Италия се класира на полуфинал след нечувана драма и 4:3 над Япония

снимка: БТА/XINHUA

Отборът на Италия се класира за полуфиналите в турнира за Купата на Конфедерациите след изключително драматичен успех с 4:3 над тима на Япония. Срещата се игра на стадиона в Ресифе.

„Адзурите" се измъкнаха от много неприятна ситуация след като изоставаха с 0:2 до 33-та минута. С този успех италианците събраха 6 точки и заедно с Бразилия са сигурно участници в полуфиналите на турнира.

Срещата между двата отбора в събота ще реши първото място в групата и евентуално кой ще избегне Испания в следващата фаза.

Японците показаха непримиримия си дух и след много активна игра в началните минути Кейсуке Хонда (21') и Шинджи Кагава (22') дадоха немислима преднина за „самураите". Италия върна един гол преди края на полувремето дело на Даниеле Де Роси. Втората част започна ударно за „адзурите и те обърнаха мача за няколко минути след автогол на Учида (50') и гол от дузпа на Марио Балотели.

Обратът бе пълен и италианците се виждаха победители, но японците изравниха чрез Оказаки в 69-та минута. В последните минути „самураите" бяха близо дори до победата като удариха няколко греди, но все пак Себастиан Джовинко измъкна „адзурите" с попадение четири минути преди края на мача.

Япония започна много силно двубоя и „самураите" се наредиха пред наказателното поле на Буфон. Първият точен удар бе в 5-та минута дело на Маеда, който засече с глава центриране на Кагава. Малко след това Ендо пробва много добър силен удар, но неточно, а шута на Кагава бе избит от Буфон.

В тези минути защитата на „адзурите" не беше на нужното ниво и често грешеше. Точно в 21-та минута Матия Де Шилио сбърка фатално като върна топката леко към Буфон и Шинджи Оказаки успя да го изпревари и принуди стража да го фаулира в наказателното поле. Съдията даде дузпа и показа жълт картон за Буфон, а Хонда нямаше проблеми от бялата точка.

След това попадение атаките на Япония не спряха и логично стигнаха до втори гол след нова ужасна грешка в защитата на Италия, този път на Киелини. Италианците не успяха да избият една балонна топка, която прехвърли защитата и Шинджи Кагава с красиво изпълнение покачи на 2:0.

Дори и самите японци не си бяха повярвали, че могат да смачкат Италия в първите 30 минути на този мач. Японците показаха много динамика и агресия по терена. Изглежда и треньора Алберто Дзакерони е показал как трябва да се противодейства на Италия.

Именно халфовете на „адзурите" не успяваха да изнесат лесно топката и това създаваше огромни проблеми за защитата. Хонда имаше шанс от пряк свободен удар, но Буфон се справи.

Италия успя да излезе от дупката в края на полувремето, като първо Андреа Пирло стреля близо до гредата. „Адзурите" усетиха своя момент и след центриране от корнер в 41-та минута Даниеле Де Роси се разписа за 1:2. В последната минута на полувремето Италия можеше да изравни, но ударът на Джакерини срещна гредата.

Второто полувреме започна перфектно за италианците и те започнаха да намират верния ритъм. В 50-та минута Джакерини се пребори за една топка на аутлинията и пусна остър пас по земя, където Учида си вкара автогол в опит да изчисти кълбото.

Две минути по-късно обратът бе факт след като Джакерини стреля към вратата и топката се отби в ръката на защитник. Съдията посочи бялата точка, а Марио Балотели отбеляза десетия си гол с екипа на Италия.

Постепенно италианците отново се успокоиха и Япония изнесе играта напред. В 69-та минута при едно центриране от пряк свободен, Шинджи Оказаки засече токата с глава и изравни резултата за 3:3.
Този гол подейства много стимулиращо за японците, които отново започнаха да тичат по целия терен и да затрудняват италианците.

Малко след това Хонда пропусна много добра позиция след страхотно спасяване на Буфон. В 82-та минута бе най-каръшката за „самураите" в този мач след като Оказаки стреля в гредата, а отбитата топка попадна в Кагава, който също удари гредата от два метра. В тези минути Хонда и Кагава си правеха каквото искаха със защитата на Италия.

Но големият отбор показа характер и при една от своите редки атаки края Де Роси изведе перфектно Маркизио, който намери Джовинко и нападателя на Юве се разписа за 4:3. В последната минута японците стигнаха до гол, който обаче бе отменен заради засада, а преди това топката отново срещна гредата.

Така Италия и Бразилия ще играят за първото място в последните мачове от груповата фаза, докато Япония и Мексико ще изиграят мач в търсене на единствена победа в турнира.