Коментар: "Коп" и Клоп – една взривоопасна комбинация

4,4,4. Това не предизвикателство към Тони Стораро, още по-малко заклинание, шифър или някаква схема на игра. 4,4,4 са головете, отбелязани от Ливърпул в последните 3 домакинства на „Анфилд Роуд“. Първата четворка инкасира за 57 минути Стоук Сити (4:1), втората за 43 минути пое Борусия Д (4:3), а десертът бе оставен за съгражданите от Евертън (4:0) – 33 минути!

Ливърпул е в топформа в края на сезона, който може да приключи с трофей, при това континентален – Лига Европа. Виновникът за пробуждането на гранда и всичко радостно случващо се с мърсисайдци е Юрген Клоп. В дебютния се сезон във Висшата лига германецът остави отпечатъка си и при други знаменити победи на червените. По ирония на съдбата – извън Ливърпул. Червените се проявиха като нахални гости при визитите на Челси (3:1), Манчестър С (4:1), Саутхемптън (6:1), Норич (5:4) и Астън Вила (6:0). Гражданите бяха съсипани и край Мърси (3:0), но пък след дузпи (4:2) успяха измъкнат Купата на Лигата.

Ливърпул не е от тези, които се притесняват къде играят, но клубът е исторически свързан със своя стадион. И по-скоро с легендарната трибуна „Коп“. Феновете от тази сектор съхраняват през годините легендата и често пъти са били сламката, която е спасявала отбора в тежки ситуации. Истанбул 2005-а е само един епизод от сериала. За всеки мениджър на червените е важно да има зад гърба си „Коп“-а и Клоп не прави изключение.

Действащите лица на терена се сменят, но тези, които стъпват на тревата знаят, че с подкрепата на култовия сектор няма нищо невъзможно. Химията между Клоп и „Коп“ се получи, а това обещава една взривоопасна комбинация. Защото Юрген спечели доверието на играчите, а вече има и това на феновете.

Съдбата явно си знае работата. Експанзивният и изглеждащ зъл германец дойде от Дортмунд. Местният Борусия се радва на най-горещата подкрепа в Германия. Криле на жълто-черните дава култовият Южен сектор, или – Стената. На Острова „Коп“ е без конкуренция и той също е южен (ако трябва да сме съвсем точни – югозападен). А какъв по-емблематичен сблъсък можеше да има от 1/4-финала за Лига Европа Борусия – Ливърпул? Създаденият от Клоп отбор и създаваният от него. След 1:1 в първия мач на „Анфилд“ мърсисайдци отпадаха след 45 минути (0:2), след 57 минути (1:3) и след 77 минути (3:3). Когато „Коп“ запее "You'll Never Walk Alone" значи всички нормални действия са изчерпани и наред е свръхестественото

Няма логично обяснение да обърнеш от губеща позиция мач с 4 гола след почивката (в Истанбул бяха „само“ 3). Нито пък да вкараш победно попадение в добавеното време накрая. Още по-малко някой може да обясни как и четирите ти точни удара влизат в мрежата на съперника, при положение, че си бил общо 20 шута…

Клоп обичайно подреждаше Борусия 4-2-3-1, често пъти използва тази схема и в Ливърпул. Германската прецизност съчетана с английската страст са на път да събудят гиганта. Виляреал е последното препятствие към финала в Базел. Ливърпул не е печелил Лига Европа, но има 3 триумфа в предхождащата надпревара за Купата на УЕФА (1973, 1976, 2001). А следващия сезон може би ще бъде сложен краят на дълго чаканата титла от 1990-а…

Юлиян Димитров, "Тема Спорт"

4,4,4. Това не предизвикателство към Тони Стораро, още по-малко заклинание, шифър или някаква схема на игра. 4,4,4 са головете, отбелязани от Ливърпул в последните 3 домакинства на „Анфилд Роуд“. Първата четворка инкасира за 57 минути Стоук Сити (4:1), втората за 43 минути пое Борусия Д (4:3), а десертът бе оставен за съгражданите от Евертън (4:0) – 33 минути! Ливърпул е в топформа в края на сезона, който може да приключи с трофей, при това континентален – Лига Европа. Виновникът за пробуждането на гранда и всичко радостно случващо се с мърсисайдци е Юрген Клоп. В дебютния се сезон във Висшата лига германецът остави отпечатъка си и при други знаменити победи на червените. По ирония на съдбата – извън Ливърпул. Червените се проявиха като нахални гости при визитите на Челси (3:1), Манчестър С (4:1), Саутхемптън (6:1), Норич (5:4) и Астън Вила (6:0). Гражданите бяха съсипани и край Мърси (3:0), но пък след дузпи (4:2) успяха измъкнат Купата на Лигата. Ливърпул не е от тези, които се притесняват къде играят, но клубът е исторически свързан със своя стадион. И по-скоро с легендарната трибуна „Коп“. Феновете от тази сектор съхраняват през годините легендата и често пъти са били сламката, която е спасявала отбора в тежки ситуации. Истанбул 2005-а е само един епизод от сериала. За всеки мениджър на червените е важно да има зад гърба си „Коп“-а и Клоп не прави изключение. Действащите лица на терена се сменят, но тези, които стъпват на тревата знаят, че с подкрепата на култовия сектор няма нищо невъзможно. Химията между Клоп и „Коп“ се получи, а това обещава една взривоопасна комбинация. Защото Юрген спечели доверието на играчите, а вече има и това на феновете. Съдбата явно си знае работата. Експанзивният и изглеждащ зъл германец дойде от Дортмунд. Местният Борусия се радва на най-горещата подкрепа в Германия. Криле на жълто-черните дава култовият Южен сектор, или – Стената. На Острова „Коп“ е без конкуренция и той също е южен (ако трябва да сме съвсем точни – югозападен). А какъв по-емблематичен сблъсък можеше да има от 1/4-финала за Лига Европа Борусия – Ливърпул? Създаденият от Клоп отбор и създаваният от него. След 1:1 в първия мач на „Анфилд“ мърсисайдци отпадаха след 45 минути (0:2), след 57 минути (1:3) и след 77 минути (3:3). Когато „Коп“ запее "You'll Never Walk Alone" значи всички нормални действия са изчерпани и наред е свръхестественото Няма логично обяснение да обърнеш от губеща позиция мач с 4 гола след почивката (в Истанбул бяха „само“ 3). Нито пък да вкараш победно попадение в добавеното време накрая. Още по-малко някой може да обясни как и четирите ти точни удара влизат в мрежата на съперника, при положение, че си бил общо 20 шута… Клоп обичайно подреждаше Борусия 4-2-3-1, често пъти използва тази схема и в Ливърпул. Германската прецизност съчетана с английската страст са на път да събудят гиганта. Виляреал е последното препятствие към финала в Базел. Ливърпул не е печелил Лига Европа, но има 3 триумфа в предхождащата надпревара за Купата на УЕФА (1973, 1976, 2001). А следващия сезон може би ще бъде сложен краят на дълго чаканата титла от 1990-а… Юлиян Димитров, "Тема Спорт" Прочети още на: http://www.gol.bg/komentari-i-analizi/2016-04-23/kop-i-klop-edna-vzrivoopasna-kombinatsiya