Изгарящата омраза - ЦСКА vs Левски и свирепите дербита по света

галерия:

снимка: SPORTA.BG

Колумнистът на ESPN Робин Хакет обърна вниманието на читателите към най-кървавите, най-оспорваните и най-взривоопасните дербита по футболните терени в Европа и света. На първо място в материала му „Изгаряща омраза" стои българското Вечно дерби между ЦСКА и Левски.

 

В неделя, 29-ти април, „червени" и „сини" ще излязат отново един срещу друг в двубой, чийто заряд обаче няма да предполага борба за шампионската титла. Въпреки това двата най-популярни български отбора ще се стремят да постигнат победа над архисъперника си, защото в този сблъсък моментната форма няма значение, а честта е по-важна от трите точки и класирането.

 

„Корените на смятаното за най-голямо в България дерби са положени през 40-те години на ХХ век. ЦСКА, основан като отбор на комунистическата армия, е асоцииран с богатите граждани, докато Левски е смятан за „отбора на народа", се пише в материала.

 

„Най-свирепата битка между двата тима на игрището идва през 1985-та година във финала за Купата на България, когато са показани два червени картона, но в самия мач има множество блъскания и удари между играчите. Вратарят Боби Михайлов удари на два пъти рефера на срещата в създалото се меле.

 

Искрата на скандала бе запалена от играча на ЦСКА Георги Славков, който откри резултата в 26-ата минута след игра с ръка - това попадение се оказа решително за победата с 2:1 на „армейците".

 

Сериозните мелета и битки в тунела на стадиона провокира Българската комунистическа партия да закрие и двата отбора, а на петима футболисти (включително Христо Стоичков) са наложени доживотни забрани да играят футбол. Няколко месеца по-късно обаче санкциите са намалени, като на играчите е разрешено да се състезават, а на отборите - да съществуват.

 

Насилието извън пистата се увеличи след 1989-та година, когато комунистическият режим бе отхвърлен от българите. „Сега е като на война", каза един фен на Левски пред Ройтерс. „Аз съм доживотен фен на Левски и ходя по стадионите повече от 30 години, но в днешно време да заведеш деца на мач е абсурдно. Толкова е опасно там..."

 

Материалът на Робин Хакет продължава с интродукция на причините за големите съперничества между редици грандове.

 

Дербито на Кайро - Ал Ахли срещу Замалек

 

Това са най-успешните отбори в Египет и цяла Африка - червените от Ал Ахли, които са част от националистическия пролетариат - и белите от Замалек, които са колониални буржоазци.

 

През 1966-та година дискусионна дузпа става причина за ексцесии на феновете на Замалек, които изгарят местна фабрика. През 2007-ма пък оспорваната вражда се пренася и в баскетбола, когато фенове на Ал Ахли използват коктейли „Молотов", за да се саморазправят с привърженици на Замалек.

 

Френският съдия Марк Бата гони играч на Замалек още във втората минута на дербито през 1999-та, което провокира съотборниците му демонстративно да напуснат игрището. Отборът е глобен от египетската федерация, а феновете му - съдени от привържениците на Ал Ахли за „морални щети".

 

Де Класикер и в Холандия - Аякс срещу Фейенорд

 

По-малко от 70 км разделят Амстердам и Ротердам, но отборите им са вечни съперници. Аякс е отборът на тоталния футбол - клубът на културния и либерален Амстердам, докато Фейенорд е любимия тим на дясно ориентираните от работническата класа.

 

Феновете на Фейенорд отправят анти-семитски скандирания към съперниците си, а в същото време привържениците на Аякс се определят като „супер евреи" и украсяват терена със знамето на Израел и Звездата на Давид.

 

„Изобщо не сме евреи. Това е дело на тези проклети деца, които търсят своята идентичност. Просто е обидно", каза един фен, действително оцелял от Холокоста.

 

През 96-та година феновете на Фейенорд пратиха бомби по полицията и хвърляха камъни по автобуса на Аякс. На следващата година двете агитки си уговориха битка преди дербито - Битката при Бавервайк - при която привърженик на Аякс беше пребит до смърт с бейзболни бухалки.

 

Този инцидент провокира политиците да говорят за лудостта на цялата фенщина около дербито. През 2004-та фенове на Аякс нахлуха на терена в гостуването на Фейенорд и нападнаха полузащитника Хорхе Акуна, а Робин ван Перси се отърва на косъм. През 2005 и нови размирици бяха ранени седем полицаи.

 

Столичното дерби - Лацио срещу Рома

 

Дербито на Милано привлича повече внимание на феновете по света, но най-разяреният сблъсък в Италия засяга столичните отбори Лацио и Рома. „Орлите" са свързвани с независимост, благодарение на усилията на Джорджо Вакаро - генерал по време на фашисткия режим.

 

„Лацио е създаден преди своите фенове. Лацио е различен. Колкото до другите, феновете вече съществуваха и просто им беше даден отбор, който да подкрепят", обяснява тезата си Вакаро.

 

Бенито Мусолини е бил свързван винаги с Лацио, но истината е, че и двата столични клуба прогресираха при неговия режим. Рома стана шампион през 1942-ра година за първи път, а 26 лета по-късно знаменитият треньор Еленио Ерера призна: Единствената ни титла е спечелена с помощта на Мусолини!

 

През 1979-та година дербито за първи път влезе в световните заглавия, когато 18-годишен фен на Рома хвърли фойерверка към терена, но по този начин уби привърженика на Лацио Винченцо Папарели.

 

През 1998-ма фашисткият контингент от феновете на Лацио издигна знаменит транспарант „Аушвиц е вашето родно място, печките са вашите къщи", а през 2001-ва - „Черен отбор с еврейска публика". През въпросната 98-ма привържениците на Рома отговориха с плакат, на който бяха изобразени нацистки знаци и изображения на Холокоста. През 2004-та и 2009-та дербитата бяха прекратени заради бурни скандали между агитките.

