Кралят блести още по-силно - Реал Мадрид е супершампион

Реал Мадрид затвърди статута си на най-добър отбор в Европа за настоящия момент, след като тази вечер "кралския клуб" победи с 2:0 Севиля в Кардиф и спечели за втори път в историята си Суперкупата на континента.

Досега Реал Мадрид бе успявал да вдигне трофея единствено през 2002 година, когато победи с 3:1 холандския Фейенорд на "Стад Луи II" в Монако.

И двата гола за "лос меренгес" отбеляза кавалерът на Златната топка Кристиано Роналдо, който се разписа по веднъж в двете полувремена на срещата. Така португалецът спечели и единствения трофей, който все още му липсваше на клубно ниво. През 2008 Роналдо стана европейски шампион с Манчестър Юнайтед, но в последствие не успя да грабне и Суперкупата.

Официален дебют за Реал Мадрид записаха новите попълнения Тони Кроос и Хамес Родригес, докато Кейлор Навас остана на пейката за сметка на капитана Икер Касияс. Завръщане в родния си Кардиф пък осъществи Гарет Бейл, който обаче не успя да зарадва феновете с попадение. Уелсецът все пак се отличи с чудесна асистенция за първия гол на Роналдо преди почивката.

До днешния сблъсък се стигна, след като "кралския клуб" спечели Шампионската лига в края на миналия сезон, докато Севиля триумфира във втория по сила турнир на континента - Лига Европа. Днес обаче андалусците бяха тотално надиграни от своя съперник, като чистите положения пред вратата на Икер Касияс бяха твърде малко.

Дани Карвахал, Пепе, Серхио Рамос и Фабио Коентрао започнаха в защита за "белите", докато Лука Модрич и Тони Кроос оформиха двойка вътрешни халфове в схемата на Карло Анчелоти. Новата перла на тима Хамес Родригес стартира пред тях с №10 на гърба, докато познатото трио Кристиано Роналдо - Карим Бензема - Гарет Бейл трябваше да действа в атака.

4107130

Треньорът на Севиля Унай Емери заложи на Бето под рамката на вратата, докато Коке, Пареха, Фацио и Наваро бяха наредени в защита. Даниел Карико и Криховяк започнаха като двойка в средата на терена, докато привлеченият от Барселона Денис Суарес трябваше да захранва с пасове централния нападател Карлос Бака. Алейкс Видал и Витоло пък имаха задачата да нападат от двата фланга на терена.

Срещата в Кардиф стартира с игрово превъзходство на "белите", които започнаха да притискат съперника си в неговата половина. Още в 4' Кристиано Роналдо отправи първия си точен удар в очертанията на вратата, но изстрелът на португалеца бе твърде слаб, за да затрудни Бето.

4107143

Десетина минути по-късно "седмицата" стреля добре от пряк-свободен удар, но топката кацна върху външната страна на мрежата. Междувременно андалусците трудно успяваха да затруднят отбраната на Реал Мадрид, като опасните ситуации пред Икер Касияс липсваха.

В 18' се стигна и до първата чиста ситуация пред вратата на севилци. Европейските шампиони разиграха една от обичайните си контраатаки на скорост, като Кристиано Роналдо центрира презицно в наказателното поле на Севиля. Защитата на "рохибланкос" увисна под топката, като единствено намесата на Бето лиши Гарет Бейл от попадение пред "домашна" публика в Кардиф. Две минути по-късно Севиля напомни за себе си, но Касияс отрази удара от малък ъгъл на Витоло.

4107135

В 26' кавалерът на Златната топка Кристиано Роналдо не успя да отбележи, останал очи в очи с Бето. Португалецът пое по фантастичен начин подаванен на Бензема и остави без реакция Федерико Фацио, осигурявайки си изгодна позиция за откриване на резултата. "Седмицата" обаче не успя да преодолее Бето, стреляйки право в тялото на вратаря.

Логичното все пак се случи петнадесет минути преди почивката, когато по-добрата игра на "кралския клуб" най-сетне даде резултат. Хамес Родригес комбинира с Гарет Бейл отляво на атаката, а уелсецът забеляза присъствието на Роналдо в наказателното поле на Севиля. Последва хирургически точно центриране на британеца, което бе завършено от близка дистанция от Кристиано - 1:0.

4107147

Инкасираното попадение посъбуди андалусците, които погледнаха по-смело към вратата на своя съперник. В 35' Севиля пропиля страхотна възможност за изравняване на защитата, след като включилият се в атаката Карико бе оставен очи в очи с Икер Касияс. Халфът светкавично стреля с десния крак, но капитанът на "лос меренгес" демонстрира класата си и избир в корнер.

Втората част стартира кошмарно за севилци, които допуснаха второ попадение в самото начало на полувремето. Реал Мадрид разигра поредната си образцова атака на скорост, като акцията на "белите" завърши с подаване на Карим Бензема към Кристиано Роналдо. "Седмицата" намери топката с левия крак и прониза Бето, доближавайки своя тим до трофея - 2:0.

4107148

И в следващите минути Реал Мадрид продължи да контролира изцяло случващото се на терена, докато Севиля най-често се отбраняваше, въпреки пасива си от две попадения. В 64' възможност се откри и пред Бензема, но Бето успя да парира изстрела на французина. Малко след това Гарет Бейл също опита да отбележи, но ударът му срещна тялото на защитник. В 68' Бейл намери дебютанта Хамес Родригес, но Бето успя да избие силния удар на колумбиеца. Малко след това голмайсторът на Мондиал 2014 бе заменен от Карло Анчелоти, като на негово място в игра се появи Иско.

И до края на срещата Севиля така и не успя да отбележи поне един гол в мрежата на Икер Касияс, макар и в 89' резервата Фигуейрас да стреля опасно след изпълнение на корнер. Кълбото обаче премина покрай дясната странична греда на пазената от Сан Икер врата.