Карлович спечели престрелката с Григор Димитров

Най-добрият български тенисист Григор Димитров приключи участието си в тазгодишното издание на Ролан Гарос още в първия кръг. Хасковлията, който бе поставен под номер 11 в схемата на турнира, допусна поражение с 6:4, 7:5, 7:6(4) от 211-сантиметровия хърватин Иво Карлович.

Така Карлович си върна на Гришо за загубата на Мастърс-а в Рим преди две седмици и вече води с 2-1 успеха в двубоите помежду им.

Преди мача Григор бе сочен за твърд фаворит, но днес той не оправда очакванията и напуска рано, рано турнира. За съперника му пък това бе едва трета победа в деветте му участия в Париж до момента, като в същото време Карлович никога досега не е минавал втория кръг.

23-годишният хасковлия пък никога не бе отпадал в първия кръг на турнир, след като започна работа с Роджър Рашийд през есента на миналата година. Освен това Гришо не успя да защити 90-те точки от достигането си до третия кръг през миналия сезон, което може да доведе спад в класирането му в световната ранглиста.

Както се и очакваше двубоят между Димитров и Карлович се превърна в истинска престрелка, като дългите разигравания бяха рядкост, а двамата залагаха предимно на силен сервис.

Иво Карлович не изневери на стила си и залагаше на мощния си сервис, който, за разлика от този на Григор, не му изневеряваше. Българинът влезе в мача трудно, след като допусна точка за пробив още в първото си подаване, но не позволи на Карлович да се възползва.

След това двубоят продължи с предимство на сервиращите, преди хърватинът да нанесе своя удар в седмия гейм, стигайки до пробив в подаването на Гришо. Карлович поведе с 40:15, при което имаше две възможности за пробив и се възползва още от първата, за да поведе с 4:3.

Д-р Иво, както е популярен хърватинът, затвърди пробива си, а при 5:4 сервираше за спечелването на първия сет. Ръката на 211-сантиметровия хърватин не трепна и той затвори гейма на 15, за да поведе с 1:0 в сетовете.

4088814

Втората част също бе решена само с един пробив. Карлович продължаваше да тормози Гришо с мощния си сервис, а българинът се стараеше да му отвръща подобаващо.

В четвъртия гейм Димитров стигна до точка за пробив за първи път в мача, но не успя да се възползва и хърватинът измъкна подаването си. В седмия гейм Карлович бе този, който имаше брейкбол, но и той не успя да го реализира и Димитров не допусна да се повтори сценария от първия сет.

Така се стигна до 11-ия гейм, когато д-р Иво реализира втория си пробив в мача, а при последвалото си подаване не сбърка, за да затвори частта със 7-5 и да поведе с 2:0 сета.

4088776

Мачът продължи с бомбени сервиси и от двете страни на мрежата, като Карлович имаше известно предимство заради ръста си от 211 сантиметра. В третия сет нито един от двамата съперници бе успя да стигне до точка за пробив и така след 6:6, изходът на частта трябваше да бъде решен след изиграването на тайбрек.

В него Карлович направи минипробив и поведе с 3:0. Гришо спечели следващите две точки, но след това хърватинът дръпна с 5:2, а малко по-късно и с 6:4. Д-р Иво реализира още първия си мачбол, за да се поздрави с крайния успех след малко повече от два часа игра.

4088815

Развитието на мача гейм по гейм:

Първи сет

1-0 Труден начален сервис гейм за Григор. Стигна се до 40:40, след което Карлович стигна и до точка за пробив, но българинът показа железни нерви и успя да измъкне подаването си.

1-1 Бърз гейм на сметката на хърватина. Единствената точка, която Карлович загуби, бе от негова двойна грешка.

2-1 Този път и Димитров нямаше никакви проблеми при подаването си, печелейки на 15.

2-2 Престрелката на корта продължава и Карлович печели убедително сервис гейма си.

3-2 Гришо също е безкомпромисен при подаването си - той поведе с 40:15, а след това затвори гейма с чудесен прехвърлящ удар.

