Италия пречупи еврошампиона във вълнуващ сблъсък

Италия завърши на трето място в група F на Евробаскет 2013 след доста драматичен успех над Еврошампиона Испания.

Скуадра адзура спечели с 86-81 след продължение и, въпреки че изоставаше с 15 точки в последната част.

Така те останаха трети и си осигуриха сблъсък с Литва на четвъртфинал, докато испанците ще играят с отбора на Сърбия като четвърти в групата.

Двата отбора си размениха по една част през първото полувреме, след което резултатът бе равен. Така той вървеше и в първите две минути и половина на третата част, когато Италия водеше с 43-42, информира bgbasket.com.

Точно тогава обаче испанците направиха серия от 12-0 и изведнъж дръпнаха, като в началото на последната част поведоха и с 15 точки. Адзурите обаче не се предадоха и постепенно започнаха да се връщат в мача и след серия от 11-0 се доближиха на само 2 точки при оставащи 01.19 минути.

След това Руди Фернандес заби след пас на Серхио Родригес, но Марко Белинели бързо върна коша. Последва размяна на по 2 точки, а след това Родригес бе фаулиран и изпусна два наказателни удара.

В ответната атака Белинели проби и топката буквално не пожела да влезе в коша, но тя излезе в аут и остана притежание на адзурите 2.8 секунди преди края. За това време Луиджи Датоме успя да отбележи и така прати двубоя в продължение.

Допълнителното време започна с по 2 точки за отборите, след което Италия вкара 8 поред и до голяма степен си реши мача. Испанците се върнаха на 3 точки пасив, но в края италианците си вкараха наказателните удари и взеха мача.

Алесандро Джентиле завърши с 25 точки и 7 борби за адзурите, а Пиетро Арадори добави 17 точки. За иберийците Марк Гасол бе на ниво с 32 точки и 10 борби, а Серхио Родригес се отчете с 18 точки и 6 асистенции.