Контузия спря Григор Димитров в зрелищен петсетов сблъсък с Алмагро

снимка: Guliver/Getty Images

Първата ракета на България Григор Димитров остана на един мач от историята, отпадайки във втори кръг на Australian Open от намиращия се на 10-та позиция в света испанец Николас Алмагро. Хасковлията претърпя поражение с 6-4 3-6 7-6(4) 4-6 0-6 в зрелищен петсетов сблъсък, първите четири части от който предложиха страхотен тенис на публиката. Всичко за Гришо обаче свърши след края на четвъртия сет, когато българинът получи контузия в бедрото. Димитров поиска медицински таймаут и получи лекарско съдействие в съблекалнята, но физически не бе в състояние да се пребори за победата в решаващия пети сет.

В случай, че бе победил Николас Алмагро, Григор Димитров щеше да се превърне в първият български тенисист, достигнал трети кръг на турнир от Големия шлем до този момент. Нашето момче бе подкрепяно от солидна българска агитка, която не спря да го окуражава в течение на целия мач.

Гришо спечели жребия преди двубоя и избра да сервира първи. Двамата тенисисти си размениха по един гейм, като играта се водеше изцяло от основната линия. Почти всяка една точка в началото бе белязана от продължително разиграване, а излизания на мрежата нямаше. В третия гейм се стигна до неприятен момент, когато испанецът проби сервирането на Григор и поведе с 2-1. Последва размяна на геймове за 3-2, а в шестия гейм пред Димитров се отвори възможност да върне пробива при 30-40. Стигна се дюс, където Гришо получи възможност за втори брейк пойнт, но топката срещна страничната част на ракетата му. Все пак последва и трета точка за пробив, а удар на Алмагро в аут означаваше важен гейм за Григор Димитров - 3-3.

В седмия гейм Гришо набързо дръпна с 40-0, но не успя да го затвори, допускайки пореден дюс. Българинът неутрализира шанс за пробив на ибериеца и все пак поведе с 4-3, макар и след не малко перипетии. Последва гейм на нула за Алмагро, на което Димитров отговори сравнително бързо за 5-4 в своя полза. При 15:40 в десетия гейм пред хасковлията се откриха цели две възможности за спечелване на сета, като българинът го стори още при първата, затваряйки първата част с 6-4.

Григор стартира убедително във втория сет и взе леко първия гейм, като в следващия имаше две възможности за пробив, но подаването на Алмагро издържа. Подобно на първия сет обаче, още в самото начало на втория Димитров допусна пробив, което позволи на испанеца да дръпне с 2-1. В последствие Алмагро затвърди пробива, а българинът също взе успешно подаването си. Стигна се до нова размяна на геймове за 4-3 в полза на испанеца, а при 3-5 Гришо вече сервираше за оставане в сета. За съжаление подаването на хасковлията отново не издържа, а Николас Алмагро възстанови равенството в сетовете за 1-1.

Световният №10 сервира първи в третата част и зададе темпото за 1-0. В следващия гейм Григор навакса изоставане от 0-30 при свой сервис и не допусна нов пробив в самото начало, изравнявайки за 1-1. Алмагро отново задържа подаването си за 2-1, а след този гейм се стигна и до любопитна размяна на реплики между двамата тенисисти. Сядайки на местата си за почивка, Димитров и Алмагро проведоха кратък спор относно последната топка на испанеца, която поне според българина, не е била отсъдена правилно от съдията на стола. При 2-2 и сервис на Алмагро, Григор отново стигна до възможност за пробив в подаването на съперника. Българинът не прояви милост и поведе с 3-2, а в последствие бяха разменени по още един гейм за 4-3. За голямо съжаление Димитров отново прояви непостоянство при свой свой сервис и вместо да поведе с 5-3, доближавайки се на гейм до успех във втория сет, Гришо допусна пълен обрат до 4-5.

Последва гейм на нула за Григор, а при 5-6 българинът вече сервираше за участие в тайбрек. Гришо не допусна грешка и взе успешно подаването си, което и доведе до първи тайбрек в срещата. Димитров поведе с минипробив в самото начало, а след два негови сервиса, резултатът вече бе 3-0. Ибериецът намали за 3-2, а в последствие и върна минипробива, възстановявайки равенството за 3-3. Последваха нови две точки за Григор и откъсване за 5-3, което взриви българите на трибуните на корт 2. Алмагро върна една точка за 5-4, но с два сервиса на свое разположение, Димитров затвори сета със 7-4 и поведе с 2-1.

Четвъртата част стартира с размяна на геймове за 1-1, като упражнението се повтори и за 2-2. Сетът продължи без пробиви и Григор поведе с 3-2, а в шестия гейм се стигна до дюс, където Алмагро успя да задържи подаването си, изравнявайки за 3-3. Следващият гейм се оказа много тежък за българина, който допусна изоставане от 0-40 при свой сервис. При 15-40 бекхендът на Гришо срещна мрежата, с което и се стигна до първи пробив в сета. Испанецът го затвърди за 5-3, след което последва и гейм за Григор. В неговия край се стигна до нов любопитен момент между двамата, след като топка на Гришо срещна върха на мрежата и тупна неспасяемо в полето на Алмагро. Испанецът се втурна към мрежата, провесвайки се безпомощно на нея и изпускайки ракетата си в полето на Григор. Българинът се запъти към нея и приятелски му я подаде, а двамата размениха няколко думи под бурните аплодисменти на публиката, която аплодира колегиалността им. При 5-4 Алмагро вече сервираше за сета, като въпреки два превъзходни форхенда на Григор, испанецът възстанови равенството - 2-2.

Подобно на мача си с Жереми Шарди преди два дни, след края на сета Григор поиска медицински таймаут, като по всичко изглеждаше, че е получил крамп на лявото бедро. Българинът се върна на корта, но всичко за него тръгна по ужасен начин. Алмагро започна да записва гейм след гейм срещу физически сринатия си съперник, а Григор реално доигра двубоя, без да бъде конкурентно-способен на противника си.

Така Гришо напуска турнира с 33,300 долара от наградния фонд и 45 точки за световната ранглиста на ATP, но имаше да защитава 70 от участието си през миналата година, което и ще доведе до негов лек спад в ранкинга.

Освен физическата травма, Григор определено изоставаше по отношение на слайс ударите от бекхенд. Това доста добро оръжие по принцип днес тотално го предаде и не му даваше шанс да тормози ефективно Алмагро, а напротив - испанецът с радост се възползваше от грешките на Григор от този удар. Сервисът на Димитров също не беше на топ ниво и в крайна сметка всички тези фактори натежаха в полза на испанеца.

За съжаление можем само да гадаем докъде би стигнал Григор, ако не се беше забъркал в петсетов мач с Жереми Шарди още в първи кръг. Усилието, вложено в този двубой, със сигурност също допринесе за физическото отстъпление на Гришо в края на мача с Алмагро.