 


Дербито на Вечните врагове - Олимпиакос срещу Панатинайкос

 

Най-големият мач в Гърция има класически елементи - двата най-титолувани клуба, които представляват два различни слоя на обществото. Панатинайкос, основан през 1908-ма година, символизира по-висшата класа, докато Олимпиакос (1925) е отборът на работническата класа - дербито пък представлява сблъсъка на пролетариата.

 

Съперничеството между отборите не е само на футболно ниво, но на баскетболно и дори в спорта водно поло. В мач от женския волейболен шампионат 22-годишен фен на Панатинайкос беше наръган с нож от привърженик на опонентите. Преди мача двете агитки си организираха масов бой, в който близо 300 хулигана се млатиха с бейзболни бухалки, железни прътове и кирки. Правителството спря провеждането на какъвто и да е спорт в страната за две седмици.

 

Ел Класико - Барселона срещу Реал Мадрид

 

Този двубой няма нужда от особена реклама, защото двата тима са убедително на върха по трофеи в Испания.

 

Диктатурата на генерал Франко е обвързана с Реал Мадрид, докато каталунските фенове на Барселона желаят легитимиране на общността си - оттам се заражда омразата между привържениците и мотото на Барса - „повече от отбор".

 

Алфредо Ди Стефано през 1953-та година трябваше да играе и за двата отбора - исторически прецедент, който се състои в това той да играе 2 години за Реал и 2 години за Барса. По неизвестни и досега причини каталунците обаче се отказват от този вариант и Ди Стефано става легенда на Реал.

 

„Политическото напрежение се понесе и на терена. Като резултат на аферата „Ди Стефано" каталунската част от Испания изригна и вдъхна нов живот на Барселона", пише Guardian в статия от 1954-та година.

 

Още едно Вечно дерби - Партизан срещу Цървена звезда

 

Известно е просто като „дербито" в Сърбия, като от 80-та година насам отношенията между феновете станаха още по-свирепи. През 90-те да посетиш такъв мач се смята за изключително рисково, а през 2000-ата ESPN пише: „Стадионът не е място за нормален човек".

 

Турското дерби - Фенербахче срещу Галатасарай

 

Те са кръвни врагове от 75 години насам, а по време на съвместния си живот са празнували победите с пушки и са се сражавали с ножове.

 

Всичко започва през сезон 1933/34, когато самите играчи на терена започват да се нараняват първо с груби нарушения, а после и в сериозно меле, в което в последствие се включват и феновете. Около 60-ата минута реферът бе принуден да прекрати двубоя, а 17 играчи (9 от Фенербахче) са получили дългосрочни наказания.

 

Греъм Сунес няма позитивни емоции от едногодишното си пребиваване в Турция, що се отнася до дербито. Той беше под напрежение заради разочароващите резултати на Галатасарай под негово ръководство, но се поздрави с победа в реванша от финала за Купата на страната. В изблик на радост той постави знаме на Галатасарай в центъра на терена - на терена на Фенербахче! Феновете реагираха очаквано - нахлувайки на игрището с мисълта да разкъсат знамето и самия Сунес, който потърси спасение в тунела.

 

Един турски колумнист тогава писа, че е можел да стане свидетел на „нов Хейзъл", докато Сунес се оправда след мача, че подобно нещо било практика в Англия и не знаел защо феновете на „фенерите" са реагирали толкова остро.

 

По време на мач на юношите до 17 години през декември 2010-та година цели 13 от играчите на Фенербахче са приети в болница след нахлуване на противниковата агитка на терена.

 

Старата фирма - Селтик срещу Рейнджърс

 

Двата отбора доминират в Шотландия от създаването на Първата дивизия през 1893-та година. Имало е периоди, когато други тимове са пробвали да развалят хегемонията на великото дуо - Хибърниън след Втората световна война и Абърдийн по времето, когато Алекс Фъргюсън е треньор.

 

Без съмнение битката на терена между двата гранда на Глазгоу е изключително оспорвана, но религиозните различия открояват съперничеството им.

 

Селтик е отбора на ирландските имигранти католици, докато Рейнджърс е обичан от местните шотландски протестанти.

 

Рейджърс дълго време забраняваше католици в редиците си, но през 85-та година подписва договор с 14-годишния Джон Спенсър, който е католик! Това кара голяма част от феновете да отказват присъствие на стадион „Айброкс".

 

Като парадокс идва и фактът, че най-великият мениджър на Селтик в историята - Джок Стейн - е протестант...

 

Суперкласико - Бока Хуниорс срещу Ривър Плейт

 

Тези два отбора имат огромно предимство в Аржентина по отношение на броя на феновете си. Преди всяко дерби Буенос Айрес не може да мисли за друго, освен за сблъсъка.

 

Работническата класа от пристанищата на Ла Бока дава начало на единия отбор, докато хората от зона Нуньес решили да се отцепят и да създадат собствен клуб - Ривър Плейт - през 1925-та година.

 

„Винаги когато спреш да викаш, някой около теб ще почне да ти крещи: Пей, пей!", разказва фен на Бока пред Observer през 1997-ма година.

 

71 фена са убити през 1968-ма на „Ел Монументал", когато двете агитки организират сблъсък помежду си. През 94-та след успех с 2:0 на Бока, който му носи титлата, привърженици стрелят по автобус с фенове на Ривър и убиват двама. След мача се появат графити „Ривър - Бока 2:2".

 

Този сезон суперкласико няма, защото Ривър Плейт изпадна във втора дивизия за първи път в историята си.