Италия с първа победа на Световно от 8 години

Италианският национален отбор отпразнува снощи ключовата си победа с 2:1 над Англия в първи кръг от „Групата на смъртта“ и направи първата важна крачка към класиране на осминафиналите на Световното първенство 2014 в Бразилия.

Клаудио Маркизио и Марио Балотели отбелязаха попаденията на „Скуадра адзура“, докато за „Трите лъва“ се разписа Даниел Стъридж.

С успеха си над англичаните – в повторение на четвъртфинала от Евро 2012 – Италия прекрати негативна поредица от четири мача без победа на световни първенства. Както е известно, „адзурите“ записаха две разочароващи равенства 1:1 на миналия Мондиал 2010 в ЮАР срещу Парагвай, Нова Зеландия и поражение с 2:3 в решителния трети сблъсък от групата срещу Словакия.

Към фиаското преди четири години трябва да се прибави и финалът през 2006-та с Франция, който донесе 4-та световна титла на „адзурите“, но на практика двубоят завърши 1:1. Последната победа на италианците преди тази над Англия рано тази сутрин датира от 2006-та година в полуфинала над Германия с 2:0, но в редовното време резултатът бе равен.

Последната победа в рамките на 90 минути на Мондиал за Италия е на четвъртфинала с 3:0 срещу Украйна също през 2006-та.

Марио Балотели отбеляза победния гол за тима си срещу Англия и ознаменува дебюта си на Световно първенство по най-добрия начин. Той стана първият италианец с гол в първия си мач на Мондиал от 24-ти юни 2010-та, когато това направи Фабио Куалярела.

Попадението на Куалярела обаче бе просто почетно за 2:3 срещу Словакия и след това поражение „адзурите“ останаха на последно място в крайното класиране на групата си и за първи път от 76-та година не успяха да се класират за елиминациите.