Историята помни най-титаничните сблъсъци между Реал Мадрид и Манчестър Юнайтед

снимка: Guliver/Getty Images

Тази вечер Реал Мадрид посреща Манчестър Юнайтед в първи ⅛-финален сблъсък от Шампионската лига, като "Сантяго Бернабеу" ще стане арена на общо девети двубой между двата гранда в досегашната история.

Не би било изненадващо, ако отбележим, че всичките осем сблъсъка между Реал Мадрид и Манчестър Юнайтед досега са били изиграни във формата на Купата на европейските шампиони и наследника му Шампионска лига.

Два пъти испанци и англичани са мерили сили на ½-финалната фаза на надпреварата, като още два пъти са се изправяли един срещу друг в мачове от ¼-финалите. Равносметката не е никак добра за Манчестър Юнайтед, който само веднъж е успявал да елиминира "кралския клуб" от пътя си - през сезон 1967/68, когато и печели трофея за първи път в историята си.

Три пъти победител в крайния сблъсък е излизал испанският гранд, като за последно това се случи през сезон 2002/03. Тогава Реал Мадрид спечели първия двубой в Испания с 3:1, а след истински спектакъл на "Олд Трафорд", загубен с 3:4, "белите" продължиха към ½-финалите. Този мач ще се запомни и с легендарния хеттрик на Роналдо, който бе аплодиран на крака от феновете на Манчестър Юнайтед.

В осемте си мача до днес, двата клуба са си разделили по три победи, като две от срещите са завършили наравно. Но както вече споменахме, по-важният баланс, а именно - класирането за следващата фаза, е на страната на испанския клуб - 3 към 1. Реал Мадрид е отбелязал общо 17 гола във вратата на Манчестър Юнайтед, докато попаденията на англичаните са 14.

Първи рунд - 1956/57 и пътя на "лос бланкос" към втора титла

Турнирът за Купата на европейските шампиони провежда своето едва второ издание, а първи носител на трофея е испанският колос Реал Мадрид. През сезон 1956/57 Реал Мадрид се впуска в първа защита на короната си, като на ½-финалите иберийският тим се изправя срещу английския Манчестър Юнайтед.

На 11 април 1957 година Реал Мадрид посреща "червените дяволи" в първа битка, като "белите" печелят с убедителното 3:1. Риал и Ди Стефано извеждат домакините напред, преди Тейлър да върне един гол за 2:1. Само минута по-късно обаче Реал Мадрид възстановява аванса си от две попадения, благодарение на точния изстрел на Матеос.

Реваншът в Манчестър е насрочен за две седмици по-късно, като Юнайтед не успява да достигне до нужния резултат за класиране на финала. Двубоят на "Олд Трафорд" завършва 2:2, като още до 33' мадридчани вече водят с 0:2. Копа и отново Риал бележат за Реал, а головете на Томи Тейлър и Боби Чарлтън стигат единствено за равенство 2:2.

Трябва да се отбележи, че година по-късно е най-голямата трагедия в историята на Юнайтед с катастрофата и жервите от Мюнхен 1958 гдоина. Същата тази година Реал Мадрид печели отново трофея и посвещава своя успех на Манчестър Юнайтед

1967/1968 - шампионският сезон на Юнайтед и време за реванш

Единадесет години по-късно двата отбора отново се изправят един срещу друг, като и този път това се случва в ½-финалната фаза на КЕШ.

Манчестър Юнайтед е вече предвождан от един от най-легендарните си мениджъри - Мат Бъзби, като в селекцията на албионците блестят имената на гении като Боби Чарлтън и Джордж Бест. Реал Мадрид вече се намира в ерата след Ди Стефано и Пушкаш, все още търсейки начини отново да се възкачи на европейския трон.

Първият мач се провежда на "Олд Трафорд", който на 24 април 1968 година изживява страхотна вечер. Геният в червено Джордж Бест бележи след 35 минути игра за крайното 1:0, което и дава добър резултат на Юнайтед преди втория мач.

