Кралят е само един! Надал с девета титла от "Ролан Гарос"

Световният №1 Рафаел Надал продължава да пише история на "Ролан Гарос", след като днес Матадора сломи най-големия си съперник в последните години Новак Джокович и завоюва своята девета титла в Париж.

Испанецът загуби първия сет на сблъсъка, но спечели следващите три и се наложи с крайното 3-6 7-5 6-2 6-4. Така Надал не само, че спечели своята общо 14-а титла от Големия шлем в кариерата си, но и успя да запази лидерската позиция в световната ранглиста на ATP.

Новак Джокович пък отново не успя да постигне голямата си цел, а именно - спечелване на единствения турнир от Големия шлем, който все още остава непревземаем за него. Сърбинът показа отлична форма на червени кортове преди "Ролан Гарос", но и този път не успя да намери начин да победи най-великия играч в историята на надпреварата.

Така Рафаел Надал спечели безпрецедентна девета титла в Париж и се изравни с легендата Пийт Сампрас по брой титли от Големия шлем - по 14. Пред Надал и Сампрас остава единствено Роджър Федерер, който е едноличен лидер със своите 17 трофея от Шлема.

4091558

Срещата започна с размяна на геймове от страна на двамата тенисисти, докато най-оспорван до момента се оказа седмият такъв. Тогава при сервис на Джокович Надал достигна до равенство, но в крайна сметка сърбинът успя да измъкне подаването си, дръпвайки с 4-3. Още в следващия гейм Джокера стигна до три възможности за пробив, като при третата Матадора изпрати силен форхенд в аут и за първи път загуби подаването си.

4091557

При 5-3 Ноле вече сервираше за спечелване на първия сет, като въпреки факта, че Надал достигна до цели две възможности за връщане на пробива, световният №2 не трепна и затвори частта при резултат 6-3.

Втората част също започна с размяна на геймове, а при 3-2 Рафаел Надал достигна и до първи възможности за пробив в сета. Този път Матадора не изпусна своя шанс и проби подаването на Джокович, правейки важна крачка към евентуално изравняване на частите. Радостта на испанеца обаче се оказа прибързана, защото още в следващия гейм Джокович успя да върне пробива, а в последствие и да го затвърди – 4-4.

Стигна се до 6-5 в полза на Матадора, когато настъпи и нов срив в сервиса на Джокович. Сърбинът отново не успя да задържи подаването си, но този път във фатален за него момент, довел и до възстановяване на равенството от страна на шампиона.

Третият сет стартира кошмарно за Джокович, който допусна да бъде пробит още при първото си подаване. Матадора набързо дръпна с 3-0, а при 3-1 отрази и възможност за пробив пред сърбина, съумявайки да запази аванса си. Седмият гейм се оказа маратонски, а световният №1 отрази шанс за пробив на Джокович, повеждайки убедително с 5-2. Още в следващия гейм Надал достигна и до сетбол в своя полза, а форхенд в аут на Ноле доведе до 6-2 и 2-1 сета в полза на действащия шампион в Париж.

Сривът в играта на Новак Джокович продължи и в четвъртия сет, а в неговия шести гейм Надал наглед направи и нова уверена крачка към короната. Матадора отново проби подаването на сърбина и дръпна с 4-2, но този път Ноле сякаш възкръсна от мъртвите и мигновенно върна пробива, преди и да възстанови равенството – 4-4. При 4-5 сърбинът вече сервираше за оставане в мача, но срещата завърши по възможно най-нелепия начин за Ноле – с двойна грешка, която означаваше и рекордна девета титла за Рафаел Надал от „Ролан Гарос“.