Килиан Мбапе се забавлява, а Франция продължава защитата на титлата си на световното първенство в Катар

снимка: fifa.com

Килиан Мбапе се забавлява, а Франция продължава защитата на титлата си на световното първенство в Катар, след като удари Полша с 3:1 на 1/8финалите и продължава напред.

Нападателят отново бе големият герой с два гола и асистенция, а Оливие Жиру влезе  в историята на Петлите, след като също се разписа. Мбапе обаче бе над всички за пореден път, а поляците вкараха чак в края.

Французите бяха по-добри, но техният съперник имаше едно суперположение при 0:0, което ако бе вкарал можеше и да поднесе изненада.

В крайна сметка обаче, класата на Петлите си каза думата, а Мбапе бе просто феноменален. В следващия етап хората на Дидие Дешан чакат победителя от сблъсъка Англия – Сенегал.

Мачът бе хубав, но много лошо впечатление направиха доста много празни места по трибуните, въпреки уверенията на домакините, че стадионите се пукат по шевовете от хора.

За логично имаше 9 промени от загубата срещу Тунис, като Дидие Дешан започна с тези, които победиха Дания. Тео Ернандес зае мястото си на левия фланг на защитата и Камавинга остана на пейката. Юго Лорис пък щеше да изравни Лилиан Тюрам по мачове за Петлите със 142. Гризман, Дембеле, Мбапе и Жиру беше нападението. При Полша промените бяха 2 от мача с Аржентина – Камински и Шимански се появиха на местата на Биелик и Швидерски.

Французите взеха инициативата още от началото и след корнер в 4-ата минута Варан стреля неточно с глава. Малко след  това пресата на поляците създаде напрежение пред вратата на Петлите, но тимът се справи.

След това пак играчите на Франция се настаниха в половината на съперника, но чистите положения липсваха, макар че удар на Дембеле отблизо бе блокиран, а в 13-ата минута Чуамени стресна Шченсни, но вратарят се справи.

В 17-ата минута Дембеле отне в половината на Полша, напредна и стреля, но Шченсни отново бе солиден. Атакуващият футболист определено имаше и други опции пред себе си.

В 21-ата минута поляците контраатакуваха и Левандовски стреля отдалеч, но встрани, а Лорис така или иначе бе покрил ъгъла. Малко след това Кунде стреля, но не затрудни Шченсни, който улови.

Последваха малко по-равностойни минути, в които поляците изнесоха топката в центъра, но нищо повече. И двата отбора бяха внимателни и предпазливи, но това важеше най-вече за Полша.

В 29-ата минута французите пропуснаха голяма възможност. Те получиха пространство, като Гризман пусна вдясно към Дембеле, той веднага подаде успоредно на голлинията, където на далечната греда Жиру се плъзна по тревата, но засече в аут. Страхотен късмет за Полша.

В 33-ата минута поляците получиха пряк свободен удар от доста спорен фаул, но Левандовски стреля ужасно зле и прати топката в стената. В 38-ата минута обаче поляците изпуснаха отлична възможност. След подаване отляво Желински остана сам и стреля, но Лорис спаси. Вторият опит на поляка бе блокиран от защитник, а след  това и Камински получи шанс за удар по диагонала, но Варан изби пред голлинията. Най-добрата ситуация в мача!

В 44-ата минута Франция удари. Мбапе пусна отлична топка към Жиру, който бе покрит от защитник. Нападателят стреля с левия крак леко по диагонала и преодоля Шченсни, за да се превърне в най-добрият реализатор в историята на Петлите със своя 52-и гол.

Поляците опитаха да реагират веднага и удар на Камински бе отклонен покрай вратата. След корнера Лорис изпусна топката, но все пак стигна пръв до нея, така че паузата дойде при аванс за световния шампион.

Французите започнаха силно и второто полувреме и удар на Гризман бе избит от Шченсни. Дембеле не успя да се измъкне на два пъти, а удар на Мбапе бе отклонен в корнер, което не донесе нищо.

Последва неточен удар отблизо на Мбапе, който загуби баланс и не успя да насочи топката в очертанията. Последваха малко по-спокойни минути преди в 74-ата французите да решат всичко. Гризман изчисти от своето наказателно поле, Жиру овладя и подаде към Дембеле вдясно, който пък намери Мбапе. Нападателят имаше време да се нагласи и да отправи отличен удар под гредата, не давайки шансове на Шченсни. Това бе неговият 4-и гол на турнира и 8-и на световни финали, като той стана първият достигнал толкова попадения преди да навърши 24 години!

Всичко бе ясно, но до края имаше време и за още един гол на Мбапе. В 91-ата минута той се освободи в лявата част на наказателното поле и стреля майсторски в далечния ъгъл, за да оформи крайния резултат!

Дълбоко в добавеното време Милик удари греда, но беше и в засада. Все пак до края имаше време и за дузпа за Полша, която бе отсъдена след игра с ръка на Упамекано и намеса на ВАР. Левандовски пропусна при първия си опит, но ударът бе пребит, тъй като вратарят бе напуснал голлинията и този път Левандовски не сбърка, но това бе малка утеха за поляците. /Gol.bg

Франция – Полша    3:1

1:0    Жиру 44
2:0    Мбапе 74
3:0    Мбапе 91
3:1    Левандовски 99 дузпа

Франция: Лорис, Кунде (93 Дизази), Варан, Упамекано, Т. Ернандес, Чуамени (66 Фофана), Рабио, Дембеле (76 Тюрам), Гризман, Жиру (76 Коман), Мбапе
Полша: Шченсни, Кеш, Берешински, Кивьор, Глик, Франковски (86 Гросицки), Шимански (64 Милик), Криховяк (71 Биелик), Желински, Камински (71 Залевски), Левандовски