Коби изригна накрая, Лейкърс обърна Оклахома у дома

Лос Анджелис Лейкърс постигна много ценна победа срещу втория в класирането на Запад Оклахома Сити Тъндър и запази третата си позиция в подреждането, както и първото си място в дивизия „Пасифик".

„Езерняците" измъкнаха победата над „гръмотевиците" след феноменална последна четвърт и две продължения, в които домакините се представиха по-добре - 114:106.

Гостите от Оклахома водеха почти през целия двубой, като се справяха перфектно както в нападение, така и в защита, а звездата Коби Брайънт имаше едва 3 отбелязани коша от 14 опита.

Началото определено беше за Тъндър, но Лейкърс бързо успяха да се върнат в мача преди да дойде най-големият удар за домакините. След страхотна бърза атака

Мета Уърлд Пийс заби и в радостта си се сблъска с Джеймс Хардън. Крилото на „езерняците" напомни за старото си „аз", след като вкара мощен лакът в главата на правещия страхотен сезон играч на Оклахома.

Съдиите веднага го изгониха от играта, а Хардън е със съмнения за сътресение на мозъка.

Това може да доведе и до отнемане на състезателните права за серия от мачове за Пийс, което може да го извади от първия кръг на плейофите, започващи в събота.

Това е сериозен удар за Лейкърс, тъй като крилото играеше невероятен баскетбол през последните две седмици и се намираше в чудесна форма.

В отсъствието на един от най-добрите защитници в лигата домакините рухнаха, а Кевин Дюрант, който до момента беше пазен успешно от Пийс, правеше каквото си поиска на терена. Гостите трупаха методично своята преднина, а 10 минути и половина преди края разликата беше 18 точки и двубоят отиваше към разгром.

Андрю Байнъм, който правеше добър мач в защита с 8 борби и 5 блока бе изваден, тъй като беше отчайващ в нападение. Рамон Сешънс също бе изваден от игра, а на техните места заиграха плеймейкъра Стийв Блейк и дошлия през март Джордън Хил, който имаше едва няколко минути с екипа на Лейкърс.

Това преобрази играта на домакините, а правещият слаб мач Коби Брайънт избухна в последната четвърт и върна своите в мача. 4 минути преди края той заигра феноменално едновременно в нападение и защита, като отбеляза две изключителни тройки в заключителните минути и прати двубоя в продължения.

В първите 5 минути Лейкърс започнаха много силно, а Черната Мамба даде 4 точки аванс на своите, но след силна игра на Ибака и Дюрант Оклахома изравни, а Ръсел Уестбруук изпусна труден изстрел от тройката за победата със сирената.

Във второто продължение Коби Брайънт показа защо е смятан за един от най-великите за всички времена. Той поведе своя отбор и при 104:104 отбеляза много важни 4 точки, които осигуриха успеха на домакините и третото място в конференцията - 114:106

Разбира се, звездата на „езерняците" беше най-полезен за своя тим. Той имаше едва 9 точки в първите три четвърти, но завърши двубоя с 26, включително и решаващите точки за изравняването и след това победата. Към тях той добави 8 асистенции и 6 борби.

Трябва да се отбележи и прекрасното включване на Джордън Хил, който в 21 мача имаше записани едва 18 минути. Майк Браун обаче му гласува доверие в този двубой и Хил не разочарова. Дошлият от Хюстън център записа 14 точки, но работата му под коша и в защита осигуриха солидно предимство на домакините. Той завърши с 15 борби, 6 от които в нападение. Пау Гасол пък бе близо до втори пореден трипъл-дабъл, но остана на една асистенция от постижението - 20 точки, 14 борби и 9 асистенции. Стийв Блейк се включи също добре от пейката с 13 точки.

Кевин Дюрант отбеляза 35 точки за гостите и изпревари Коби Брайънт в подреждането при реализаторите, но той не бе достатъчен за победата. Звездата на Лейкърс изигра страхотен двубой в защита срещу плеймейкъра на гостите Уестбруук, който беше трагичен в стрелбата и завърши с 14 точки и 3-22 точна стрелба. Ибака отново бе много мощен, като се отчете с 18 точки, 14 борби и 7 блока.

Напълно възможно е двата отбора да се срещнат още във втория кръг на плейофите. Оклахома почти няма шанс за първото място, докато Лейкърс ще завърши на трета позиция, ако победи в четвъртък Сакраменто Кингс като гост. Очертава се в първия кръг Тъндър да срещнат шампиона Далас Маверикс, а „езерняците" да играят срещу намиращия се в чудесна форма отбор на Денвър Нъгетс.

Ето и всички резултати от тази нощ в НБА:

Атланта Хоукс - Ню Йорк Никс - 112:113

Шарлът Бобкетс - Сакраменто Кингс - 88:114

Маями Хийт - Хюстън Рокетс - 97:88 („ракетите" отпаднаха от борбата за плейофите)

Детройт Пистънс - Торонто Раптърс - 76:73

Сан Антонио Спърс - Кливланд Кавалиърс - 114:98

Минесота Тимбъруулвс - Голдън Стейт Уприърс - 88:93

Денвър Нъгетс - Орландо Меджик - 101:74

Лос Анджелис Клипърс - Ню Орлиънс Хорнетс - 107:98