Ивет Лалова обявена за 6-та в Европа за сезона

снимка: Guliver/Getty Images

Най-добрата българска спринтьорка Ивет Лалова беше избрана за номер 6 за изминалия сезон в престижната класация на европейската федерация по лека атлетика.

Гласуването за най-добра атлетка на Стария континент се проведе измежду фенове, журналисти, специалисти и представители на националните федерации, които обявиха своето финално решение.

Очаквано номер 1 стана Джесика Енис от Великобритания, която грабна олимпийска титла в седмобоя на Игрите в Лондон 2012. Тя ще бъде наградена на Гала вечерта на Европейската атлетика на 13 октомври в Малта.

Енис подобри националния рекорд на Великобритания на Олимпийския стадион в Лондон до 6955 точки и се нареди на четвърто място във вечната ранглиста на Европа.

Втора в класацията на Европа стана руската звезда Анна Чичерова, която стана олимпийска шампионка в скока на височина. За номер 3 бе обявена Барбора Шпотакова (Чехия), която в Лондон спечели златото в хвърлянето на копие.

Ивет Лалова грабна престижното шесто място, изоставайки още само от хърватката Сандра Перкович (олимпийска шампионка в хвърлянето на диск) и рускинята Мария Савинова (световна и олимпийска шампионка в бягането на 800 метра).

Както е известно, Лалова постигна най-големия си успех в кариерата именно тази година на Европейското първенство в Хелзинки, където грабна титлата в коронната си дисциплина 100 метра гладко бягане.

Освен това на Световното първенство в зала в Истанбул Лалова бе единствената европейка на финала на 60 метра.

На Олимпийските игри в Лондон 2012 Ивет бяга на полуфиналите, но изключителната конкуренция в лицето на спринтьорките от САЩ и Ямайка не ѝ позволи да намери място сред финалистките.

В дисциплината 200 метра гладко бягане обаче Лалова подобри личното си постижение за сезона - 22.98 секунди, като остана извън финала.