Клоп взе скалпа на Моуриньо, Ливърпул превзе дома на Челси (ВИДЕО)

Бразилски бой

Юрген Клоп по възможно най-специалния начин постигна първата си победа в английската Висша лига – с фамозен успех 3:1 като гост на шампиона Челси в голямото дерби от 11-ия кръг на стадион „Стамфорд Бридж“.

Сблъсъкът не разочарова откъм брой попадения, макар да не предложи кой знае какви футболни достойнства, с изключение на изработката на самите голове. Жозе Моуриньо загуби седми от последните си 13 мача начело на „сините“ и феновете на Ливърпул пропяха рефрена, за който говорят всички в Англия - „уволнение“.

Стартът на Челси бе брилянтен и изобщо не предвещаваше подобен трагичен за „сините“ развой – още в 4-ата минута Рамирес откри резултата след центриране отляво на Сесар Аспиликуета.

Филипе Коутиньо попари феновете на домакините с фантастичен изравнителен гол в 48-ата минута на първата част. Съдията Марк Клатенбърк пожали Диего Коста и Лукас Лейва и не ги изгони след почивката, а точно когато домакините бяха в подем, Коутиньо с нов великолепен изстрел осъществи пълен обрат – 1:2.

Третото попадение на Ливърпул бе дело на 40-милионната им покупка Кристиан Бентеке в 80-ата минута, за да могат мърсисайдци да подпечатат знаменития си успех – първи от над три години за „червените“ над този съперник.

Челси загуби трето от последните си пет домакинства, а Ливърпул продължи позитивната си серия от 11 мача без поражение във всички турнири. Мърсисайдци постигнаха успех след пет поредни безплодни визити в Лондон, а Жозе Моуриньо изглежда пред края на кариерата си в Челси.

„Сините“ остават с актив от едва 11 точки след 11 кръга и е 15-ти, а Ливърпул вече със 17 пункта е на седмо място.

Още в четвъртата минута "Стамфорд Бридж" получи повод да празнува, след като Джеймс Милнър бе тотално надигран от Сесар Аспиликуета по лявото крило, а центрирането на бека в наказателното поле бе засечено с глава от нахлуващия от втора позиция Рамирес. Втори гол за бразилеца в първенството, който сериозно наклони везните от психологическа гледна точка в полза на домакините.

ФАКТ: За първи път от декември 2013 година Рамирес вкарва гол за първенство на "Стамфорд Бридж". Челси пък вкарва в 25-ти пореден път като домакин, с което не може да се похвали в момента нито един елитен клуб в Англия.

В 7-ата минута Уилиан центрира на далечната греда от фаул, а топката бе насочена успоредно на голлинията за дебнещия от втора позиция Джон Тери, който обаче бе натиснат в последния момент и не можа да намери очертанията на вратата отблизо.

В първия четвърт час домакините определено доминираха, а играчите на Ливърпул се отличаваха с честите нарушения, с които се стремяха да убият темпото. Разиграванията им след първоначалния шок също бяха бавни и умишлено продължителни, за да внесат спокойствие на терена.

След 15-ата минута обаче Ливърпул трайно се настани в половината на съперника и Асмир Бегович трябваше да се намесва два пъти, макар ситуациите пред него да не бяха особено сериозни.

Тъй като "сините" загубиха интерес да контролират играта след ранното попадение, инициативата отиде в тима на Клоп, но прекалено трудно играчите от Мърсисайд стигаха до позиция дори за опасно центриране. При едно такова отдясно обаче Адам Лалана засече в очертанията на врата, но право в ръцете на Бегович.

Нарушенията от страна на гостите обаче не спираха, но съдията Марк Клатенбърк към 32-ата минута бе показал само един жълт картон - на Филипе Коутиньо, и то за технически фаул, а доста други груби влизания останаха ненаказани.

С изключение на още една рутинна намеса на Бегович след слаб удар с глава на Лейва, до края на полувремето не се случи нищо интересно - точно според желанието на Челси и въпреки усилията на Ливърпул, които обаче биваха безплодни.

Изненадващо или не, в 47-ата минута на първата част след най-смислената атака на Ливърпул - без безсмислени центрирания от фланговете, се стигна до изравнителен гол. Филипе Коутиньо получи кълбото на около 20 метра от вратата и след елегантен финт последва фамозен изстрел в долния ъгъл на Бегович за 1:1.

Второто полувреме започна равностойно, макар Ливърпул да прекара повече минути пред наказателното поле на "сините", но без отново да стига до изгодни позиции за стрелба. Интересна смяна пък направи Моуриньо в 58-ата минута - вместо безличния Еден Азар на терена се появи 19-годишния бразилец Кенеди.

Младокът моментално отправи първия удар в актива на Челси след почивката, когато получи извеждащ пас в наказателното поле от Коста, но бе натиснат от Клайн и не намери очертанията. В 60-ата пък Уилиан получи пространство отдясно и подаде за Рамирес в пеналтерията, но този път Шкъртел блокира шута на съперника си.

Челси заигра подчертано по-добре през второто полувреме, а Ливърпул зачести с нарушенията и картоните. След като на няколко пъти му спести жълт преди почивката, съдията Марк Клатенбърк не пожела да изгони Лукас Лейва за пореден груб фаул през второто полувреме, след като вече го бе официално предупредил. В интерес на истината, по-рано Коста бе изритал умишлен без топка Шкъртел в гърдите и също можеше да бъде изгонен.

В 70-ата минута пък Оскар с отличен удар почти от центъра пробва да прехвърли Миньоле, но вратарят с плонж изби в корнер. В 74-ата минута, точно когато Челси бе във виден подем, Коутиньо получи топката свалена от Кристиан Бентеке на границата на пеналтерията и този път с десния крак успя по също толкова прекрасен начин да реализира втория си гол - 1:2.

Веднага след гола Морено проби отляво в наказателното поле и стреля по диагонала, но Бегович изби с крак. Челси се впусна в стихиен натиск и оголи собствената си половина, което позволи на Ливърпул отново да се възползва от ужасната защита на "сините". Бентеке получи топката в пенала и имаше време да си проправи път през Кейхил и Тери, за да се разпише за 4-ти път този сезон - 1:3 и някои фенове на Челси започнаха да си тръгват от стадиона в 80-ата минута.