Кот д'Ивоар изхвърли Ангола от КАН (видео)

Един от фаворитите за трофея Кот д'Ивоар ще завърши на първо място в своята група B на турнира за Купата на африканските нации, след като тази вечер "слоновете" спечелиха с 2:0 двубоя си срещу Ангола. По този начин анголците ще приключат и с участието си в турнира още в груповата фаза.

Преди този мач Кот д'Ивоар разполагаше с 2 точки повече пред своя съперник, като при евентуален успех Ангола щеше да завърши на първо място в група B. Ситуацията за анголците бе такава, че тимът трябваше да достигне поне до равенство, за да си гарантира второто място. Загубата от Кот д'Ивоар обаче се оказа фатална за Ангола, защото в същото време Судан надви с 2:1 аутсайдера Буркина Фасо и измести анголците от втората позиция.

Така Кот д'Ивоар и Судан се класираха на 1/4-финалите за Купата на африканските нации, като "слоновете" ще се изправят срещу домакините от Екваториална Гвинея, докато Судан ще спори със Замбия за място на 1/2-финалите.

По един гол във всяко едно от двете полувреме отбелязаха футболистите на Кот д'Ивоар в днешния двубой. "Слоновете" излязоха във видимо резервен състав, като най-големите звезди на тима получиха почивка от селекционера Франсоа Захуи. Дидие Дрогба, Саломон Калу, Жервиньо, Яя Туре и Дидие Зокора седнаха на резервната скамейка, но и техните заместници не разочароваха.

Бившият футболист на Арсенал Емануел Ебуе откри в 33', получавайки подаване от Вилфред Бони, което не бе пресечено от бранител на Ангола. Самият Бони оформи крайното 2:0 през втората част, възползвайки се от нелепа грешка на противников футболист, който на практика го изведе с глава на съвсем опразнена врата. Топката щеше да влезе в мрежата и без намесата на Бони, но нападателят реши да запише попадението в своя актив.

В другия мач Судан постигна решаваща победа с 2:1 над Буркина Фасо, която класира тима от Северна Африка напред в турнира. Мудатер Ел Тахир отбеляза и двата гола за Судан, докато Дагано върна един гол в края. По този начин Судан се изравни по брой точки с Ангола - по 4, но разполагайки с по-добри показатели.