Костов с дебютни попадения при разгром на Левски, "сините" и Септември почетоха Панов и Марков

снимка: lap.bg

Левски подчини Септември с 4:1 като гост в двубой от 22-ия кръг на Първа професионална лига. Новият нападател на "сините" Станислав Костов бе големият герой за тима на Делио Роси, като отбеляза две дебютни попадения с фланелката на 26-кратните шампиони. Победата бе изкована и от Габриел Обертан, който вкара третото и четвъртото попадение. В края на мача, при 1:3, за домакините се разписа Антони Иванов.

Преди първия съдийски сигнал футболисти, щабове и фенове на двата отбора почетоха паметта на внезапно починалите Павел Панов и Георги Марков с минута мълчание. И двамата бяха свързани точно с Левски и Септември. Панов е юноша на Септември и направи име в родния футбол със „сините“. Сърцатият бранител Марков пък вдигна две титли с Левски като футболист, както и три Купи на страната, и бе спортен директор на Септември.

Футболистите излязоха на терена с фланелки с ликовете на двете легенди. В 5-ата минута срещата пък бе спряна, за да се отдаде почит на двамата бивши играчи с овации от публиката. Техните лица изгряха на таблата на стадиона. Феновете от Сектор „Б“ издигнаха два плаката – „Пальо, ти си цар!“ и „Георги, ще те помним вечно!“.

Левски започна мача много мудно и въпреки че държеше топката през първите минути, не създаде нищо опасно пред вратата на Септември. Първата ситуация за гостите дойде в 23-ата минута. Прохазка опита удар по диагонал от наказателното поле, топката попадна в Станислав Костов, който мигновено опита да стреля, но ударът му бе блокиран.

Все пак новото попълнение на Левски успя да пробие защитата на домакините 6 минути по-късно и да отбележи дебютното си попадение. Голът за Левски дойде след бърза атака с много пасове. Обертан взаимодейства с Цветкович, който центрира от десния фланг. Бившият таран на Пирин се измъкна от опеката на своя пазач и прониза Янко Георгиев с глава за 1:0.

В 44-ата и Филипе Нашименто опита да зарадва „сините“ фенове с първия си гол, но ударът му попадна в обсега на Георгиев. Само минута по-късно Прохазка тества стража на Септември с удар от дъгата на наказателното поле, а Георгиев му отговори с уникално спасяване с върха на пръстите.

Септември така и не намери отговор на атаките на гостите, а в самото начало на втората част те можеха да поведат с 2:0. Нашименто центрира добре от фаул към далечната греда, където Яблонски бе оставен непокрит, но ударът на защитника с глава мина до гредата.

В 52-ата Септември даде частичен отговор на Левски. Крис Гади опази топката в наказателното поле и я пусна към Галчев, който обаче стреля крайно неточно над вратата от чиста позиция.

Пет минути по-късно обаче Станислав Костов, който изигра феноменален мач, наниза второ попадение за Левски и даде комфортен аванс на гостите. Нападателят засече центриране на Нашименто от корнер и с отново с глава прониза мрежата на Георгиев за 2:0.

Левски вече се забавляваше на терена и в 66-ата Габриел Обертан направи резултата класически. Той се възползва от пас на Прохазка и с хубав удар от наказателното поле направи вечерта на Септември ужасна. В 79-ата минута Костов можеше да оформи своя хеттрик, но мерникът му се оказа неточен. Нападателят бе намерен на удобна позиция почти фронтално срещу вратата, но ударът му мина до гредата.

В 82-ата минута играчите на Николай Митов все пак успяха да върнат почетно попадение, като Антони Иванов прониза Митрев от дузпа за 1:3.

В добавеното време на срещата Габриел Обертан оформи крайното 4:1 с втория си гол в мача. Французинът отбеляза с удар извън наказателното поле и така остави още по-горчив вкус в устата на домакините.

След успеха Левски продължава да държи третата позиция с 45 точки - с 6 по-малко от ЦСКА-София и Лудогорец. Септември пък е на 10-о място с 24 точки.