Кайт отново наказа инертен Юнайтед, Ливърпул взе дербито (видео)

Дирк Кайт вкара победния гол за Ливърпул в 88-ата минута и донесе успеха на мърсисайдци с 2:1 срещу големия враг Манчестър Юнайтед. По този начин възпитаниците на Кени Далгилш отстраниха „червените дяволи" от 4-ия кръг на най-стария турнир и продължават напред в следващата фаза.

Като цяло срещата беше мудна и не предложи на феновете много емоции, с изключение на напрегнатите финални минути заради втория гол на домакините. Те поведоха в 21-ата минута чрез Даниел Агер и поредна неубедителна намеса на Давид Де Хеа на вратата на Юнайтед.

Парк Джи-Сунг върна интригата за второто полувреме с хубав шут в 39-ата минута, но след почивката шампионите с нищо не намекнаха, че се интересуват от крайната победа. Тя бе за Ливърпул и бе донесена от Дирк Кайт в 88-ата минута, след като Андрю Керъл асистира и холандецът отново наказа Юнайтед.

Както е известно, Кайт реализира хеттрик срещу този съперник при успеха с 3:1 на „Анфийлд" миналия сезон, а човекът, който наниза три попадения за Манчестър срещу Ливърпул на 19-ти септември 2010-та - Димитър Бербатов, се включи в игра в 91-ата минута и изкара няколко секунди на терена.

През първото полувреме (а и през целия мач) темпото не беше никак високо, като двата отбора рядко демонстрираха въображение в атака. Домакините от града на Бийтълс упражняваха териториален натиск на своите съперници, но не успяваха да го материализират с голови положения.

Началото бе ударно за Ливърпул, след като Макси Родригес излезе на стрелкова позиция още в 4-ата минута, но чудесният му удар от около 25 метра бе спасен с вещина от Давид Де Хеа, който за първи и последен път в мача се намеси адекватно.

В 18-ата пък Юнайтед отговори на надмощието на домакините с контраатака, при която Валенсия се освободи отдясно и от границата на накзателното поле стреля опасно, но кълбото се отби от гредата, преди да излезе в аут.

В 21-ата Де Хеа отново стана причина за главоболия на „червените дяволи", след като допусна елементарен гол - при центриране от корнер на Джерард Агер се извиси на седем метра от голлинията и прати топката в мрежата. Испанският страж първо излезе, разколеба се и се прибра отново, като закъсня с намесата си логично бе матиран - 1:0.

За съжаление на феновете на Ливърпул отборът се прибра в своята половина, след като си осигури преднина и сам покани гостите от Манчестър да потърсят изравняване. Въпреки подема си, шампионите не притесняваха сериозно Рейна, но стигнаха до изравняване чрез красиво изпълнение от въздуха на Парк.

В 39-ата минута Рафаел преодоля Енрике на фланга и центрира в пеналтетирята, като Парк с прекрасно воле не остави никакви шансове на Пепе Рейна - 1:1.

След почивката Юнайтед така и не можа да се окопити достатъчно, за да приложи натиск или по някакъв друг начин да индикира, че се интересува от победата. Ливърпул бе по-активният отбор, макар играта като цяло да бе скучна и рядко феновете да имаха поводи за емоции.

В първите 15 минути след паузата и двата тима имаха по един апел за дузпа заради игра с ръка на противникови бранители в наказателното поле, но и в двата случая правилно 11-метров удар не бе даден.

В 62-ата минута Макси Родригес направи рисковано нарушение с двата крака напред, но се отърва единствено с предупреждение от съдията, въпреки че можеше да бъде изгонен.

И когато публиката очакваше край на летаргичното второ полувреме, бранителите на Юнайтед заспаха в 88-ата минута, а от този факт се възползваха домакините, за да избухнат.

След изпълнение на аут топката прелетя почти целия терен и Керъл я свали за Кайт, като по този начин го изведе очи в очи с Де Хеа, тъй като Партис Евра можа да покрие единствено засадата в ситуацията. Със мощен и точен шут Кайт направи безпомощен Де Хеа и се озова в прегръдките на съотборниците си - 2:1.

Секунди по-късно Керъл стреля с глава право в гредата, а при добавката Кайт не можа от осем метра да нацели рамката и да увеличи аванса на Ливърпул.

В 91-ата минута на терена се появи Димитър Бербатов, но логично не можа да спаси отбора си от загуба.

Liverpool 2-1 Manchester Unitedby goalsarena2012-2