Изповедта на един пребит съдия

Въпрос на време беше да се случи подобен инцидент в Димитровград и който е запознат с обстановката на този стадион, ще се съграси с мене. Просто сега се случи с нас, а причината е необяснимата аграсия, която властва сред хората тук.

За мене подобно поведение е необяснимо, но най-вероятно домакините са били стимулирани от трети отбор, защото не знам какво може да отключи подобни низки страсти, коментира пред БТА асистент-съдията Георги Калудов, който е бил част от съдийската бригада на вчерашния скандален мач.

Както е известно, срещата от 18-ия кръг в Югоизточната В група между Димитровград и Мастер (Бургас) беше прекратена при резултат 1:1 в 88-ата минута, след като публика нахлу на терена и удряше съдиите. Поводът е отсъдена дузпа за гостите, което не се харесало на димитровградчани.

"След отсъдената дузпа част от играчите заобиколиха главния съдия Владимир Вълков да търсят обяснение, което е нормална реакция в такава ситуация. В същото време около 100-150 души прескочиха оградата и нахлуха, преминаха през целия терен, за да търсят саморазправа със съдията.

"Когато напускахме терена главният съдия Владимир Вълков беше нападнат от помощник-треньора на домакините Христо Георгиев Христов, когото ние разпознахме. Този човек удари първо в корема главния съдия, а след това два пъти в главата. Цялото му лице беше в кръв, защото има аркада, а окото му е посинено, разказа още Калудов.

Въпросният Христо Георгиев е бил изгонен от резервната скамейка в 70-ата минута заради обиди, псувни и ругатни и седнал сред публиката.

"После ние с колегата Мартин Маргаритов, който беше другият асистент, тръгнахме да се прибираме в съблекалнята, но бяхме нападнати от някакъв човек. И това стана пред очите на президента на домакините Ангел Колев. Когато го попитахме какъв е този човек, той ни отговори, че не го познава, защото имало хора от Стара Загора, Каспичан, Криводол и откъде ли не, което е меко казано несериозно.

"Разбира се, на мача нямаше охрана, а единствено някакви пенсионери от общинска охранителна фирма, които твърдяха, че сме си заслужавали боя и стояха отстрани, за да се смеят. Ние се обадихме в полицията, а хората там пристигнаха и арестуваха Христо Георгиев Христов за 24 часа. Може би това е първият случай, в който треньор спи след мач в ареста.

Днес от 11.00 часа беше насрочено делото, тъй като беше съставена преписка за дребно хулиганство. Съдията обаче върна преписката и каза, че поведението на Христо Георгиев не е дребно хулиганство, а престъпление от общ характер. Затова поиска да се съберат още доказателства и ще бъде даден ход на дело по друг член от Наказателния кодекс, разказа още Георги Калудов.

"Надяваме се, че хората ще разберат, че в спорта няма място за агресия. И в мачовете по-добрият обикновено побеждава. Гостите имат петима души от А група, те бяха по-добри през целия мач. Домакините не спираха да ги блъскат, ритат, да действат грубо срещу тях, явно наистина стимулирани от конкуренти на Мастер. Калудов каза още, че Владимир Вълков ще се нуждае от 7-10 дни, за да се възстанови, а през това време ще трябва да пропусне няколко дни на работното си място.