Канада вгорчи още живота на България на Световното по волейбол

снимка: poland2014.fivb.org

Канада изпревари България в класирането на Група С на Световното първенство по волейбол 2014, след като спечели с 3:0 последния си мач от първата фаза срещу Китай и така придаде още по-голям заряд на предстоящия сблъсък от 21:25 между „лъвовете“ и олимпийския шампион Русия.

„Кленовите листа“ пречупиха Китай почти по същия начин, както по-рано го бяха направили възпитаниците на Пламен Константинов – 26:24 и 27:25 в оспорваните първи два гейма, след което по-убедителна преднина в третия 25:17 и чиста победа.

Така Канада натрупа 11 точки в актива си и излезе на второ място в Група С с 2 повече от България, докато Китай приключва на 4-та позиция с 6 пункта. Това означава, че „лъвовете“ се нуждаят от успех с 3:0 или 3:1 над Русия, за да изпреварят „кленовите листа“, защото дори победа с тайбрек няма да ни извиси над съперника, тъй като съотношението в геймовете ще е в полза на Канада.

Второто място има значение дотолкова, че ще осигури по-лека програма в следващата фаза, защото лидерите и подгласниците от първите групи играят срещу третите и четвъртите отбори в първите си два мача. Ако останем на трета позиция, ще срещнем Бразилия и Германия в първите си два двубоя от следващата фаза и чак тогава Финландия и Куба.

Джон Гордън Перин завърши като топ реализатор за „кленовите листа“ с 18 точки, а Далас Суниас се отчете с 15, докато Николас Хоук добави 10. Жианжун Суй наниза 17 за Китай, а Юан Жи успя да реализира само 16.

Азиатският състав също ще участва в следващата фаза на Световното по волейбол, като припомняме, че резултатите от мачовете между класиралите се напред отбори се взимат под внимание в предстоящия кръг.