3-3 Хасковлията за първи път успя да вземе 30 точки в гейм на Карлович от началото на мач, но това бе всичко и хърватинът отново възстанови равенството.

3-4 Първи пробив в мача! За съжаление до него стигна хърватинът. Иво Карлович направи няколко страхотни ретура и поведе с 40:15, стигайки до две възможности за пробив. Той се възползва още от първата и след непредизвикана грешка на Гришо - поведе с пробив.

3-5 Д-р Иво показа на Григор как се трябва да се сервира и затвърди пробива си без никакви проблеми.

4-5 Димитров явно си е взел урок, защото спря серията на Карлович, печелейки убедително подаването си, като последната точка българинът постигна с ас.

4-6 Ръката на хърватина не трепна и той затвори сервис гейма си на 15, за да поведе с 1-0 в сетовете.

Втори сет

1-0 Григор Димитров повежда, след категоричен сервис гейм.

1-1 Карлович също е убедителен при подаването си, печелейки го на 15.

2-1 Гейм на нула за Гришо, затворен с ас.

2-2 Българинът за първи път в мача стигна до 40:40 при сервис на Карлович, а след това и до първата си точка за пробив, но не успя да се възползва и хърватинът измъкна подаването си.

3-2 Гришо взема гейма си на 15.

3-3 Карлович продължава да бомбардира Димитров със сервиси, а резултатът от това - гейм на нула.

4-3 Д-р Иво стигна до точка за пробив при 40:30, но тя бе отразена веднага от хасковлията, а след това последваха две бързи точки, с което Григор взе гейма си.

4-4 Никакви проблеми за "бомбардировача" Карлович и той отново изравнява резултата.

5-4 Труден гейм за Григор Димитров. Хърватинът стигна до 40:30 и бе притиснал максимално съперника си, но Гришо успя да спечели най-дългото разиграване от началото на срещата и да вземе подаването си.

5-5 Гейм на нула за Карлович, гарниран с три аса.

5-6 Пробив! Хърватинът блесна с два страхотни ретура, което му позволи да поведе с 40:15, стигайки до два поредни брейкбола. Гришо го улесни с двойна грешка и така Карлович проби съперника си за втори път в мача, а в следващия гейм ще сервира за спечелването на втория сет.

5-7 Димитров поведе с 30-15, но след това д-р Иво спечели следващите три точки и повежда с 2:0 в сетовете.

Трети сет

1-0 Григор започва уверено третия сет, печелейки подаването си на 15, като последната точка бе постигната с ас.

1-1 Карлович не започна добре този гейм, а Гришо стигна до 30:30, но след това сервисът за пореден път измъкна хърватина и той задържа подаването си.

2-1 Димитров поведе с 40:0, при което Карлович съумя да реализира едно воле на мрежата, но след това последва безпощаден уинър и гейм за Григор.

2-2 Д-р Иво продължава с наказателната си акция на сервис и без трудности печели подаването си.

3-2 Гришо бе изправен до стената, след като Карлович поведе с 30:0, но няколко чудесни изпълнения на българина, подплатени със силни сервиси му помогнаха да излезе от трудната ситуация.

3-3 Никакви проблеми за хърватина, който отново си помогна с няколко аса.

4-3 Димитров също спечели категорично подаването си.

4-4 Гейм на нула за Карлович.

5-4 Мачът продължава с предимство на сервиращите - Гришо също е безмилостен на начален удар.

5-5 Гейм на 15 за Карлович.

6-5 Гейм на 15 и за Григор, който принуждава хърватина да сервира за оставане в сета.

6-6 Д-р Иво отново е безапелационен и след нов гейм на 15 вкарва сета в тайбрек.

6-7 Карлович направи минипробив и поведе с 3:0. Гришо спечели следващите две точки, но след това хърватинът дръпна с 5:2, а малко по-късно и с 6:4. Д-р Иво реализира още първия си мачбол, за да се поздрави с крайния успех след малко повече от два часа игра.