Италия и Куба набират преднина в Световната лига

снимка: fivb.org

След изиграването на ключовите втори срещи от четвъртия кръг в Световната лига Италия и Куба се утвърдиха на първа и втора позиция в група D. "Адзурите" се саморазправиха с Франция за победа с 3:1, а Куба отново не остави шансове на Корея и размаза домакините с 3:0.

По този начин в класирането Италия е лидер с 19 точки след седем победи и една загуба, а Куба вече е сериозно утвърден подгласник с 15 пункта от 5 успеха и три поражения. Корея се свлече до третата позиция и остава с 10 точки, а Франция е закотвен на дъното с едва 4 пункта.

„Петлите" не се дадоха лесно на водача в подреждането и въпреки че изпуснаха първия гейм, който завърши 25:20, набързо наложиха волята си във втората част за 25:18 и изравниха на 1:1. Последва доста оспорван трети сет, но за съжаление на гостите усилията на Антонин Рузие не стигнаха за отбелязването на повече от 22 точки и Италия поведе с 2:1. В последната оказала се част „адзурите" стигнаха най-лесно до победата, като дадоха само 17 пункта на противника си и сломиха иначе борбения дух на сребърните медалисти от Европейското първенство.

Топреализатор на двубоя стана Михал Ласко с 20 точки, дошли при 17 успешни атаки и три аса. За домакините Симоне Бути и Иван Зайцев добавиха по 10, а Драган Травица направи цели пет блокади, което бе най-доброто постижение в срещата.

Очаквано Антонин Рузие бе над всички за Франция с 18 точки, а капитанът Никола Марекал се отчете с 13.

В другия мач от групата Куба се наложи без особени проблеми с 3:0 след 25:23, 25:13 и 25:18, като и самият резултат подсказва, че корейците имаха сили за съпротива единствено в първия гейм, когато се държаха равностойно до 19:19, но след това Куба спечели.

Хенри Бел завърши като топреализатор за победителите с 16 точки, а капитанът Вилфредо Леон добави „само" 11. Чой Хонг-Сук от Корея наниза 13 пункта, а Жеон Кванг-Ин се отчете с 12.