Как Иван от 5-и "б" стана голям шампион

Първият европейски шампион на България по мотокрос е само на 11 години. Казва се Иван Петров. Ученик е в 5 "б" клас на III ОУ "д-р Петър Берон" в Монтана. Два дни преди да започне училище, Иван Петров стъпи на европейския връх.

Той триумфира на мотополигон "Горна Росица" край Севлиево и запази първото място в генералното класиране с чуствителна разлика пред втория Лоренцо Равера (Италия) и пред третия Валери Доненко (Украйна).

В последния старт за сезона на монтанския хлапак му бе достатъчно да завърши сред първите десет в клас до 65 куб. см, но той го приключи по шампионски, като пресече пръв финала и в двата манша. Така за пети път от началото на годината Иван се изкачи най-високо на почетната стълбичка. През сезона петокласникът спечели стартовете в Полша, Румъния, Латвия, Италия и България и завърши на второ място в Холандия и Германия.

Иван сяда на мотор, когато е само на четири години. Гостува на леля си Петранка в Италия, която му подарява 50-кубиков "Полини". С него малчуганът бръмчи в махалата, а след това баща му Митко го води за първи път на трасето край язовир "Огоста", където батковците тренират и си организирват състезания. Още там ясно се вижда, че това дете притежава невероятен талант. През лятото на 2002 г. Петров прави своя дебют на пистата край село Иганово (Карловско) и още при първото си участие печели. На победителя организаторите връчват 10 лева, а на неговите подгласници грамоти.

Иван обаче е разочарован, не иска пари, иска грамота

"Никога не са го вълнували парите", казва дядото Иван, на когото е кръстен шампионът. Година по-късно Иван Петров е вече състезател на столичния клуб Мотошмиц Рейсинг, където негов първи треньор е Владимир Колев. Първaтa му изява на международно поле е участие в световната детска купа в Австрия.

Следващите три години са кошмарни за бъдещия шампион. Чупи последователно десен крак, ляв крак и дясна ръка и не може да участва пълноценно в състезанията. Въпреки това през 2006 г. на официална церемония в паркхотел "Москва" тогавашният председател на ДАМС Весела Лечева му връчва плакет за най-талантлив и проспериращ млад състезател.

През 2008 г. Иван вече кара КТМ, а Куман Куманов се съгласява да му бъде личен треньор. С него монтанското момче става републикански шампион, втори на Балканите и завършва на седмо място в европейския шампионат.

2009 г. е най-успешна досега в кариерата на Иван Петров. Заради студовете в България и липсата на подходящи условия за тренировка той отива да тренира в Испания. По същото време там се готвят най-добрите състезатели на Стария континент под ръководството на неколкократния европейски шампион Джон ван дер Берг (Холандия), който взима по 3000 евро такса за обучени.

Въпреки че останалите курсисти са по-големи от него и с повече опит, Иван не им оставя никакъв шанс в импровизираните състезания. Тогава е забелязан от холандеца Еди. Специалист по двигателите, той е впечатлен от таланта на младия българин и му предлага да стане негов механик безплатно.

Още тогава опитното око на холандеца вижда в русокосото момче бъдещия европейски шампион. Неговата прогноза се сбъдва само осем месеца по-късно, когато на 13 септември 11-годишният Иван Петров спечели първата европейска титла на България по мотокрос. А за кратката си състезателна кариера монтанският ас печели над 80 купи и още толкова медали.