Казийски и Тренто надделяха трудно над братя Братоеви на старта на Световното клубно първенство

снимка: fivb.org

Отборът на Тренто (Италия) победи с 3:2 гейма (22:25, 25:18, 23:25, 25:17, 15:9) тима на Ал Райан (Катар) в българското дерби на световното клубно първенство по волейбол, което се провежда в катарската столица Доха. Общо четирима българи взеха участие в този двубой.

Българите бяха и в основата на най-добрите изяви за своите отбори. Валентин Братоев със своите 20 точки стана най-резултатен в двубоя заедно със своя съотборник Мико Ойванен. Матей Казийски и Николай Учиков добавиха съответно по 14 и 9 точки за успеха на Тренто.

В катарския тим се подвизават българските национали Валентин и Георги Братоеви, които  се присъединиха към домакините специално и само за Световното клубно първенство.

Интересното е, че катарския тим Ал Райан се подсили много стабилно за срещите от Световното клубно първенство. Освен братята близнаци в тима пристигнаха бразилския национал Родригао и финландския национал Мико Ойванен. Тренто пък бе воден от Радостин Стойчев като целта преди Казийски и компания е да се защити титлата от миналата година.

Двубоят бе много равностоен и драматичен като Тренто наложи своето превъзходство в последните две части от двубоя. Преди това катарците на два пъти повеждаха в геймовете. Матей Казийски записа 14 точки за Тренто, а Бирарели и Хуанторена добавиха по 15 пункта. Николай Учиков пък записа 9 точки. За отбора на Ал Райан Валентин Братоев и Ойвонен реализираха по 20 точки. Двата отбора са в група А на турнира.

Отборът на Тренто започна отлично и поведе с 5:0 точки след добра игра на Казийски и Бирарели, и блокада на Щокър срещу Вальо Братоев. Хърватският наставник на Ал Райан взе прекъсване, което дада ефект и разликата бе сведена само до три точки за 8:5. При 12:9 катарския тим успя да изравни за 12:12 след добра блокада на Вальо Братоев.

Катарският тим взе инициативата за 16:15 при втората техническа пауза. Тогава дойде и моментът на Георги Братоев, който с ас направи резултата 17:15. Казийски обаче взе думата и направи резултата 19:18 за Тренто. Обратите в мача обаче не спираха и домакините поведоха с 21:19. Последваха две грешки на трентинци и след грешка на Бирарел от сервис Ал Райан поведе в мача с 1:0.

Тренто започна по-усърдно втората част и набързо поведе с 5:1, а при техническото прекъсване имаше аванс за 8:4. Италианците поддържаха тази разлика до 16:13. Тогава Радо Стойчев реши да раздвижи  малко своите като пусна в игра Николай Учиков и кубинската звезда Османи Хуанторена. Преднината на Тренто нарастна до 20:13 и Тренто бе проблеми спечели този гейм.

Третата част запона много оспорвано като двата тима се бореха точка за точка до 4:4. След това обаче Тренто направи 4 бързи точки и поведе с 8:4.След блокада на  Ойванен и грешка на Казийски катарците изравниха за 12:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за тима на Радо Стойчев.

След това обаче домакините обърнаха резултата, трентинци изравниха за 18:18 след атаки именно на Учиков и Хуанторена. При 21:21 кубинецът сбърка, а Вальо Братоев с добра точка даде преднина за своя тим 23:21. Катарския тим спечели гейма с 25:23 след грешка и блокаут на Родригао, по този начин поведе с 2-1 гейма.

В четвъртата част Тренто наложи своето превъзходство в началото на мача и гледаше да не изпуска изобщо юздите.

Първото прекъсване дойде при 8:5 за италианците, но след това се разиграха и резултата набъбна до 16:9 след ас на Матей Казийски. До края Тренто не срещна проблеми и спечели с 25:17 за да се стигне до тайбрек.

Последната част започна точка за точка преди Ал Райан да поведе с 5:3. Последва спиране на играта от страна на Радо Стойчев, който използва момента да надъха своите играчи.

Това се оказа добър психологически ход и италианците направиха серия от пет поредни точки. Последва страхотна игра в блоката на трентинци и те поведоха с 10:5. До края италианците не изпуснаха инициативата и спечелиха първия си двубой от първенството.

В другата среща от групата Сада Крузейро (Бразилия) победи с 3-0 гейма Тигрес (Мексико).

Следващата среща на Тренто е срещу Тигрес утре от 17:00 часа. Ал Райан пък играят от 19:00 часа с тима на Сада Крузейро.