Измъчен успех над Евертън изкачи Арсенал на върха

снимка: БТА/XINHUA

Отборът на Арсенал спечели трудно срещата си с Евертън с 2:1 в мач от 10-я кръг на английската Висша лига и по този начин събра 22 точки и се изкачи на върха в класирането.

За момчетата на Арсен Венгер това бе 7 победа от начлото на сезона и четвърта подред на Острова. Евертън пък остава с 13 пункта на 10-та позиция и с поредния мач, в който допускахам ного грешки.

Срещата започна с лек превез на домакините, като те владееха топката през повечето време, но бе реална опасност за Тим Хауърд и защитата пред него. До 25-та минута двата тима не показаха най-качествения футбол, като преобладаваха нарушенията и грешните пасове, които бяха подпомогнати от лошите метеорологични условия.

Постепенно играчите на Арсен Венгер вдигнаха оборотите на играта си и това даде резултат. Месут Йосил получи отдясно и погледна добре към наказателното поле. Последва центриране към Оливие Жиру, който се освободи от Фил Джагиелка и технично с глава преодоля Хауърд за 1:0 10 минути преди почивката.

Не бяха изминали и 120 секунди и преднината на лондончани се удвои. Йозил бе фаулиран при атака от ляво и последва пряксвободен удар. Центрирането на Санти Касорла бе насочено към Жиру, но топката го прехвърли и кацна на главата на централния защитник Лоран Косчелни, който насочи кълбото право във вратата - 2:0.

Две минути преди края на първата част обаче "карамелите" се върнаха в срещата. Добра контраатака на гостите доведе до пробив на Рос Баркли от ляво. Последният си освободи място да стреля, като шутът му бе насочен по диагонала. Топката обаче срещна крака на Габриел и Петър Чех остана безпомощен - 2:1.

Втората част започна скоростно за "топчиите" и те веднага наложиха натиск. В 47-та минута Алексис Санчес проби по левия фланг и опита изстрел, но бе затворен добре от Джон Стоунс и в последствие Хауърд лесно парира удара. Последва нова добра атака на "артилеристите" и отново чилиецът бе замесен. Той бе изведен в наказателното поле в 53-та минута, но стражът на Евертън този път се оказа по-бърз и изчисти в корнер.

След 70-та минута обаче "карамелите" тръгнаха на щурм и постепенно пренесоха играта в полето на домакините. В 75-та минута Баркли центрира към почти незабележимия днес Ромелу Лукаку. Точно в този момент обаче белгиецът се бе позиционирал идеално и се освободи от защитник на Арсенал преди да стреля към вратата, но за негово нещастие топката се отби от напречната греда.

Пет минути преди края на срещата и Петър Чех направи нещо запомнящо се. Контраатака на Евертън премина през Гарет Бари и Лукаку, преди последния да центрира ниско към наказателното поле. Косчелни успя да избие топката, която обаче попадна на крака на Жерар Делуфеу и той нанесе плътен шут, но чешкият страж показа страхотен рефлекси и изби. В добавеното време на срещата Гарет Бари подкоси Киърън Гибс, за което получи втори жълт картон и съответно червен.

Тимът от Лондон се намира в добра серия от три поредни победи на домашната сцена, като може да се похвали и с 11 отбелязани гола и само два допуснати в тези срещи. През седмицата те победиха и немския шампион Байерн (Мюнхен) в двубой от груповата фаза на турнира Шампионска лига, като отново на "Емиратс" се наложиха с 2:0.

"Карамелите" от своя страна не могат да намерят правилния път към победата и редуват силни и слаби резултати във Висшата лига. В последната си среща обаче те претърпяха поражение с 3:0 като домакин от Манчестър Юнайтед.

Арсен Венгер ще заложи на Петър Чех на вратата. В защита ще действат Начо Монреал, Габриел, Лоран Косчелни и Ектор Белерин. Като опорни халфове ще действат Франсис Коклен и капитанът Санти Касорла. Сам в атака ще стартира Оливие Жиру, а помощ ще му оказва триото Месут Йозил - Алексис Санчес - Алекс-Окслейд Чембърлейн.

За тимът от Ливърпул Тим Хауърд ще защитава вратата. Джон Стоунs, Фил Джагиелка, Шеймъс Колмън и Брендън Галолей ще са пред стража. Ромелу Лукаку и Жерар Делуфеу ще атакуват противниковата врата, а в центъра на терена ще са Гарет Бари и Рос Баркли. Аарън Ленън, Джеймс МакКарти пък ще действат в по-предни позиции.