Коста Рика хвърли нова бомба и излезе от "групата на смъртта"

Коста Рика направи най-големия фурор на Световно първенство 2014, след като скромният отбор от Централна Америка излъга с 1:0 Италия и се класира за осминафиналите на шампионата в Бразилия.

Единственото попадение в мача беше дело на Браян Руис в 44', след като нападателят на Фулъм беше оставен непокрит от Киелини и с помощта на гредата отбеляза гола, с който хвърли в шок „адзурите“.

4096065

Италианският тим беше неузнаваем, въпреки че имаше две отлични положения чрез Марио Балотели още през първото полувреме. Нападателят обаче си навлече гнева на феновете с две нелепи изпълнения.

По този начин Италия продължи със слабата си статистика във вторите мачове на Мондиал, след като вече на 4 поредни шампионата „адзурите“ нямат победа – 2 равенства и 2 загуби.

Това може да се окаже пагубно за 4-кратните световни шампиони, които в директен сблъсък срещу Уругвай ще трябва да решат кой ще е вторият отбор, който ще продължи напред към осминафиналите.

Коста Рика пък се превръща в един от първите осминафиналисти на Световното първенство, като едва за втори път в историята си скромният тим ще участва във фазата на елиминациите.

4096066

Така от „групата на смъртта“ ще отпадне не един, а два фаворита. Официално вече Англия се сбогува с финалите на Бразилия, като в последния мач на тима срещу Коста Рика Рууни и компания няма как да се класират дори при победа.

През следващата седмица Уругвай се изправя срещу Италия в директен спор за това кой ще играе в елиминациите.

От самото начало Коста Рика имаше леко предимство и стигна до първото положение в мача. В 7' от корнер Кемпбъл центрира в наказателното поле, Буфон и защитата увиснаха, но Борхес не успя да насочи топката във вратата.

4096051

Последваха още няколко центрирания на костариканците в наказателното поле, където Буфон продължи да има сериозни проблеми, но до гол не се стигна. В същото време Италия разчиташе на бързо движение на топката и така в 23' Мота се озова на върха на атаката, но ударът му от 15 метра не намери очертанията на вратата.

Около 30' се стигна до две отлични ситуации за "адзурите", в които Балотели пропусна да донесе аванс на своите. Пирло с 30-метров пас изведе Балотели сам срещу вратаря, но нападателят се опита да прехвърли вратаря и не намери очертанията. Само две минути по-късно Маркизио изведе нападателя зад отбраната, но Кейлор Навас спаси топовния шут на аса на Италия - все още 0:0.

4096050

Малко след това и Коста Рика отговори на предизвикателството, след като Баланьос получи топката на 20 метра от вратата и не се поколеба да стреля, но Буфон успя с плонж да избие. Около 40' пък Руис и Дуарте стреляха на два пъти опасно с глава, но и двамата бяха неточни.

Невежеството на италианците в защита продължи и в края на полувремето, като Киелини изблъска Кемпбъл в наказателното поле, но съдията не отсъди дузпа. Това нямаше значение в 44', когато Диаз отляво центрира към далечната греда, отново Киелини увисна и Руис с глава даде аванс на своите - 0:1.

4096048

Второто полувреме почна с мощен натиск на "скуадра адзура", като още в първите 7 минути Кейлор Навас се намеси решаващо - първо при удар на Дармиан в десния ъгъл, а след това и при пряк свободен удар от страна на Пирло. На почивката се беше появил и Касано, който раздвижи нападението на Италия.

Това обаче отвори пространства в защитата на 4-кратните световни шампиони, които допуснаха няколко положения пред вратата на Буфон, но нападателите на Коста рика не съумяха да се възползват.

в отчаянието си Прандели пусна още Инсинье и Алесио Черчи, но и двамата не успяха да влязат успешно в мача и Коста Рика нямаше никакви проблеми да се справи в защита с неузнаваемите днес "адзури".

4096064

Тоталната безидейност на Италия продължи до самия край на двубоя, като вратарят на Коста Рика буквално нямаше никаква работа. Черчи единствен беше по-активен, но и неговите пробиви не носеха никакъв успех на отбора. До края на самия мач Коста Рика дори задържа играта в противниковото поле, а Бренес в 92' едва не направи резултата 2:0.

Преди мача

Една от добрите новини за феновете на Италия е завръщането на вратата на Джанлуиджи Буфон, който вече е напълно възстановен от травмата, която получи на тренировка преди мача с Англия.

Пред него в защита липсва Габриел Палета, а за негова сметка е включен Джанкарло Абате, който ще заеме позицията на десния бек. Матео Дармиан, който впечатли с пробивите си по дясното крило срещу Англия, този път застава отляво. Джорджо Киелини и Андреа Бардзали ще подновят партньорството си в центъра на ариегарда, с което Ювентус стана шампион три години подред.

В халфовата линия Даниеле де Роси на моменти може да се оказва самотен боец, защото Андреа Пирло има свободни функции и ще се придвижва по-близо към защитата в едни случаи, а в други ще е по-близо до нападението.

Тиаго Мота е другата промяна в състава на Чезаре Прандели спрямо двубоя с Англия, което би трябвало да внесе допълнителна сигурност в средата на терена срещу скоростните футболисти на Коста Рика.

Клаудио Маркизио отново ще трябва да играе на нетипичния пост на лявото крило, а на другия фланг отново е Антонио Кандрева. Единственият нападател, очаквано, остава Марио Балотели.

Кейлор Навас отново ще опита да заключи вратата на Коста Рика, а пред него са подредни петима бранители – Джанкарло Гонсалес, Майкъл Умана, Оскар Дуарте, Жуниор Диас и Кристиан Гамбоа.

Селсо Боргес, Кристиан Боланьос, Йелтсин Техеда и Брайън Руис отново са в халфовата линия, а напред е Джоел Кембъл – същия състав, който изненада и победи Уругвай с 3:1.