Реваншът започва отлично за Реал Мадрид, като домакините повеждат с 2:0, благодарение на головете на Пири и Генто, но в 44' Зоко си бележи автогол и връща Юнайтед в мача. Амансио прави 3:1, но Дейвид Седлър и Бил Фоулкс вкарват през второто полувреме за крайното 3:3, което и класира островитяните напред.

1999/2000 - колапсът на шампиона и незабравимият финт на Редондо

През 2000 година Реал Мадрид и Манчестър Юнайтед отново се изправят един срещу друг в Шампионската лига, след повече от 30-годишна пауза.

"Червените дяволи" са действащ шампион на Европа и се радват на един от най-силните отбори в историята си, сглобен от мениджър №1 в историята на клуба сър Алекс Фъргюсън. Дуото Коул - Йорк отново стряска противниковите защити, докато Висенте дел Боске отвръща с тандема Раул - Мориентес. По това време "кралския клуб" все още не е дал начало на забележителната ера "галактикос", която стартира именно след тази кампания с привличането на Луиш Фиго от Барселона.

Първият двубой на "Сантяго Бернабеу" завършва при нулево равенство, като силен мач за англичаните прави австралийският вратар Марк Боснич, който осъществява няколко ключови спасявания на своята врата.

Нулевото равенство наглед прави Манчестър Юнайтед още по-сериозен фаворит за реванша, като феновете на "дяволите" вече предвкусват класиране на 1/2-финалите. Едва ли обаче някой на "Олд Трафорд" е предполагал, че след 53 минути игра испанският гранд ще води с 0:3 срещу своя домакин.

Всичко за Юнайтед започва да се обърква в 20', когато капитанът на островитяните Рой Кийн си отбелязва автогол. Англичаните излизат с офанзивна настройка през второто полувреме, но бързо са наказани за оставените пространства. Скоро след почивката Раул удвоява за 0:2, а три минути по-късно отново "седмицата" разплаква трибуните. Завинаги в историята обаче остава уникалният финт, който Фернандо Редондо прави при асистенцията си за третия гол.

Домакините връщат две попадения чрез Дейвид Бекъм и Пол Скоулс, но време за пълен обрат няма. В последствие Реал Мадрид се класира и за финала, където подчинява сънародниците си от Валенсия.

2002/2003 - последната битка и представлението на Феномена

Video Real Madrid 2003 - Official Manchester...by f598103747

Три години по-късно двата клуба отново са един срещу друг, като и този път това се случва в ¼-финалната фаза. Реал Мадрид пак е домакин на първия сблъсък, който за разлика от 2000 година, се развива съвсем различно.

"Кралския клуб" вече се намира в бляскавата ера "лос галактикос", а в селекцията на Висенте дел Боске личат имената на Луиш Фиго, Зинедин Зидан, Раул и Роналдо. Двубоят на "Бернабеу" минава под доминацията на испанците, които след 50 минути игра вече водят с 3:0. Луиш Фиго с уникален шедьовър и Раул на два пъти извеждат домакините напред, а Рууд ван Нистелрой връща надеждите на Юнайтед с един гол в мрежата на Касияс.

Манчестър Юнайтед е изправен пред сложна задача на реванша, като англичаните имат нужда от два чисти гола, за да продължат напред. Вместо това обаче, сблъсъкът на "Олд Трафорд" се превръща в незабравим спектакъл с общо седем гола.

Един от най-великите футболисти в историята Роналдо изиграва истински моноспектакъл в "Театъра на мечтите", като бразилецът реализира съвършен хеттрик в пазената от Фабиен Бартез врата. През втората част бразилецът е заменен от Дел Боске, а публиката в Манчестър става на крака, за да аплодира бразилския феномен.

Автогол на Иван Елгера, попадение на Рууд ван Нистелрой и два точни изстрела на оставения резерва Дейвид Бекъм водят до успеха на "дяволите", който обаче се оказва недостатъчен за продължаване напред. Това е и последният сезон на Дейвид Бекъм с екипа на Манчестър Юнайтед, като през лятото той преминава именно в редиците на Реал Мадрид.