-чистите положения след почивката, като отново видяха как Тоньо парира изстрелите им.

Все пак, в 87-ата Шави с фамозен изстрел от дъгата на наказателното поле прати топката в горната греда и след това тя се оплете в мрежата за 1:0. В 92-ата пък пробив на Меси между няколко защитници в пеналтерията завърши с центриране успоредно на голлинията, което бе засечено от Гомес в собствената му врата - 2:0.

Така Барселона стартира с 5 победи в първите 5 кръга и въпреки че демонстрира слабости в някои елементи на играта си, продължава да бъде убедителен лидер в класирането на Примера дивисион с 15 точки. Гранада пък остава с 2 точки на 18-то място във временното подреждане.

През първото полувреме може да се говори за само едно чисто положение в актива на Барселона, което трябваше да бъде превърнато в гол от Сеск Фабрегас. Полузащитникът обаче не можа да се разпише от границата на наказателното поле, след като получи магически пас с пета от Лео Меси. Изстрелът на бившия капитан на Арсенал бе ситуиран право в тялото на вратаря Тоньо, който улови топката.

Иначе дори Виктор Валдес имаше поводи да се намесва решително преди почивката, след като Гийеро Сикера получи топката отляво в пеналтерията и проби към вратата, въпреки че бе пресиран от Даниел Алвеш. Последва опасен изстрел на Сикера, който обаче бе париран с великолепен рефлекс от страна на Валдес.

Като цяло каталунците имаха териториално предимство, но не успяваха да пробият защитния вал на Гранада. От своя страна гостите рядко минаваха центъра и не се отчетоха с повече от 1 опасна контраатака.

Любопитен момент привлече обективите на камерите в 44-ата минута, който бе показателен за нервността на домакините преди почивката. Давид Вия получи топката отляво в наказателното поле и я подаде на нахлуващия Меси, като аржентинецът не можа да овладее особено добре и загуби владението.

След това Меси започна да крещи и да жестикулира към Вия, явно недоволен от начина, по който му бе предоставена топката. Двамата продължиха дискусията още няколко секунди и бе видно, че имат нужда да изгладят неразбирателствата помежду си на почивката.

През второто полувреме мачът не стана по-лесен за Барселона, като гостите с течение на времето придобиваха повече самочувствие и в отиграванията им личеше, че не са уплашени от името на съперника си.

В 65-ата и 66-ата минута Меси направи два последователни сериозни пропуска - първо получи прострелно топката фронтално срещу вратата, но не можа да я насочи в празната мрежа, тъй като бе натиснат от бранител на Гранада.

60 секунди по-късно аржентинският магьосник бе намерен с много добър извеждащ пас от Даниел Алвеш. Диагоналният удар по земя на Меси обаче бе париран отлично от Тоньо.

Иначе Тито Виланова се опита да внесе повече свежест с включването на Шави Ернандес и Педро Родригес вместо Вия и Тиаго Алкантара. В 70-ата минута Педрито свърши отлична работа по десния фланг и центрира успоредно на голлинията, където обаче с летящ плонж Меси не можа да прати топката в опразнената врата.

Най-чистото положение през второто полувреме дойде в 76-ата минута и бе опропастено отново от Фабрегас, който пак не можа да преодолее изключителния в този мач Тоньо. Тейо открадна топката на левия фланг и подаде за Шави, който намери Меси в наказателното поле. Аржентинецът събра трима бранители около себе си и върна за Сеск, чийто изстрел от 15 метра фронтално бе отклонен майсторски от вратаря на Гранада - само корнер.

В 79-ата пък Шави Ернандес можеше спокойно да изведе каталунците напред от отлична стрелкова позиция, след като бе оставен абсолютно сам на точката за дузпата. Тейо го намери с прекрасно центриране от левия фланг, но плеймейкърът на Барса стреля в средата на вратата, където въздесъщият Тоньо парира.

В 82-ата Санчес се извиси във въздуха и засече с глава центрирането на Шави, но ударът му бе слаб и право в ръцете на Тоньо.

120 секунди по-късно обаче Гранада можеше сензационно да открие резултата след като Ален Ниом се понесе по десния фланг и изведе сам срещу Валдес нападателя Ел Араби, но той стреля разочароващо право в тялото на стража.

В 85-ата Тоньо направи поредна феноменална двойна намеса, след като в рамките на две секунди парира удари от чиста позиция на Меси и Алексис.

В 87-ата обаче нямаше прошка за гостуващия тим, след като Шави овладя избита топка на дъгата на наказателното поле и с фантастично воле с външен фалц го прати в горната греда и оттам в мрежата за 1:0.

Вторият гол на сметката на Барса дойде само секунди след като Меси бе нацелил страничния стълб. Иначе в 92-ата минута Меси направи пробив отляво в пеналтерията и центрира успоредно на голлинията, където Борха Гомес си отбеляза злощастен автогол.